Novice
Gospodarski krog: Kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje ter za digitalno preobrazbo morata podpirati vključitev predmeta RIN v šole
Gospodarski krog, ki ga sestavljajo gospodarska in kmetijska združenja ter organizacije, se pridružuje stališču GZS, da je uvedba obveznega predmeta računalništva in informatike (RIN) ključnega pomena za prihodnost Slovenije.
Jana Repanšek: Adrenalinsko do preboja v Sloveniji in EU
»Adrenalin je hormon, ki sproži naš odziv, da gremo v boj ali beg, občutimo ga tudi ob soočanju s spremembami. Pozitivnih sprememb si želimo vsi, a le redke pridejo same po sebi. Od nas zahtevajo veliko truda in vztrajnosti.« Tako v kolumni razmišlja Jana Repanšek, direktorica mednarodne organizacije CEF, in nadaljuje: »Tudi velike preobrazbe se vedno začnejo z majhnimi, postopnimi dejanji. Vendar, pogosto ne vemo, kako narediti te prve korake ali pa celo verjamemo, da bi se drugi morali spremeniti. A resnični napredek se lahko zgodi le, ko se osebno in načrtno zavežemo k spremembi.«
Prejemnika priznanja vključi.vse 2024 sta Lek in Vita, življenja zavarovalnica
Komisija sekcije managerk pri Združenju Manager, ki že od leta 1991 podeljuje priznanje vključi.vse, je letos v slovenskem bazenu prepoznala dve podjetji, ki raznolikosti, vključenosti in poštenosti nimata zapisanih le na papirju, ampak njuni zaposleni te vrednote tudi živijo in so tako rekoč vgrajene v genom tako enega kot drugega podjetja. Letošnja prejemnika priznanja vključi.vse sta družba Lek in Vita, življenjska zavarovalnica.
Slovenski management za razvojni preboj Slovenije – po lestvici konkurenčnosti navzgor
»Slovenski poslovni voditelji in voditeljice smo odločeni, da svojo spiralo samozavesti in z njo povezanih večjih ambicij, odgovornosti in sodelovanja vseh z vsemi v dobro vseh obrnemo spet odločno navzgor. Najbolj samozavestni in ambiciozni med nami to že serijsko odgovorno počnemo in nas bo vsak dan več, kar je edina mogoča pot do blaginje v Sloveniji,« je z mislimi na neslavno 46. mesto Slovenije na lestvici konkurenčnosti predsednik Združenja Manager (ZM) dr. Iztok Seljak nagovoril 450 udeleženk in udeležencev Managerskega kongresa v Portorožu.
Manager leta 2024 je Marko Lukić: »V Sloveniji gradimo najboljše lesene hiše na svetu.«
Je poslovni voditelj, ki pri besedah pritiska na zavoro in pri dejanjih dodaja plin. Ker je prepričan, da so poslovni voditelji uspešnejši, če ne govorijo veliko, ampak se izkažejo in dokažejo z dejanji. Marko Lukić, že polnih 15 let direktor mariborskega lesnograditelja Lumar IG. Poslovni voditelj, ki v nobeni oviri ne vidi problema, ker pravi, da problemov ni. So samo izzivi. In med njimi išče predvsem drugačne in nove.
Petra Juvančič: Podvig. Razvoj. Preboj.
»Bilo je na enem od poslovnih dogodkov. Zamah politika z roko ob podatku, da je slovenska država zdrsnila za nekaj mest na lestvici konkurenčnosti: »Saj na kakšni drugi lestvici smo pa boljši.« Tako v kolumni razmišlja izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič in nadaljuje: »Gospodarstvo ne skriva razočaranja. Ne nad podatkom, da zasedamo šele 46. mesto med 67 državami, ne nad odnosom politike.«
3D prioritete na Razvojni konferenci Državnega sveta: debirokratizacija, davčna reforma, demografska politika
V Klubu Cankarjevega doma je potekala prva Razvojna konferenca Državnega sveta Republike Slovenije z naslovom Decentralizacija in učinkovit javni servis: razvojna vizija za naslednje desetletje.
Luigi Fuzio: S spremembo zornega kota se nam odprejo povsem nove možnosti
»Menim, da je perspektiva tista, ki oblikuje naše dojemanje in odzive na svet okrog nas. Tako tudi dejstvo, da je Slovenija padla na lestvici globalne konkurenčnosti, lahko razumemo kot poraz ali pa kot vzvod oziroma priložnost, da razmislimo, kaj se je do sedaj počelo pravilno in kje ter kako je treba spremeniti pristop.« Tako v kolumni razmišlja Luigi Fuzio, predsednik uprave Intesa Sanpaolo Bank, in nadaljuje: »To je torej trenutek za refleksijo, za prevzemanje odgovornosti in pogumno usmeritev v izboljšave, razvoj in širjenje obzorij z novimi možnostmi in priložnostmi.«
Potrebujemo celovito in strateško davčno reformo
Za večjo konkurenčnost in ustvarjanje dodane vrednosti Slovenija potrebuje varno, stabilno in predvidljivo poslovno okolje, k čemur nenehni parcialni popravki davčne zakonodaje ne prispevajo.
Tomislav Čizmić: Vedno so priložnosti za preboj
»Letošnji Managerski kongres nas vabi, da si vzamemo čas za analizo in iskreno pogledamo, kje na svetovnem zemljevidu se gospodarsko nahajamo. Poziva nas, da se poglobimo v ključne teme, ki vplivajo na našo poslovno sedanjost in prihodnost.« Tako v kolumni razmišlja Tomislav Čizmić, predsednik poslovodstva Telemach Slovenija, in nadaljuje: »Vse te ugotovitve nam nudijo priložnost za rast, ki je lahko prav zaradi teh ugotovitev bistveno uspešnejša.«
Eurostat: v drugem četrtletju okrepljen BDP in večja gospodarska rast v območju evra
Evropski statistični urad Eurostat je objavil, da se je bruto domači proizvod (BDP) v območju evra v drugem četrtletju po sezonsko prilagojenih podatkih okrepil za 0,3 odstotka, na letni ravni pa za 0,6 odstotka. Slovenski BDP se je v četrtletni primerjavi okrepil za 0,2 odstotka, v letni pa za 0,8 odstotka. Poleg tega so evropski statistiki za drugo četrtletje potrdil 0,3-odstotno gospodarsko rast v celotni EU, v letni primerjavi pa 0,8-odstotno.
Marta Kelvišar: Iz podviga v uspeh
»Kako priti na sam vrh, se postaviti na zemljevid sveta in postati še boljši, se sprašuje vsak, ki se je v življenju že srečal z ambicijami, sanjami in željo po uspehu.« Tako v kolumni razmišlja Marta Kelvišar, direktorica Adrie Dom in managerka leta 2023, in dodaja: »Kako doseči vrh, se je verjetno dalj časa spraševala tudi ženska, borka in Slovenka: Andreja Leški. Ena najboljših judoistk na svetu, ki je na letošnjih olimpijskih igrah osvojila zgodovinsko zlato medaljo.«
Spodbude za uporabo visokozmogljivega računalništva in generativne UI
Fortissimo plus (FFplus) objavlja razpisa za prijave na program financiranja malih, srednjih in zagonskih podjetij pri izkoriščanju potenciala visokozmogljivega računalništva (angleško High performance computing - HPC) in generativne umetne inteligence. FFplus je evropska pobuda, ki spodbuja sprejemanje visokozmogljivega računalništva s strani podjetij po vsej Evropi in poudarja številne koristi.
Slovenska podjetja krepijo evropska avtomobilska partnerstva v Parizu
Slovenska podjetja so pomemben del evropske avtomobilske industrije in morajo ambiciozno prispevati k njeni odpornosti ter k oblikovanju partnerstev za njeno izboljšano konkurenčnost, je bilo slišati na okrogli mizi, ki je ob robu Olimpijskih iger danes potekala v Slovenski hiši v Parizu. Udeleženci dogodka so imeli priložnost prisluhniti razpravi uglednih mednarodnih strokovnjakov o prihodnosti evropske avtomobilske industrije ter sklepati nova poslovna poznanstva.
Franjo Bobinac: »Hvala, da v nas vzbujate pozitivna čustva.«
»In se bodo začele. Prav danes v Parizu: 33. letne olimpijske igre, na katerih bo Slovenija z najštevilčnejšo reprezentanco dala vse od sebe– zase, za klube in športne zveze, ki jim pripadajo, za celotno Slovenijo.« Tako v kolumni razmišlja predsednik OKS Franjo Bobinac in nadaljuje: »Ne vem, če bi si upal to zapisati še za kakšno drugo področje, da bo nekdo, ki ga morda ne poznam osebno, dal vse od sebe tako zase kot za druge, za svojo domovino.«
S predstavniki podjetij s področja e-mobilnosti in trajnostnega razvoja v olimpijski Pariz
Pod okriljem SPIRIT Slovenija, našega veleposlaništva v Franciji in Združenja Manager prihodnji teden v olimpijsko obarvan Pariz potuje delegacija 18. predstavnikov podjetij in institucij s področja e-mobilnosti in trajnostnega razvoja s cilji, da se udeležijo in sodelujejo na poslovnem forumu v Slovenski hiši, se seznanijo s francoskim trgom, manjkalo ne bo niti priložnosti za tkanje novih poslovnih vezi.
Robert Ličen: Kdo je na tvoji sliki?
»Živimo v svetu, kjer digitalizacija dobesedno vdira v naša življenja. Ljudje, ki so še včeraj bili mizarji, programerji in prodajalci, na spletu zelo hitro postajajo znanstveniki in zdravniki.« Tako v kolumni razmišlja Robert Ličen, ustanovitelj in direktor podjetniškega centra Pegasus, in nadaljuje: »Človek je na spletu lahko vse tisto, kar si želi, kar pa v realnem svetu ni in nikoli ne bo. Digitalni svet je postal človekovo vzporedno življenje in vsa namišljena slava in aplavzi, ki smo jih tam deležni, tudi.«
Gospodarski krog: Slovenija na lestvici konkurenčnosti pada, vlada pa pri prepotrebnih korakih krepko zamuja
»Delovanje slovenske države je iz dneva v dan bolj ohromljeno zaradi obsežnih stavk v javnem sektorju, kar otežuje ali celo onemogoča številne aktivnosti gospodarstva in vseh prebivalk in prebivalcev. Vlado pozivamo, da aktivno pristopi k reševanju tega problema in zagotovi nujne javne storitve,« so jasni v 16 gospodarskih in kmetijskih združenjih in organizacijah, ki sestavljajo Gospodarski krog.
Za davčno reformo, ki zasleduje razvojne cilje Slovenije
Izteka se javna razprava o predlogih novel šestih zakonov s področja davkov: zakona o dohodnini, zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, zakona o davku na dodano vrednost, zakona o davčnem potrjevanju računov, zakona o davčnem postopku in zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Ministrstvo za finance predlaga tudi spremembe trošarin za alkoholne pijače.
OECD: Gospodarska rast v Sloveniji odporna, potrebne so strukturne reforme
Gospodarska rast v Sloveniji je bila odporna kljub številnim pretresom, vključno z uničujočimi poplavami leta 2023 in širšim gospodarskim vplivom ruske agresije proti Ukrajini. Motnje pa še naprej predstavljajo tveganja za rast in poudarjajo potrebo po strukturnih reformah za trajno krepitev gospodarskega razvoja, ugotavlja najnovejša gospodarska raziskava OECD za Slovenijo.
Melanie Seier Larsen: Slovenija ima “na papirju” vse predpogoje za uspeh
»Slovenija si je pred dobrimi 30 leti postavila ambiciozen cilj – postati »druga Švica«. S hitrim gospodarskim razvojem, spodbujenim z vstopom v Evropsko unijo in evroobmočje, se je zdelo, da bo spisala zgodbo o uspehu. Danes je jasno, da med zastavljeno vizijo in realnostjo položaja Slovenije obstaja velik razkorak.« Tako v kolumni slovensko sliko ostri Melanie Seier Larsen, glavna direktorica in partnerka v družbi BCG in članica upravnega odbora ZM.
Slovenija je na lestvici konkurenčnosti zdrsnila za štiri mesta
Slovenija je na globalni lestvici konkurenčnosti, ki jo vsako leto objavlja švicarski Inštitut za nadzor menedžmenta, glede na lani zdrsnila za štiri mesta in tako med 67 državami pristala na nezavidljivem 46. mestu, kar je v zadnjih petih letih najslabši rezultat. Še pred petimi leti smo bili nam reč na 35. mestu.
Petra Juvančič: Ključ (in denar) je v večji produktivnosti
»Če ne želiš rešiti problema, ustanoviš komisijo, je eden znanih cinizmov, ko nanese pogovor na politiko.« Tako v majski kolumni za El Normal razmišlja izvršna direktorica ZM Petra Juvančič in dodaja: »Zanimivo pri tem je, da ko sam postaneš del kakšne takšne državne komisije, delovne skupine ali zadnja leta zelo popularnih strateških svetov, vseeno sprva misliš, da boš lahko sodeloval pri spreminjanju sveta na boljše.«
Luka Podlogar: Ambicioznost kot ključ do uspeha posameznika, podjetij in Slovenije
»V sodobnem poslovnem svetu, kjer se tekmovalnost in hitro spreminjajoči se trgi združujejo, postaja ambicioznost ena ključnih vrednot, ki jo moramo negovati tako v naših podjetjih kot širši družbi.« Tako v kolumni razmišlja Luka Podlogar, predsednik uprave NLB Skladi in član ene od delovnih skupin gibanja Podvig, in dodaja: »Ambicioznost kot gonilna sila inovacij in napredka namreč ne prinaša le osebnega zadovoljstva in uspeha, temveč igra tudi ključno vlogo pri oblikovanju prihodnosti našega gospodarskega in družbenega okolja.«
ZM razpis za prosto delovno mesto: vodja projektov
Iščeš novo priložnost, ki ti bo omogočila, da pokažeš svoje organizacijske sposobnosti in obenem narediš pomemben pečat pri razvoju največje poslovne skupnosti v Sloveniji? Združenje Manager te vabi, da se nam pridružiš kot vodja projektov (m/ž). V ekipi bomo veseli tvoje kreativnosti, iznajdljivosti, pozitivnega pristopa, energije in proaktivnega razmišljanja ter odličnega čuta do soljudi.
Petra Juvančič: Podvig za večjo konkurenčnost
»Te dni mineva 35 let od ustanovitve Združenja Manager, ki je v vseh teh letih iz majhne ekipe vodstev velikih podjetij preraslo v veliko poslovno skupnost s skoraj 1300 članicami in člani.« Tako v kolumni piše izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič in nadaljuje: »Raznolika družba, ki nas združuje naše skupno poslanstvo: Z odgovornim voditeljstvom in strokovnim managementom do skupnega napredka.«
ZM ob 35-letnici: Slovenija, imamo problem!
»Slovenija, imamo problem,« je ob majski 35-letnici osrednje sporočilo Združenja Manager. Na izziv zaostajanja Slovenije je že spomladi 2023 pokazala samoocena managerk in managerjev, v letošnjem letu pa potrdila najnovejša raziskava konkurenčnosti Svetovnega gospodarskega foruma. Ena največjih vrzeli za krepitev inovativnosti Slovenije je sposobnost pridobivanja in razvoja talentov.
Sebastijan Piskar: Ob 35. letnici Združenja Manager
»Kaj povečuje učinkovitost vodenja? Kako lahko Združenje Manager prispeva k izboljševanju dejavnikov, ki povečujejo uspešnost vodenja?« Dosedanji uspehi Združenja Manager v 35-ih letih delovanja so dokaz, da zmoremo marsikaj. Na teh rezultatih lahko gradimo samozavest, ki bo potrebna, da bomo uspešno premagovali bodoče, tudi še neznane izzive, piše Sebastijan Piskar, upokojeni manager in prvi generalni sekretar ZM ob 35. obletnici ZM.
Letos dva prejemnika nagrade Primus – Enzo Smrekar in Srečko Šestan
Slovensko društvo za odnose z javnostmi in Združenje Manager letos nagrado za odličnost komuniciranja managerjev Primus namenjata kar dvema prejemnikoma, Enzu Smrekarju, podpredsedniku uprave za delikatesne namaze, Donat in internacionalizacijo v Atlantic Grupi ter glavnemu direktorju Atlantic Droge Kolinske, in Srečku Šestanu, poveljniku Civilne zaščite Republike Slovenije.
Podprimo Projekt Poletna Šola: Pot do uspeha
V sklopu gibanja “Podvig” smo si člani Združenja Manager zadali povečati nivo ambicioznosti, samozavesti, odgovornosti ter sodelovanja v družbi. Prav je, da te vrednote prenesemo tudi mladim.
Aprila število brezposelnih rekordno nizko
Na Zavodu RS za zaposlovanje je bilo konec aprila registriranih 45.219 brezposelnih, kar je 3,5 odstotka manj kot marca in sedem odstotkov manj kot aprila lani. Gre za novo najnižje število registriranih brezposelnih doslej.
Jure Remškar: »Ne moreš ubežati jutrišnji odgovornosti tako, da se ji danes izogibaš.«
»Pred kratkim sem prebral razmišljanje Blaža Šterka o odgovornosti v današnji družbi. To me je spodbudilo k razmišljanju, na kakšen način lahko prispevam k temu, da bomo kot družba bolj odgovorni.« Tako v kolumni razmišlja Jure Remškar, direktor družbe Smart Com, in dodaja: »Prav je, da managerji z zgledom pokažemo svojo odgovornost in to naredimo, kot pravi slovenski pregovor: Najprej pometi svoj prag, šele potem se loti sosedovega.«
Danilo Rošker: Investiramo v naš kulturni jutri!
»Številne profesionalne izkušnje, ki sem si jih nabral med dolgoletnim vodenjem Slovenskega narodnega gledališča Maribor, so me večkrat prepričale v to, da znamo povezovati in prav s tesnim sodelovanjem doseči tisto, kar se je še trenutek poprej zdelo nerealno ali povsem nedosegljivo,« Tako v kolumni razmišlja Danilo Rošker, direktor SNG Maribor, in dodaja: »Naše skupno znanje, ustvarjalni potencial in ambicioznost po preseganju obstoječih kalupov družbene sedanjosti lahko tako postanejo že v najbližji prihodnosti velika zgodba o uspehu.«
Blaž Šterk: Zakaj danes slepo sprejemamo, česar v preteklosti nismo?
»Kako je dandanes mogoče, da zaupamo ljudem brez vsakega znanja ali kompetenc o dotični stvari? Naši idoli in voditelji so razni influencerji, ki ne zadostijo niti enemu od gradnikov zaupanja.« Tako v kolumni razmišlja Blaž Šterk, direktor družbe Interenergo, in dodaja: »Izjave influencerjev so enake kot v moji mladosti izjave mistrov in misic sveta, ki smo se jim smejali, ker smo vedeli, da so všečne, a žal utopične. In ker smo se zavedali, da do sebe odgovorni posamezniki (kritično) razmišljajo.«
»Pri zdravstvu mislimo, da lahko kompleksne sisteme in probleme rešujemo z enostavnimi rešitvami. To je navaden populizem.«
Na današnjem AmCham poslovnem zajtrku z naslovom “Zdravstvo potrebujemo vsi, čas je za spoštljiv dialog in jasne rešitve” je bila večina gostov, s katerimi se je pogovarjala izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič, enotna, da bi k izboljšanju dostopnosti in učinkovitosti slovenskega zdravstvenega sistema najbolj pripomogel izkušen management, na drugem mestu pa simbioza zasebnih in javnih institucij.
Kako z inovacijami in zaščito intelektualne lastnine ambiciozno v svetovni vrh?
Če so imeli Kitajci pred tremi desetletji izključno nemške avtomobile, jih bodo kmalu zamenjali z električnimi, narejenimi na Kitajskem. Ker Evropa drema. Pravzaprav spi kot Trnuljčica. S temi besedami je predsednik ZM dr. Iztok Seljak na pot pospremil marčevski MQ trening ambicioznosti, na katerem so se govorniki n udeleženci poenotili, da smo v naši gospodarski areni dovolj ambiciozni, a da ambicije v izolaciji ne navržejo uspehov.
Vesna Nahtigal: Skupaj zmoremo
»Trdno verjamem, da je v povezovanju ključ do rešitev vseh vprašanj. Dokler bomo sedeli vsak na svojem bregu in se samo kritizirali, ne bomo nikoli ničesar rešili.« Tako v kolumni razmišlja Vesna Nahtigal, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenija, in dodaja: »Zato sem se tudi takoj prepoznala v vrednotah Združenja Manager in z veseljem pristopila k projektu Podvig.«
Med direktorji spet vlada optimizem, a z zavedanjem, da nam brez prilagajanja novim tehnologijam, umetni inteligenci in digitalizaciji ne bo uspelo
Med poslovne voditeljice in voditelje se po dveh letih spet vrača optimizem tako glede rasti svetovnega gospodarstva kot rasti prihodkov, a pri tem se zavedajo, da bo takšen optimizem obrodil sadove le pri tistih, ki se bodo znali in zmogli prilagoditi in preobraziti zavoljo izjemno negotovih časov, v katere so nas med drugim pahnile vojne in podnebne spremembe. Sporočilo današnje predstavitve rezultatov 27. PwC raziskave, opravljene med skoraj 5000 izvršnimi direktorji iz 105 držav, tudi iz Slovenije.
Kako naj ženske zavzamejo vodilne položaje, če jih vzgajamo za dekoracijo?
Združenje nadzornikov Slovenije (ZNS) in Združenje Manager (ZM) sta pred mednarodnim dnevom žensk na dogodku Ne le 8. marca, temveč 366 dni ugotovila, da se spolna uravnoteženost v upravah in nadzornih svetih državnih in javnih delniških družb sicer izboljšuje, a so ti koraki prepočasni in premajhni, čemur pritrjujejo tudi statistični podatki. Med evropskimi državami smo po številu žensk na vodilnih položajih v največjih podjetjih na samem repu.
Primus 2024: Kdo bo letos prejel priznanje najboljšega komunikatorja med managerji?
Začeli smo zbirati prijave kandidatk in kandidatov za priznanje Primus, ki velja za edino slovensko strokovno priznanje, s katerim prepoznamo in nagradimo komunikacijsko znanje in veščine vodilnih v podjetjih in organizacijah. Kaj konkretno bo razpisna komisija ocenjevala in kateri so poglavitni razlogi, da ne smete zamuditi prijave za razpis?
Eva McLellan: Za uspeh so ključni prijateljstvo, pogum in cilj
»Ko se ozrem nazaj, vidim, da so mi pri napredovanju pomagali trije ključni dejavniki, ki so me pripeljali do zdajšnjega položaja generalne direktorice Roche Slovenija – prijateljstvo, pogum in seveda cilj.« Tako v kolumni po prejemu priznanja Artemida 2023 razmišlja Eva McLellan, generalna direktorica slovenske podružnice Roche, in dodaja: »Prijatelji so bili moji mentorji. Spremljali so me v težkih trenutkih. Prav tako so mi dali samozavest, ki sem jo potrebovala, da sem dosegla več, kot sem kadar koli upala.«
Večer z Marto Kelvišar in Brankom Francem Selakom na Škrabčevi domačiji
Če nisi zamerljiv in če imaš pogum, ki preraste v ambicioznost in strast, so v žepu pravi rezultati in iz njimi uspeh. Misel, ki je prepletla današnji večer na Škrabčevi domačiji. Na pogovoru izvršne direktorice ZM Petre Juvančič z managerko leta 2023 Marto Kelvišar in prejemnikom priznanja za življenjsko delo na področju managementa Brankom Francem Selakom,
Nabavni managerski indeks (PMI) že deseti mesec pod mejo 50 točk. Kakšni so razlogi?
Če je še januarja vrednost proizvodnega nabavnega managerskega indeksa znašala 49,5 točke, je februarja padla na 43,3 točke. Poglejmo ključne razloge za padec nabavnega indeksa in z njim upadanje gospodarskih aktivnosti v predelovalni dejavnosti in preverimo, kako se giba nabavni managerski indeks v drugih državah.
Dr. Vita Godec: Vse se da, če se le hoče
»Če bi mi kdo pred dobrimi desetimi leti rekel, da bom leta 2022 prevzela vodenje farmacevtskega podjetja, bi se mu najbrž prešerno nasmejala. Vse od otroštva sem namreč želela postati raziskovalka. A me je prvo pravo sodelovanje z gospodarstvom povleklo v farmacijo.« Tako v kolumni po prejemu priznanja Artemida 2023 razmišlja dr. Vita Godec, direktorica družbe Lenis farmacevtika, in dodaja: »Ključno za preboj »steklenega stropa« je bilo pri meni verjetno to, da me je v življenju vedno zanimalo preveč stvari.«
Če delaš s srcem in slediš ciljem, lahko z zaupanjem in vztrajnostjo vse dosežeš
»Uspeh ni rezultat, ki bi nastal čez noč. Je posledica trdega dela, predanosti, dolgih noči, odrekanj in mnogih skrbi. Za uspeh je potrebno vsak dan znova izkoristiti različne možnosti in priložnosti, ki se sčasoma sestavijo in ustvarijo rezultate.« Tako v kolumni po prejemu priznanja za življenjsko delo na področju managementa razmišlja Branko Franc Selak, dolgoletni direktor Marmorja Hotavlje, in dodaja: »Pri vodenju podjetja in sodelavcev sem vedno sledil svojim načelom in vrednotam, po katerih živim še danes.«
Mladi manager 2023 je Michal Maco, slovaški direktor v slovenskem Corwinu
Združenje Manager je na nocojšnjem Januarskem srečanju 2024 priznanje mladi manager leta 2023 podelilo Michalu Macu, ki prihaja s Slovaške in ki je v zadnjih štirih letih, odkar je direktor podjetja Corwin v Sloveniji, korenito povečal število projektov, vzpostavil sodelovanje z nekaterimi svetovno najbolj znanimi arhitekturnimi studii in ekipo sedmih zaposlenih okrepil na 44 sodelavcev. Podjetje je leta 2022 prihodke v primerjavi z letom prej povečalo za desetkrat. Michal Maco stavi na trajnost, v tem duhu živi in vodi podjetje. Z zgledom.
Priznanje Artemida 2023 v rokah dr. Vite Godec in Eve McLellan
Združenje Manager je priznanje Artemida 2023 podelilo dr. Viti Godec, direktorici družbe Lenis farmacevtika, in Evi McLellan, generalni direktorici slovenske podružnice Roche, Družba Lenis farmacevtika je po združitvi s podjetjem Medicopharmacia pod taktirko dr. Vite Godec prihodke povečala za četrtino v primerjavi s prihodki obeh podjetij pred združitvijo skupaj, podružnica Roche pa je poskrbela za uvedbo inovativnih rešitev za slovenske bolnike tako na področju farmacevtike kot diagnostike.
Zavedati se moramo priložnosti, ki jih prinaša sodelovanje
»Skrajni čas je za prehod v novo, samozavestno, ambiciozno, odgovorno do vseh in z vsemi sodelujočo Slovenijo, ki bo navduševala najprej sebe in potem vse druge. Le tako se bomo od 55.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega v slovenskem gospodarstvu lahko premaknili do 100.000 in še višje.« Uvodne besede predsednika Združenja Manager dr. Iztoka Seljaka na Januarskem srečanju 2024, na katerem je skoraj 500 managerk in managerjev podelilo priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2023.
Branko Franc Selak: »Če posel delaš z ljubeznijo, te na tvoji poti nihče ne more premagati.«
V veliko čast nam je, da že dobri dve desetletji vsako leto podelimo priznanje za življenjsko delo na področju managementa in z njim nagradimo poslovne voditelje, ki so na tem področju dosegli izjemne dosežke, ki nas navdihujejo in so zgled, Med takšnimi zgledi je tudi letošnji prejemnik priznanja za življenjsko delo Branko Franc Selak. Ker je bil kupec zanj vedno kralj in ker je verjel, da je vse mogoče. Ker se ni nikoli ustrašil novih in še tako zahtevnih projektov.
Prvi Center za poslovni coaching v Sloveniji: za večjo produktivnost, učinkovitost in boljše usklajevanje ekip
DOBA Fakulteta je ustanovila prvi Center za poslovni coaching v tem delu Evrope, ki bo prepletel raziskovalne, pedagoške, strokovne in svetovalne dejavnosti na področju poslovnega coachinga, kar je, tako izvršna direktorica ZM Petra Juvančič, izjemnega pomena, saj treba v hitrem spreminjajočem se okolju, kjer smo nenehno soočeni z novimi izzivi, dodatno razvijati in krepiti vodstvene sposobnosti, pri čemer coaching vodjem pomaga do večje produktivnosti, učinkovitosti, doseganja ciljev in usklajevanja ekip.
Javna razprava o Načrtu za podnebno nevtralno in energetsko suvereno Slovenijo: Ukrepajmo danes, kajti jutri bo lahko prepozno.
Slovenija ima na voljo dovolj virov, da lahko doseže energetsko samozadostnost in neodvisnost od uvoza električne energije, zato ne ponavljajmo napak drugih držav, so se strinjali udeleženci javne razprave. Med sprejetimi zaključki so med drugim izpostavili nujnost energetske oskrbe gospodarstva po konkurenčnih cenah in realistično zastavljene cilje načrta, o katerem so razpravljali, in dopolnitev načrta s predlogi gospodarstva.
Začelo se je glasovanje za mlado managerko, managerja 2023
Kdo bo na tronu mladega managerja nasledil lanskega zmagovalca Primoža Zelenška, ki je komisijo Združenja Manager in Sekcije mladih managerjev navdušil z zglednim poslovnim odnosom, etičnim in trajnostnim delovanjem, iznajdljivim vodenjem tudi v najbolj zahtevnih poslovnih razmerah in drugimi poslovnimi in osebnimi vrlinami? Tokratni finalisti so Michal Maco, direktor podjetja Corwin SI, Kristina Kočet Hudrap in Martina Anderlič, direktorici v podjetju Tiko Pro, in Andraž Žurman, ki vodi podjetje LabCore.
Michal Maco o samozavesti: Egoizem, naivnost in neuspeh – pot do uspešnega podjetja
Prevelika samozavest, zlasti v kombinaciji z mladostjo, je v naši družbi pogosto obravnavana kot znak neizkušenosti, infantilnosti in neizbežnega trka z realnostjo. A ko človek doseže uspeh, je za samozavest prepozno. Tako v kolumni razmišlja Michal Maco, finalist izbora za mladega managerja 2023, in dodaja, da se pravi uspeh začne, ko nimaš ničesar, ko ti ne uspeva, a si absolutno odločen, da ne boš obupal nad svojimi cilji.
Dr. Dušan Mramor: Pravna varnost poslovanja v Sloveniji (prvič)
Dr. Dušan Mramor, ki je v preteklih kolumnah med nizanjem izhodišč Akcijskega načrta za večjo blaginjo v Sloveniji opozoril, da blaginjo v naši državi med drugim zavira nestabilen in nepredvidljiv pravosodni sistem, saj se uporablja kot učinkovit instrument za izločanje bolj uspešnih v politiki in tudi drugje, se je v peti kolumni osredotočil na analizo pravosodja in pri tem izhajal iz konkretnega primera, s katerim se je sam soočil. Z dodatkom na stalno pripravljenost.
V pričakovanju davčne reforme: razprava Gospodarskega kroga v družbi strokovnjakov
Gospodarstvo pričakuje predvidljivo in stabilno pravno in davčno okolje, ki bo podjetja ohranilo konkurenčna, pritegnilo najboljše kadre in omogočalo vlaganja v razvoj, se je na današnjem posvetu strinjalo 15 delodajalskih organizacij.
Petra Juvančič: Večja enakost, ne boljši sistem
Štrleti iz povprečja je največji slovenski greh. Miha Mazzini je nekoč to slovensko folkloro opisal kot »vsi enaki, vsi v čredi«. Tako v kolumni piše izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič in pri tem opozarja, kako je naša država (in s tem aktualna politika) regulator zdravstvenega sistema, lastnik izvajalcev, sama izvajalec storitev in tudi sama sebi nadzornik, kar so vloge, ki imajo med sabo povsem nasprotujoče interese.
Kristina Kočet Hudrap in Martina Anderlič o odgovornosti in sodelovanju: Magičen preplet odgovornosti in sodelovanja
Živimo v času, ko se mejniki uspeha ne postavljajo več na individualnih dosežkih, temveč na moči, ki jo pridobimo s skupnimi prizadevanji. Tako v kolumni razmišljata Kristina Kočet Hudrap in Martina Anderlič, finalistki izbora za mlado managerko, mladega managerja 2023, ki sta s sodobnim pristopom k poslovnemu vodenju združevanje različnih vlog in talentov povezali v skupno moč vodenja.
Gospodarski krog: »V pričakovanju davčne reforme«
Gospodarska in kmetijska združenja in organizacije, združena v Gospodarski krog, prihodnjo sredo v družbi izbranih strokovnjakov pripravljajo strokovni posvet, kako utegne naša država ujeti skupino najboljših držav in se na lestvici konkurenčnosti zavihteti korenito višje. Kdo bo na razpravi, o čem bo tekla beseda?
Nova predsednica sekcije managerk je Aleša Mižigoj
»Biti zgled drugim v vodenju z zgledom je osnova za trajnostno delovanje. Spoštovanje in sodelovanje gradita zaupanje, ki bi moralo biti temelj vsakega odnosa, vključno s poslovnim.« S to mislijo je po decembrski skupščini vodenje sekcije managerk pri Združenju Manager prevzela Aleša Mižigoj, članica upravnega odbora Združenja Manager in predsednica uprave ter izvršna direktorica družbe Medex Group.
Andraž Žurman o ambicioznosti: Kako velike bi bile tvoje sanje, če bi vedel, da neuspeh ni možnost?
Vsi imamo želje, a nekateri jih izpolnijo, drugi ne. Ker smo različno ambiciozni. Nekateri si upajo pogumno narediti korak naprej, večina pa ne. Ker se ta večina boji poraza, zavrnitve in sprememb. Ker ne želi iz cone udobja in se soočiti s situacijami, ker se zaveda, da jih bo slabše nadzirala ali pa jih sploh ne bo. Tako v kolumni razmišlja Andraž Žurman iz podjetja LabCore, finalist izbora mlada managerka, mladi manager 2023, in se pri tem sprašuje, če ni prav neuspeh prava pot do uspeha.
Objavljen razpis Sklada za talente
Objavili smo razpis Sklada za talente Združenja Manager, ki deluje pod okriljem sekcije mladih managerjev. S pomočjo Sklada za talente mladim managerkam in managerjem subvencioniramo vrhunsko izobraževanje na specializiranih programih svetovnih poslovnih šol.
Umar: »Najbolje za skupino je, če vsakdo v skupini dela, kar je najbolje zanj in za skupino.«
S to mislijo ameriškega ameriškega matematika, ekonomista in Nobelovega nagrajenca Johna Nasha je Urad RS za makroekonomske analize in razvoj na pot pospremil peto poročilo o produktivnosti, v katerem ugotavljajo, da Slovenija z napredkom na številnih področjih ohranja dobro izhodišče za pospešen razvoj, a napredek produktivnosti ostaja skromen. Kako do preobrata? Z ambicioznostjo in pogumom, odgovarjajo na Umarju.
Sporočilo gospodarstva Vladi RS: »Vlada naj z dejanji dokaže, da misli resno.«
Predsednice in predsedniki gospodarskih in kmetijskih organizacij in združenj so na novinarski konferenci opozorili na posledice napovedanih dodatnih davkov in prispevkov, posvarili so tudi, kako vlada, medtem ko razmišlja o debirokratizaciji, z ukrepi duši gospodarstvo. Besede so namenili še socialnem dialogu, razvojnim ciljem Slovenije in kmetijski problematiki, obenem so predstavili zahteve vladi, ki naj bi jih sprejela do novega leta.
Monika Lapanja: Kar potrebujemo je samo znati preseči lasten interes
»Kdaj zares lahko govorimo o sodelovanju? Naša skupina sodelovanje opredeljuje kot odnos, v katerega je posameznik, skupina ali podjetje pripravljeno vložiti več, kot pričakuje nazaj.« Tako v kolumni razmišlja Monika Lapanja, direktorica Centra poslovne odličnosti, in se obenem sprašuje, zakaj je potemtakem prav ta vrednota tako pogosto predmet izzivov, s katerimi se soočamo v poslovnih okoljih.
Kdo so finalisti za priznanje mlada managerka, mladi manager 2023?
Finalisti za priznanje mlada managerka, mladi manager 2023 so Michal Maco, direktor podjetja Corwin v Sloveniji, Kristina Kočet Hudrap in Martina Anderlič, direktorici podjetja Tiko Pro, in Andraž Žurman, ki vodi podjetje LabCore. Poglejmo nekaj zanimivosti o njihovem poslovnem voditeljstvu, prehojenih poteh in vrednotah, s katerimi so pri ocenjevanju prepričali in navdušili tudi komisijo, da jih je uvrstila v finalni izbor.
Dobrodošlica novim članom in deveti generaciji Mentorske mreže
»Pravo mentorstvo ni enkratno poslovno svetovanje, ampak dolgo potovanje, na katerem mora mentor mentorirancu dati prosto pot, da sam odkrije svoje poslanstvo. Zaposlenih namreč ni mogoče dolgoročno motivirati zgolj s plačo.« S to mislijo je nove in zveste člane Združenja Manager in deveto generacijo mentoric in mentorirank na Spoznavnem srečanju in Mentorski mreži na pot pospremila letošnja Managerka leta Marta Kelvišar.
Najboljša poslovna knjiga 2023
»Smeh ni le smeh, temveč je najosnovnejši znak varnosti in povezanosti.« Misel iz knjige Skrivnost sodelovanja, letošnje najboljše poslovne knjige, v kateri je novinar Daniel Coyle strnil večletno raziskovanje različnih skupin, od poslovnih do uličnih tolp, in pri tem odkrival, kaj člane povezuje, kaj utrjuje njihove vezi, kateri je pravi ključ do njihovega medsebojnega zaupanja, zvestobe, pripadnosti.
MQ trening vodenja v javnem in zasebnem sektorju: Sodelovanje je nova koda
Kaj je samozavest? Kako bi opisali odgovornost, ambicioznost, poslovno sodelovanje? Kateri most povezuje javni in zasebni sektor? Niz vprašanj, na katera smo odgovore, razlage, modrosti iskali na novembrskem MQ treningu v družbi strokovnjakov tako iz zasebnega kot javnega sektorja in z zavedanjem, da je dobra javna uprava v korist nas vseh, saj sodelovanje poganja kolo napredka in razvoja tako gospodarstva kot celotne družbe.
V uporabi nov Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti
Z današnjim dnem, 20. novembrom, se je v Sloveniji za vse delodajalce začel uporabljati nov Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV-A).
Dr. Roman Kuhar: O sreči in elektronskih pismih
Glede na to, koliko upravljalskega dela zahteva sodobno dekanovanje, je profesor dr. Roman Kuhar, ko je vodil ljubljansko Filozofsko fakulteto, pomisli, kako bi mu še kako prav prišla menedžerska znanja in spretnosti. A to je bila, tako piše v kolumni, skorajda bogokletna misel. Na omenjeni fakulteti se namreč menedžerjev bojijo. »No, morda malo pretiravam, a kakršna koli ideja, da bi fakultete ali univerzo vodili menedžerji, je zatrta v kali.«
Petra Juvančič: Birokratizacija na potenco
»Doslej se mojim zaposlenim ni bilo treba evidentirati, ker jim zaupam, po novem se bodo morali, ker nam ne zaupa država,« je bil odziv enega od slovenskih podjetnikov na zaostrene določbe zakona o evidencah, s katerim zgolj dušimo produktivnost in ustvarjalnost velike večine podjetij, v kolumni še ugotavlja izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič.
Petra Juvančič: Nujen preobrat v razvojno smer
Čeprav so akademski strokovnjaki, ki spremljajo demografske trende, že dolgo opozarjali, da se naša populacija stara, smo to najbolj izrazito opazili ne samo v gospodarstvu, temveč tudi šolstvu, zdravstvu, gostinstvu in turizmu, celo javni upravi, kjer smo trčili ob preprosto dejstvo: pomanjkanje razpoložljivega kadra.
Želite pospešiti korak pred konkurenco? O tem z enim najboljših strategov našega časa 5. decembra v živo v Ljubljani.
Se želite že danes pripraviti na poslovne izzive prihodnosti? Najnovejše svetovne trende poslovanja in njihovo implementacijo v podjetja bo 5. decembra v živo sredi prestolnice razgrnil Henrik von Scheel, eden največjih strokovnjakov razumevanja svetovnih trendov poslovanja.
Nejc Novak: Tulimo v prazen Rog
Zgodba ljubljanskega Roga je zgodba o tem, kako namesto destinacije najboljših evropskih podjetnikov postajamo destinacija izgubljenih kvačkarjev. Tako v kolumni razmišlja Nejc Novak, odvetnik in ustanovitelj Nlaw, in dodaja, da ni slabo, da Ljubljana očitno postaja (evropska) kulturna prestolnica, a kaj, ko obenem nismo naredili niti enega koraka k temu, da bi postali tudi (evropska) poslovna prestolnica.
Gospodarstveniki nasprotujemo posredovanju neusklajenih predlogov v noveli ZDR v Državni zbor
Predstavniki gospodarstva, združeni v skupni iniciativi petnajstih gospodarskih, delodajalskih in kmetijskih organizacij, izražamo skupno razočaranje in nezadovoljstvo nad načinom sprejema novele Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D), Na nedavnem skupnem sestanku s predsednikom vlade je bila namreč dana beseda glede nadaljevanja in vsebine sprejema novele tega zakona, na vladi sprejet predlog novele pa je v nasprotju s to obljubo.
Poslovni voditelji ZM skupaj za razvojni preboj Slovenije – ambiciozne, samozavestne, odgovorne in sodelujoče
Kocka je padla. Na letošnjem Managerskem kongresu. Kako ne bomo več dopustili, da bi nam stvari uhajale izpod nadzora, ampak bomo, v kolumni nadaljuje predsednik Združenja Manager dr. Iztok Seljak, izstopili iz začaranega kroga in soprispevali k boljši prihodnosti Slovenije. Kako? Med drugim s 15 delovnimi skupinami, ki smo jih osnovali na letošnjem kongresu. S ciljem: biti zgled in s spremembami začeti pri sebi.
Katera je letošnja najboljša poslovna knjiga? Zbiramo uspešnice s sporočili, ki obetajo premike.
Branje je odlična investicija, saj se v dveh urah seznanite z modrostmi, za katere so avtorji porabili vsaj dve leti, da so o njih razmišljali in jih prelili na papir. S takšno mislijo je psiholog Adam Grant na pot pospremil knjigo Premisli še enkrat, ki jo je komisija Združenja Manager in Zbornice knjižnih založnikov in knjigotržcev pri GZS na lanskem knjižnem sejmu razglasila za najboljšo poslovno knjigo 2022. Išče pa se že nova poslovna knjižna uspešnica.
Dr. Dušan Mramor: Negativna zavist in politični sistem
Da imamo v naši državi v primerjavi z Avstrijo slabšo integriteto vlade, večje tveganje politične nestabilnosti, slabšo sposobnost sprejemanja težkih, a nujnih odločitev, je v veliki meri kriva slovenska negativna zavist. Slika v naši državi bo zato, v četrti letošnji kolumni ugotavlja dr. Dušan Mramor, bistveno boljša, ko bomo negativno zavist obrnili v pozitivno. Kako nam to lahko uspe in s kakšnimi ukrepi?
Jesenska napoved IMD za Slovenijo: gospodarska rast višja od spomladi napovedane
Če je spomladanska analiza Mednarodnega denarnega sklada (IMD) za Slovenijo napovedala 1,6-odstotno gospodarsko rast v letošnjem letu, je jesenska napoved višja. Imeli naj bi dvoodstotno rast in prihodnje leto 2,2-odstotno, kar je prav tako obetavnejša napoved od spomladanske. Poglejmo podrobneje, kaj so strokovnjaki Mednarodnega denarnega sklada v jesenski napovedi še zapisali.
Gospodarstveniki pri predsedniku vlade enotno in odločno: »Če želimo blaginjo za vse, je čas, da prenehate dodatno obremenjevati gospodarstvo.«
Za vzdržno gospodarsko rast, še posebej po dveh zaporednih krizah (pandemija, energetska kriza), je ključno, da ustvarimo stabilno in predvidljivo poslovno okolje, ki bo spodbujalo razvoj in vlaganja v nove tehnologije. S tem sporočilom so se predstavniki gospodarstva danes srečali z vlado in jo posvarili, da že sprejeti in najavljeni ukrepi povzročajo nepotrebne pretrese v že tako nestabilnem poslovnem okolju.
Išče se Mlada managerka ali Mladi manager za leto 2023: rok za prijave podaljšan
Zgledno trajno delovanje in inovacijska prebojnost, pohvale vredne voditeljske veščine, obvladovanje zahtevnega vodenja, finančna in trženjska uspešnost, zgleden odnos do deležnikov, etično delovanje. S temi odlikami je lani navdušil in prepričal Primož Zelenšek in osvojil tron Mladega managerja leta 2022 in prav takšne vrline in vrednote komisija med prijavljenimi kandidati išče letos. Rok za prijavo je podaljšan do 20. oktobra.
Iz srca. Do Mi vsi skupaj.
Srečko Šestan, sinonim za odgovornost, zaupanje, mirnost, preudarnost, načrtovanje, sodelovanje, iskrenost. Lista pridevnikov, ki ga označujejo, je zelo dolga, v kolumni piše Irena Rupnik, vodja oskrbovalne verige v družbi MM Količevo, ki doslej še ni srečala osebe, ki o Šestanu ne bi govorila s spoštovanjem. In sama se brez dvoma prišteva med slednje.
Podjetja, dobro nam gre. In nam bo še šlo. Če bomo previdni v negotovih razmerah.
Tako se glasi osrednje sporočilo analize družbe Dun & Bradstreet z naslovom Kakšni so makroekonomski trendi v svetu in kako vplivajo na konkurenčnost Slovenije?. Analiza kaže, da je bilo v zadnjih kvartalih stabilno tudi svetovno gospodarstvo, a je zaradi tveganja stagflacije in geopolitičnih dogodkov v svetu napoved manj obetajoča. Kaj to pomeni za Slovenijo?
Z ambicioznimi, samozavestnimi in odgovornimi voditelji, ki znajo sodelovati, bo Slovenija prišla med 20 najbolj konkurenčnih držav sveta.
»Zavezujem se, da bom še bolj ambiciozen, samozavesten. Da bom posegal po zvezdah in jih dosegal. Pri tem bom odgovorno sodeloval z vami, v dobro nas vseh. Podpiral bom vse vas in vaše uspehe, po svojih najboljših močeh. Vabim vas, da se mi pri taki spremembi našega ravnanja in delovanja kot poslovni voditelji pridružite,« so besede dr. Iztoka Seljaka, predsednika Združenja Manager, s katerimi je danes nagovoril več kot 400 poslovnih voditeljic in voditeljev, zbranih na Managerskem kongresu v Portorožu.
Managerka leta 2023 je Marta Kelvišar: Vse, kar pričakuje od drugih, dela tudi sama
Je poslovna voditeljica, ki pri obljubah pritiska na zavoro in pri dejanjih dodaja plin. Ker je prepričana, da so poslovni voditelji uspešnejši, če dajo več kot obljubljajo. Marta Kelvišar, že polnih devet let direktorica črnomaljskega podjetja Adria Dom. Poslovna voditeljica, ki ne sprašuje, kaj je mogoče in kaj ne, ampak sprašuje, kaj je smiselno, kaj potrebujemo in kaj bo samo okras za nabiranje prahu. In je poslovna voditeljica, ki vodi, posluje in živi z zgledom.
Če nas povezujejo uspehi športnikov, nas lahko tudi uspehi v gospodarstvu. Pa zmoremo pozitivno SLOdelovati? Absolutno.
Kje smo danes? Kaj zmoremo, katere so naše dobre, zgledne prakse? Z odgovori so postregli govorniki 1. MQ foruma Managerskega kongresa. Foruma, ki je napovedal drugače čase ne le za Managerski kongres, ampak tudi za slovensko gospodarstvo, slovensko družbo.
Vse od A do Ž o pomoči gospodarstvu ob poplavah in drugih nesrečah
Ena od najpomembnejših sprememb Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN-F), ki so ga poslanci po avgustovskih poplavah sprejeli 9. avgusta, veljati pa je začel dva dni zatem, je razširitev definicije naravne nesreče. Mednje po novih določbah sodijo tudi ekstremni vremenski dogodki (suše, toče in poplave), kar prizadetim podjetjem omogoča hitrejše in lažje zagotavljanje pomoči. Katera so za podjetja v takšnih ekstremnih razmerah še druga ključna pravila? Podatke so od A do Ž zbrali v odvetniški pisarni Jadek & Pensa.
Mi danes. Mi jutri. Mi vsi skupaj.
V poslovnem svetu, ki se nenehno razvija, spreminja in je zadnja leta veliko pogosteje podvržen krizam, je postati uspešen poslovni voditelj, ki mu ljudje sledijo, izjemno zahtevno, v kolumni razmišlja Petra Juvančič, izvršna direktorica Združenja Manager, in nadalje ugotavlja, da to zahteva visoko stopnjo lastne odgovornosti, samozavesti, ambicioznosti in sposobnosti sodelovanja. To so bile tudi ključne ugotovitve delavnic Združenja Manager pred poletjem in so vodilo letošnjega kongresa: Mi danes, mi jutri, mi vsi skupaj.
Gospodarstvo enotno za solidarno pomoč in sodelovanje pri obnovi in razvoju
Dobrih 7 tednov po poplavah je gospodarstvo še bolj enotno in združeno v želji, da sodeluje pri pripravi premišljenih in dolgoročnih odločitev, ki ne bodo privedle do dodatnih nepotrebnih pretresov v poslovnem okolju.
Jan Peloza: Najmočnejše orodje sprememb za mi danes, mi jutri, mi vsi skupaj imamo v žepih. Pa to ni telefon.
V interesu podjetij bi moralo biti, da nas je takih s polno denarnico čim več, saj se v žepu dogaja bistvena demokracija. Demokracija o tem, kakšen svet bomo zapustili zanamcem, razmišlja Jan Peloza in se v isti sapi sprašuje, zakaj za vraga mi vsi skupaj (organizacije, podjetja, ustanove) ne dvignemo ravni pozitivnega okoljskega in družbenega vpliva in postanemo del rešitve in manj del problema.
Državna subvencija za plače delavcem, ki čistijo podjetja, in še drugi novi popoplavni interventni ukrepi za podjetja
Po noveli zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki je med avgustovsko povodnjijo uničenim in oškodovanim podjetjem med drugim omogočila subvencije za čakanje na delo in pomoč zaradi višje sile, so poslanci sprejeli še zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov, ki za podjetja in slovensko gospodarstvo prinaša 6 ključnih ukrepov. Kateri so, kakšne so njihove podrobnosti?
Pismo Vladi RS: Gospodarstvo enotno za solidarno pomoč in sodelovanje pri obnovi in razvoju
Okrevanje in obnova bosta dolgotrajen proces in obenem priložnost, da skupaj ustvarimo stabilno in napredno gospodarsko okolje in oblikujemo trajnostno usmerjeno državo in družbo. Tako v pismu predsedniku vlade in ministrski ekipi piše naše Združenje Manager in še 13 drugih gospodarskih organizacij, ki predstavljamo celotno slovensko gospodarstvo.
Dr. Aleksander Zadel: Mi skozi čas. Mi danes. Mi jutri. Mi vsi skupaj.
Dr. Aleksander Zadel, klinični psiholog, predavatelj, direktor Inštituta za osebni razvoj C. A. R. v kolumni razmišlja o sloganu letošnjega jesenskega Managerskega kongresa v Portorožu. O sloganu Mi danes. Mi jutri. Mi vsi skupaj. In o tem, kako se redko zavemo, da smo sami soodgovorni tako za naše uspehe kot neuspehe. In tu je ključni izziv modernega človeka. Zavedanje lastne odgovornosti. Dokler ne bo vsak od nas v svoji glavi razumel, da gre za osebno odgovornost, ne bo premika.
Spletni seminar za podjetja, oškodovana v nedavnih poplavah: kako popisati in oceniti škodo, kako oceno posredovati ministrstvu
Ker se je na Golobovo vlado in Hanovo gospodarsko ministrstvo vsul niz vprašanj o popisu in oceni škode, ki so jo podjetja utrpela med poplavami v začetku meseca in jo morajo oddati do 1. septembra oziroma 20. septembra, če jim je vseeno za 10 odstotno predplačilo pomoči za odpravo poplavnih posledic, so na Hanovem ministrstvu pripravili spletni seminar.
Dodaten rok za prijavo škode, ki so jo podjetja utrpela med nedavnimi poplavami, je 20. september, a pozor, pozor
Ker nekatera med nedavnimi poplavami prizadeta podjetja do 1. septembra ne bodo uspela popisati škode na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodkov, je gospodarsko ministrstvo na pobudo delodajalcev določilo dodaten rok za popis škode. Ta je 20. septembra. A pozor, pozor. Če podjetje izbere podaljšan rok, izgubi pravico do predplačila pomoči.
Dr. Dušan Mramor: Blaginja in značajske lastnosti prebivalcev Slovenije
Dr. Dušan Mramor v tretji letošnji kolumni nadaljuje s prikazom Akcijskega načrta za višjo blaginjo v Sloveniji in pri tem ugotavlja, da zavist v uspešnih državah poganja kolesje razvoja, slovenska zavist pa ga zavira in v naši družbi kreira negativno razpoloženje. Kakšni so razlogi?
Katerih poletnih datumov podjetja, oškodovana zaradi nedavnih povodnji, ne smejo zamuditi?
Na gospodarskem ministrstvu so začeli zbirati ocene o gospodarski škodi, v polnem teku so tudi priprave na subvencioniranje višje sile in čakanja na delo. Pravila so znana, kazni za kršenje določb pa visoke tudi 20 tisočakov z razlogom, da pomoč po poplavah prejmejo resnično tista podjetja, ki brez pomoči ne morejo zagnati kolesja.
V luči priprav na čezmejni davek na ogljik nova trajnostna pravila na EU parketu
Da bi se podjetja v Evropski uniji karseda učinkovito pripravila na pravila o čezmejnem pobiranju davkov na ogljik, ta bodo začela veljati leta 2026, Evropska komisija uvaja prehodna obvezujoča pravila, ki bodo veljala od 1. oktobra do konca leta 2025. Poglejmo podrobnosti.
Kako FURS glede nedavnih poplav odgovarja na davčna vprašanja podjetij?
Finančna uprava RS je strnila vprašanja državljanov, društev, sindikatov, kmetov in gospodarstvenikov in odgovore objavila v posebni spletni publikaciji. Iz nje smo izluščili za podjetja in njihovo davčno poslovanje najbolj ključna in konkretna pojasnila.
Gospodarska slika drugega četrtletja: BDP in državna potrošnja gor, uvoz in potrošnja gospodinjstev dol
Bruto domači proizvod (BDP) se je po podatkih Statističnega urada RS od aprila do konca junija v primerjavi s prvim letošnjim trimesečjem povečal za 1,4 odstotka, v primerjavi z istim obdobjem lani pa za 1,6 odstotka. Poglejmo podrobneje, kaj vse je botrovalo večji rasti bruto domačega proizvoda
Tanja Subotić Levanič: Ali Slovenci zmoremo s(l)odelovati?
Gospodarstvo se je, ko je udarilo močno in z vso silo, družbeno odgovorno nemudoma odzvalo. Brez navodil, pričakovanj ali zapovedi. In zagotovo ni podjetja v Sloveniji, ki ne bi hotelo pomagati. A pomoč ima največjo moč, ko se srcu pridruži tudi razum. Ko za skupno dobro delujemo ekipno. Takšen premik čez vse ovire imenujem SLOdelovanje.
Kaj FURS svetuje podjetjem, ki so med poplavami utrpela hudo škodo?
Finančna uprava RS razgrinja, kako si lahko podjetja z davčnimi in drugimi finančnimi postopki olajšajo odpravljanje posledic po katastrofalnih poplavah. Nekatere postopke je vlada Roberta Goloba omogočila z začasnimi vladnimi ukrepi, nekateri postopki temeljijo na že obstoječih zakonodaji.
Preverili smo, kaj delodajalcem prinaša in kako jih obremenjuje po poplavah sprejeta interventna novela
Čakanje na delo, nadomestilo plač za višjo silo, neobdavčena solidarnostna pomoč, solidarnostni ponedeljek. To so ključne novitete za podjetja, zapisane v noveli zakona o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN), ki so jih poslanci po burni razpravi glede solidarnostnega ponedeljka soglasno sprejeli.
Sladki, a tudi grenki aplavzi delodajalcev glede vladnih ukrepov
Če so na Gospodarski zbornici Slovenije zadovoljni z odzivnostjo vlade Roberta Goloba na poplavne posledice in toplo pozdravljajo vladno razumevanje, kako je potrebno pomagati tudi podjetjem in čim hitreje zagnati kolesje celotnega gospodarstva, so po drugi strani nad potezo vlade razočarani. Zakaj?
Zelena luč za aplikacijo Poplave 2023, za pomoč pri odpravljanju posledic poplave
Ker je pomoč v poplavah nujna, ker mora biti vrh tega organizirana, pomoči potrebni pa jo morajo prejeti v čim krajšem času, je na pobudo Uprave RS za zaščito in reševanje zaživela aplikacija Poplave 2023. Aplikacija nam omogoča, da izberemo, kako bomo pomagali, članom civilne zaščite pa, da ponujeno pomoč ob pravem času usmerijo na pravo lokacijo.
Politična pobuda: podjetja, prilagodite strategije dejanskemu ekološkemu dolgu
Ker se Slovenija segreva dvakrat hitreje kot svet v povprečju in ker smo se že aprila znašli v ekološkem dolgu, saj smo porabili vse vire in ekosistemske storitve, ki jih Zemlja utegne obnoviti v enem letu, mora naša država čim hitreje zmanjšati ekološki odtis.
SURS: S poletnimi razprodajami oblačil in obutve do padca letne inflacije
Če smo junija v naši državi beležili 6,9-odstotno inflacijo na letni ravni, se je ta julija znižala na 6,1 odstotka. Poglejmo, kaj je po podatkih slovenskega statističnega urada najbolj vplivalo na padec inflacije.
Dr. Dušan Mramor: Akcijski načrt za večjo blaginjo (drugič): nadgradnja in poglobitev
Dr. Dušan Mramor v kolumni ugotavlja, da uveljavitev pozitivnih ukrepov za odpravo zaostankov Slovenije v veliki meri onemogočata močna negativna zavist Slovencev in neustrezna ureditev države, ki slepo sledi misli: bodimo bolj papeški od papeža.
ECB nadaljuje z rekordnim višanjem evrskih obrestnih mer
Čeravno je Mednarodni denarni sklad v julijski napovedi opozoril, da višanje obrestnih mer bremeni gospodarsko aktivnost, je Evropska centralna banka (ECB) že devetič zapored zvišala obrestne mere. Dvig znaša 0,25 odstotne točke.
Julijska napoved za svetovno gospodarstvo obetavnejša od aprilske
Če je Mednarodni denarni sklad (IMF) aprila napovedal 2,8-odstotno rast svetovnega gospodarstva, zdaj napoveduje, da bo ta 3-odstotna. Razlog: uspešno poslovanje storitvenega sektorja v letošnjem prvem četrtletju in presenetljivo močni trgi dela.
Enzo Smrekar: Managerski kongres Mi danes. Mi jutri. Mi vsi skupaj.
Čas je, da se nehamo gledati postrani, ampak da si pogledamo naravnost v oči. Najprej mi, ki imamo možnost odločanja in nosimo posebno odgovornost za razvoj družbe in države. S spoštovanjem in zaupanjem aktivirajmo kar imamo, vemo in znamo in se združimo v sodelovanju.
Slovenske plače že zdaj bolj obremenjene od avstrijskih, hrvaških in nemških
Ker Slovenija pri plačah uvaja dva nova prispevka, ker je še dodatna obremenitev plač predvidena v predlogu sprememb pokojninske zakonodaje in ker je Slovenija letos odpravila lani sprejeto indeksacijo dohodninske lestvice, kar bo postopno povečevalo obremenitev plač, so v časopisni hiši Delo preverili, kaj in kako se s plačami in njihovimi obdavčitvami godi v sosednjih državah.
Delodajalci izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta
Reprezentativne delodajalske organizacije v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS) nočejo več sodelovati, ker pristojna ministrstva ne razumejo socialnega dialoga in ga vrh tega spreminjajo v socialni monolog, na to pa delodajalske organizacije v teh precej viharnih časih ne pristajajo.
Eurobarometer: Slovenci med najbolj finančno pismenimi v EU
Slovenci smo poleg Nizozemcev, Švedov in Dancev najbolj finančno pismeni v Evropski uniji. Po podatkih javnomnenjske raziskave EU imamo več kot četrtino državljanov visoko finančno pismenih.
Eurostat: Evrsko območje se je na začetku leta ognilo recesiji; ker je stagniralo
Če so statistiki Eurostata še junija ugotavljali, da se je evrski BDP v prvem četrtletju glede na prejšnje enako obdobje skrčil za 0,1 odstotka, v naknadni reviziji, v kateri so upoštevali večji nabor podatkov, ocenjujejo, da se BDP ni skrčil in tudi zrasel ni. To pomeni, da nismo zdrsnili v tehnično recesijo, ampak da je gospodarstvo v evrskem območju stagniralo.
Petra Juvančič: Pogovoriti se moramo o ustvarjanju
Pospeška v delovni aktivnosti in ustvarjanju visoke dodane vrednosti ne bo prinesel najnovejši zakon o evidentiranju delovnega časa.
Umarjevo Ekonomsko ogledalo: gradbeništva več, blagovne menjave manj
Umar v najnovejšem Ekonomskem ogledalu ugotavlja, da gradbeništvo v naši državi spet cveti, okrepil se je tudi izvoz v države zunaj EU, Slovenci pa bolj kot za hrano trošimo za avtomobile.
Čestitke naši industriji za najvišjo majsko rast proizvodnje v EU
Maja je slovenska industrija na parketu Evropske unije požela vse rekorde, saj je po podatkih evropskega statističnega urada Eurostat med državami članicami dosegla najvišjo mesečno rast industrijske proizvodnje. Ta je bila 7,9 odstotna.
Dr. Dušan Mramor: Akcijski načrt za večjo blaginjo
Dr. Dušan Mramor v kolumni ugotavlja, da dosedanji predlogi reševanja nevzdržnosti materialne blaginje v naši državi niso sprejemljivi, poleg tega strategije največkrat obležijo v predalih, problemi pa posledično ne samo, da ostajajo, temveč se kopičijo. Kakšne so rešitve?
Z novim Evropskim aktom o čipih do večje konkurenčnosti in odpornosti evropskega gospodarstva
Evropski parlament je z absolutno večino glasov podprl akt o čipih. In kaj si lahko od novega akta, ki ga mora potrditi še Evropski svet, lahko obetamo?
Finance: Kakšna bodo nova pravila pri nagrajevanju z opcijami
Finance so poročale o neuradnih informacijah o predlogu davčnih sprememb pri nagrajevanju v opcijskih pravicah do nakupa delnic ali deležev.
Letna stopnja inflacije junija pri 6,9 odstotka
Letna stopnja inflacije v Sloveniji je junija dosegla 6,9 odstotka, potem ko je bila maja pri 8,4 odstotka. Nanjo so najbolj vplivale višje cene hrane, je danes objavil državni statistični urad. Cene so bile višje tudi na mesečni ravni, in sicer za 1,4 odstotka, najbolj pa so se podražili električna in toplotna energija, plin ter trdna goriva.
V kateri fazi evolucije je vaše podjetje? Sodelujte v naši redni raziskavi po modelu DUMO!
Po dveh letih (prvič smo jo izvedli v letu 2017) bomo z raziskavo Združenja Manager z DUMO modelom vnovič ugotavljali, v kateri fazi evolucije so slovenska podjetja.
Osnutek novele zakona o delovnih razmerjih v javni obravnavi
Ministrstvo za delo je v javno obravnavo poslalo osnutek novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalni dopust in 30-urni polni delovnik ter posebej naslavlja pravice žrtev družinskega nasilja.
Sprejeta novela Zakona o gospodarskih družbah
Državni zbor je sprejel Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah. Po besedah ministrstva bo novela zakona omogočila enostavnejše ustanavljanje družb in podružnic tujih podjetij preko spletnih registrskih postopkov, bolj učinkovito izvedbo čezmejnih operacij ter korporativno upravljanje družb.
Vlada potrdila novi Zakon o dolgotrajni oskrbi
Predlog novega zakona o dolgotrajni oskrbi širi nabor in dostopnost storitev, s cilljem omogočiti starostnikom čim daljše bivanje v domačem okolju. Financiranje dolgotrajne oskrbe bo po predlogu razpršeno med delavce, delodajalce, upokojence in proračun.
Slovenija na IMD lestvici konkurenčnosti na 42. mestu
Slovenija je na letošnji lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD nazadovala za štiri mesta in se med 64 državami uvrstila na 42. mesto.
UMAR: Aprila pri mednarodni blagovni menjavi in predelovalnih dejavnostih nižja gospodarska aktivnost, v nekaterih storitvenih dejavnostih nadaljnja rast; inflacija tudi maja nižja
Vrednosti nekaterih kratkoročnih gospodarskih kazalnikov za Slovenijo, povezanih z mednarodno blagovno menjavo in aktivnostjo predelovalnih dejavnosti, so se aprila znižale.
Do konca leta gospodarstvu na voljo 258 milijonov evrov povratnih sredstev
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport skupaj s SID banko do konca leta omogoča 158 milijonov evrov ugodnih posojil in različnih finančnih instrumentov.
Evropski parlament sprejel direktivo o načelu enakega plačila za enako delo
Evropski parlament je maja sprejel Direktivo o krepitvi uporabe načela enakega plačila za enako delo ali delo enake vrednosti za moške in ženske s preglednostjo plačil in mehanizmi za izvrševanje, ki jo bodo morale države članice do 7. junija 2026 implementirati v nacionalne zakonodaje.
OECD: slovenski BDP bo letos zrasel za 1,5 odstotka, inflacija bo 7,3-odstotna
Pri OECD so v sveži napovedi Sloveniji močno izboljšali napoved za letošnjo rast, a bo ta še vedno veliko skromnejša kot lani, ko je znašala 5,4 odstotka
Samo Jenič: Trajnostno vodenje – razmislek ob odprtju pametne tovarne
Trajnost je postala vsakdanja tema pogovorov in obvezna vsebina obrazcev bank, agencij, letnih poročil.
JAVNO PISMO: Uvedba obveznega predmeta RAČUNALNIŠTVO IN INFORMATIKA v osnovne in srednje šole
Danes smo gospodarske organizacije na Predsednika Vlade Republike Slovenije, Ministra za vzgojo in izobraževanje RS, Ministrico za digitalno preobrazbo RS ter na Vodje poslanskih skupin Državnega zbora Republike Slovenije naslovili JAVNO PISMO – Uvedba obveznega predmeta RAČUNALNIŠTVO IN INFORMATIKA v osnovne in srednje šole.
Aprila padec blagovne menjave, v prvih štirih mesecih rast
Slovenija je aprila izvozila za 3,89 milijarde evrov blaga, kar je 5,8 odstotka manj kot aprila lani, uvoz pa je bil s 4,13 milijarde evrov manjši za 12,6 odstotka.
Ob koncu maja registriranih najmanj brezposelnih po letu 1990
Ob koncu maja je bilo na zavodu za zaposlovanje registriranih 47.186 brezposelnih, drugi mesec zapored najmanj po letu 1990, so sporočili iz zavoda za zaposlovanje.
Zamik izgradnje JEK2 stane 900 mio evrov letno
Predlog NEPN, ki temelji zgolj na OVE virih, povečuje izpuste CO2, energetsko uvozno odvisnost ter stroškovno ceno električne energije za skoraj 70 EUR/MWh.
Maja letna inflacija v območju evra 6,1-odstotna
Območje z evrom je maja na letni ravni zabeležilo 6,1-odstotno inflacijo, potem ko so se cene življenjskih potrebščin aprila na letni ravni povečale za sedem odstotkov, v današnji prvi oceni ugotavlja evropski statistični urad Eurostat.
dr. Dušan Mramor: Akcijski načrt za višjo rast produktivnosti
Akcijski načrt za višjo rast produktivnosti (AN), ki ga je pri Združenju Manager naročilo Ministrstvo za gospodarstvo, opredeli hitro staranje prebivalstva kot osrednji problem Slovenije.
Aleša Mižigoj: Komunikacija je stvar odnosov in empatije
»Imamo dve ušesi in ena usta, da lahko dvakrat več poslušamo kot govorimo,« se glasi znana misel.
Program financiranja podjetij, ki so utrpela negativen vpliv na poslovanje zaradi agresije Rusije proti Ukrajini
Program bo podjetjem vseh velikosti, katerih slabša uspešnost je posledica agresije Rusije proti Ukrajini, olajšal dostop do financiranja naložb v obratna sredstva ali izvedbe naložb na področju Republike Slovenije pod ugodnimi pogoji.
Rast gospodarske aktivnosti v prvem četrtletju podprta s potrošnjo gospodinjstev in rastjo v gradbeništvu ter večini storitev
Rast gospodarske aktivnosti v prvem četrtletju je izhajala iz trošenja gospodinjstev, gradbenih investicij in rasti večine storitvenih dejavnosti, kjer se v nekaterih panogah nadaljuje pokovidno okrevanje.
Izgubljamo vsaj milijardo dodane vrednost in 200 milijonov davkov
Če ne bomo z ukrepi zaščitili našega gospodarstva, bomo na letnem nivoju izgubili prek ene milijarde dodane vrednosti in 200 milijonov evrov davkov, je bila ključna ugotovitev današnje okrogle mize, na kateri so gospodarstveniki ponovno opozorili na nekonkurenčnost slovenskega gospodarstva na globalnem trgu.
UMAR: Šibka rast gospodarske aktivnosti
Realni bruto domači proizvod (BDP) se je po danes objavljenih podatkih Statističnega urada RS v prvem letošnjem četrtletju glede na zadnje lansko povečal za 0,6 %, kar je podobno kot v zadnjem lanskem četrtletju, medletno pa je bil večji za 0,7 %.
Bruselj napoveduje, da bo slovenski BDP letos zrasel za 1,2 odstotka, inflacija bo 7-odstotna
Spomladanska napoved komisije o rasti BDP je boljša od zimske, je pa slabša napoved o višini letošnje inflacije.
Benjamin Jošar: Pomen črke G
Trajnost zaznamujejo tri črke – E (okolje), S (družba) in G (upravljanje).
AJPES: Poslovanje gospodarstva v letu 2022
Slovensko gospodarstvo je v letu 2022 nadaljevalo z okrevanjem, ki se je pri družbah odrazilo v visoki rasti čistih prihodkov od prodaje (+24 %), povečanju števila zaposlenih (+4 %) in rasti neto čistega poslovnega izida (+7 %).
Ob koncu aprila registriranih najmanj brezposelnih po 1990
Ob koncu aprila je bilo na zavodu za zaposlovanje registriranih 48.598 brezposelnih, kar je najnižja brezposelnost v Sloveniji po letu 1990.
Nagrada Primus 2023 v roke Aleši Mižigoj iz Medexa
Nagrado Primus 2023 za komunikacijsko odličnost managerjev, ki sta jo lani obudila Slovensko društvo za odnose z javnostmi in Združenje Manager, bo letos prejela Aleša Mižigoj, lastnica in direktorica družinskega podjetja Medex.
mag. Tina Štrukelj - ESG: Edinstvena Smer Gospodarstva
Otrok naj bo priden. Ljudje moramo biti pravični. Podjetje naj bo trajnostno naravnano.
Petra Juvančič: Glas gospodarstva poslušan, naj postane tudi slišan
»Na davčnem področju bo treba nekaj narediti predvsem zato, da stvari spravimo v red in jih poenostavimo.«
Zakon o evidentiranju delovnega časa prinaša dodatno nepotrebno birokratizacijo
V Združenju Manager z izobraževanji na področju trajnostnega voditeljstva spodbujamo, da mora vsak delodajalec dosledno spoštovati pravice delavcev in zagotavljati delovne pogoje, ki zaposlenim omogočajo varno in zdravo delovno okolje ter izrabo z zakonom predpisanega delovnega časa na način, ki omogoča dostojno in polno življenje.
Odgovornost podjetij za okolje in človekove pravice (po vsej dobaviteljski verigi)
Nova evropska zakonodaja iz paketa Evropskega Zelenega Dogovora, Direktiva o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnostnosti, katere predlog je Evropska komisija sprejela začetek lanskega leta, je sedaj v usklajevanju pred končnim sprejemom v Evropskem parlamentu.
Gospodarska aktivnost v območju evra aprila dosegla enajstmesečni vrh
Gospodarska aktivnost v območju evra se je aprila znova okrepila in dosegla najvišjo vrednost v zadnjih enajstih mesecih, kaže raziskava nemške Commerzbank, ki jo je objavila analitska hiša S&P Global.
Čas: dragocena in podizkoriščena surovina produktivnosti
Na današnjem MQ treningu smo se naučili, kako upravljati s časom, da bomo produktivnejši, hitrejši, boljši.
UMAR: V začetku leta šibka rast v izvoznem delu gospodarstva in pri večini storitev ter nadaljnja krepitev v gradbeništvu, razpoloženje v gospodarstvu boljše kot četrtletje prej
Kratkoročni gospodarski kazalniki za Slovenijo v začetku leta nakazujejo šibko rast v izvoznem delu gospodarstva in večjem delu storitev, z izjemo trgovine na drobno, ter nadaljnjo krepitev v gradbeništvu.
Vlada RS podaljšala veljavnost uredb vezanih na cene električne energije
Vlada je na današnji seji podaljšala regulacijo cen električne energije za gospodinjstva in male poslovne odjemalce do konca leta. Podaljšala je tudi veljavnost uredbe o določitvi najvišje dovoljene cene električne energije za mikro, mala in srednja podjetja.
Tone Stanovnik: Učinkovitost = rezultat/čas
Čas je edini in ključni vir, ki nam je vsem v zibelko položen v enaki količini: 24/7.
IMF Sloveniji letos napoveduje 1,6-odstotno rast
Mednarodni denarni sklad (IMF) v najnovejši napovedi Sloveniji za letos napoveduje 1,6-odstotno gospodarsko rast.
Spomladansko srečanje IMF in Svetovne banke v znamenju tveganj za globalno rast
V Washingtonu bo prihodnji teden potekalo spomladansko srečanje IMF in Svetovne banke. Finančni ministri, guvernerji centralnih bank ter predstavniki finančnega sektorja in civilne družbe, med katerimi bo tudi slovenska delegacija, bodo razpravljali o aktualnem dogajanju v globalnem gospodarstvu. To se sooča z močnimi tveganji, ki znižujejo rast.
Marca rekordno nizko število registriranih brezposelnih
Število registriranih brezposelnih je marca drugi mesec zapored upadlo in pristalo na najnižji ravni doslej.
Zagovornik s priročnikom za boljše varstvo pred diskriminacijo in enake možnostih pri zaposlovanju in delu
Zagovornik načela enakosti je izdal priročnik o zagotavljanju enakih možnosti in preprečevanju diskriminacije pri zaposlovanju in delu.
Združeni v raznolikosti
Andraž Štalec, direktor in ustanovitelj Red Orbit, prejemnik priznanja Zlata nit 2020, o raznolikosti v ekipi.
Stopnja anketne brezposelnosti februarja malenkost navzdol
Mesečna stopnja anketne brezposelnosti je bila v februarju 3,2-odstotna, kar je 0,1 odstotne točke manj kot v januarju, in tudi 0,9 odstotne točke manj kot v februarju 2022, je danes objavil državni statistični urad.
Nagovor dosedanjega predsednika Andreja Božiča ob zaključku mandata
Prepričan sem, da vodenje združenja zapuščam v dobri formi, kot platformo, polno znanja in izkušenj za nadaljnji razvoj managerskega poklica, in kot zastopnico interesov slovenskega managementa.
Dr. Iztok Seljak novi predsednik Združenja Manager
Novi predsednik Združenja Manager za obdobje 2023 – 2026 je postal dr. Iztok Seljak, direktor Hidrie Holding, ki so ga izvolili člani Združenja Manager na e-občnem zboru.
Vlada potrdila predlog novele zakona o gospodarskih družbah
Novela prinaša enostavnejše ustanavljanje podjetij in podružnic tujih podjetij prek spletnih registrskih postopkov, bolj učinkovito izvedbo čezmejnih operacij ter korporativno upravljanje podjetij, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
Sprejete novosti v DZ: novela zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti
Poslanci sprejeli novelo zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, uzakonil obveznost izročanja računa kupcem, o novem načinu vodenja evidenc delovnega časa pa niso glasovali.
Stopnja prostih delovnih mest v območju evra v zadnjem četrtletju v medletni primerjavi višja
Stopnja prostih delovnih mest v območju z evrom je v lanskem zadnjem četrtletju znašala 3,1 odstotka, kar je toliko kot četrtletje prej in 0,3 odstotne točke več kot enakem četrtletju predlani.
Petra Wagner: V središču je človek
Petra Wagner o vodenju dela na daljavo in novem CEC priročniku.
Število delovno aktivnih januarja nižje za okoli odstotek
Število delovno aktivnih oseb se je januarja na mesečni ravni zmanjšalo za 0,9 odstotka na okoli 926.700.
Davčna reforma naj bo priložnost za dvig konkurenčnosti Slovenije
V Združenju Manager pozdravljajo, da je na dnevni red koalicije prišla tudi davčna reforma, ki bo na vrhu na Brdu pri Kranju obravnavana danes
Ustanovitev trikotnika za zagotavljanje likvidnosti gospodarstva
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport obvešča, da bo z namenom individualnega reševanja likvidnostnih izzivov gospodarstva pri dobavi energentov, oblikovan dodaten način sodelovanja.
Boj za obstanek in za boljši jutri
Okrogla miza na temo 26. PwC-jeve raziskave med izvršnimi direktorji.
Spremembe glede evidentiranja delovnega časa (zakon v obravnavi)
Predlog zakona, ki gre zdaj v obravnavo pred poslance v državnem zboru, predvideva, da bodo morala vsa podjetja podrobneje beležiti delovni čas zaposlenih, a za vse ne bo obvezno elektronsko vodenje.
Ženske v poslovnem svetu
Na dan žena so bile gostje v oddaji Studio ob 17.00 na Radiu Slovenija naše članice, managerke, ki so uspele v poslovnem svetu.
CEC: Ponovni razmislek o moči in vodenju ob mednarodnem dnevu žensk
CEC ob mednarodnem dnevu žensk opozarja na ponovni razmislek o moči, vodenju in tudi vsakdanjem življenju žensk v post-covid obdobju.
Februarja spet manj brezposelnih
Po januarskem porastu se je februarja brezposelnost zopet zmanjšala. Ob koncu februarja so bili registrirani 53.404 brezposelni: 3,6 % manj kot januarja in 17,6 % manj kot februarja 2022.
Umar napoved gospodarske rasti za letos zvišal na 1,8 odstotka
Urad za makroekonomske analize in razvoj je danes zvišal napoved gospodarske rasti Slovenije za letos.
dr. Babett Stapel: Za razlike moramo biti hvaležni
Prejemnica priznanja Artemida 2022 o raznolikosti.
Ženske so seveda drugačne od moških, a na koncu samo to: drugačne
Pred mednarodnim dnevom žensk sta Združenje nadzornikov Slovenije (ZNS) in Združenje Manager (ZM) na današnjem dogodku 'Ne le 8. marca, temveč 365 dni: Izzivi prenosa EU direktive za krepitev spolne enakosti v prakso' izpostavila, da se stanje glede spolne uravnoteženosti v upravah in nadzornih svetih državnih in javnih delniških družb sicer izboljšuje.
Stopnja brezposelnosti v zadnjem četrtletju pod štirimi odstotki
Stopnja brezposelnosti v Sloveniji je v zadnjem četrtletju dosegla 3,5 odstotka, kar je za 0,5 odstotne točke manj kot v četrtletju prej in za 1,1 odstotne točke manj kot v enakem obdobju pred letom dni. Med moškimi je znašala 3,2 odstotka, med ženskami pa 3,8 odstotkov, je danes sporočil Statistični urad RS.
Fleksibilne oblike dela zahtevajo nove pristope k vodenju podjetij
Vodenje z zaupanjem, zdravo delovno okolje, jasna komunikacija, sestanki z namenom … to je le nekaj priporočil, ki jih je evropsko združenje managerjev CEC pripravilo v zvezi s hibridni delom, ki je v praksi prineslo številne izzive na področju vodenja na daljavo
Nova vrednota Slovencev: privoščimo si uspeh
Združenje Manager je na včerajšnjem Managerskem dnevu v Planici organiziralo pogovor Teci, da letiš, ki ga je vodila Petra Majdič. Sodelujoči managerji: Enzo Smrekar, Franjo Bobinac, Boštjan Škufca Zaveršek in Simon Jan so v razpravi izpostavili pomen velikega dogodka kot je Planica.
Danes od 12h naprej možna oddaja vlog za pomoč zaradi visokih povišanj cen energentov v 2023
Z 21. februarjem 2023 bodo upravičenci lahko oddali elektronsko vlogo za pridobitev nepovratnih sredstev zaradi visokih povišanj cen energentov v 2023 v skladu z Zakonom o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize.
Tanja Blatnik: Železna srajca Romunije
Prejemnica priznanja Artemida 2022 o stanju v Romuniji.
EBRD Sloveniji za letos napoveduje enoodstotno rast
Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD) Sloveniji za letos napoveduje enoodstotno gospodarsko rast, kar je 0,8 odstotne točke manj od lanske septembrske napovedi.
Pregled najnovejših napovedi BDP za Slovenijo
STA je objavil tabelo aktualnih napovedi BDP za Slovenijo.
Industrijska proizvodnja v območju evra in EU v letu 2022 krepkejša
Industrijska proizvodnja se je po sezonsko prilagojenih podatkih v območju evra decembra na mesečni ravni zmanjšala za 1,1 odstotka, v EU pa za 0,4 odstotka, na letni pa za 1,7 oz. 0,4 odstotka, je objavil Eurostat.
Zvišanje plač v prvi polovici leta napovedujeta dve tretjini delodajalcev
V prvi polovici leta se številnim slovenskim delavcem obeta povišanje plač.
Letos 634,4 milijona evrov za razvoj gospodarstva, turizma in športa
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport bo v letošnjem letu skupaj z izvajalskimi organizacijami in SID banko gospodarstvu, turizmu in športu ponudilo dobrih 634,4 milijona evrov novih finančnih spodbud; od tega 304,9 milijona evrov z lastnimi sredstvi.
Surs: BDP se je lani povečal za 5,4 odstotka
K lanski gospodarski rasti so prispevali tako domače trošenje kot bruto investicije, gospodarska dinamika pa se je v drugi polovici leta umirjala.
Vnos vlog za pomoč gospodarstvu v 2023 za omilitev posledic energetske krize predvidoma od 21. februarja 2023
Upravičenci bodo vloge lahko oddali v spletno aplikacijo javne agencije SPIRIT Slovenija predvidoma od 21. februarja 2023 od 12:00 (CET) in najkasneje do 28. februarja 2023 do 12:00 (CET).
UMAR: Lanska gospodarska rast je v veliki meri izhajala iz prve polovice leta, v zadnjem četrtletju se je krepila predvsem investicijska aktivnost
UMAR: Komentar podatkov o gospodarski rasti v zadnjem četrtletju 2022 in letu 2022
Evropska komisija za Slovenijo zvišala napoved rasti
Evropska komisija je za Slovenijo zvišala napoved gospodarske rasti z 0,8 odstotka na odstotek, za prihodnje leto pa z 1,7 odstotka na dva odstotka.
Konec leta 2022 drugič zapored upad števila prostih delovnih mest
V zadnjem lanskem četrtletju je bilo v Sloveniji skupaj na voljo nekaj več kot 23.000 prostih delovnih mest, kar je 5,5 odstotka manj kot četrtletje prej.
Ivo Boscarol: Vse kar sem delal, sem počel pošteno, odgovorno in s srcem
Govor Iva Boscarola ob prejemu priznanja za življenjsko delo na področju managementa 2022.
Zakon o varstvu potrošnikov v veljavi - kaj se spremeni in kakšni so prvi odzivi
Dne 26.1.2023 je stopil v veljavo novi Zakon o varstvu potrošnikov (ZVPot-1), ki prinaša precej novosti. Ena od njih je, da se ukinja Zakon o varstvu potrošnikov pred nepoštenimi poslovnimi praksami in se pomembna določila tega zakona dodajajo v ZVPot-1.
IMF: Recesije ne bo, dinamika rasti se bo naslednje leto še povečala
IMF je napovedi gospodarske rasti rahlo izboljšala, glavna izziva ostajata vojna v Ukrajini in inflacija.
Andrej Božič: Imamo skupni cilj – ustvariti več, zato da imamo vsi skupaj več
Govor predsednika ZM Andreja Božiča na tradicionalnem Januarskem srečanju.
Tanja Blatnik in Babett Stapel sta prejemnici priznanja Artemida 2022
Združenje Manager podeljuje priznanje Artemida 2022 Tanji Blatnik, generalni direktorici romunske družbe Euroins Asigurare, in dr. Babett Stapel, poslovodni direktorici Fraport Slovenija.
Ivo Boscarol je prejemnik priznanja za življenjsko delo na področju managementa 2022
Združenje Manager priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2022 podeljuje Ivu Boscarolu, nekdanjemu lastniku in direktorju podjetja Pipistrel.
Mladi manager 2022 je Primož Zelenšek
Združenje Manager je na nocojšnjem Januarskem srečanju priznanje Mladi manager leta 2022 podelilo Primožu Zelenšku, direktorju podjetja Chipolo.
Rekordni pesimizem po 365 dneh
Ta teden so bile oči gospodarstvenikov, vodilnih politikov, mnenjskih voditeljev, inovatorjev in aktivistov uprte v Svetovni gospodarski forum, ki se je odvijal v Davosu.
Pogovor z Managerjema leta 2022 na Škrabčevi domačiji
Pogovor z aktualnima managerjema leta Blažem Brodnjakom in Sabino Sobočan na Škrabčevi domačiji v Ribnici je vodila Petra Juvančič. Izvedeli smo, kaj sta sanjala pri desetih letih, da bosta v življenju postala, kako sta prevzela vodenje podjetij in kako vodita danes ter še veliko zanimivih podatkov tako iz osebnega življenja kot koristnih napotkov iz njunih bogatih profesionalnih izkušenj.
Kakšen je obseg razpoložljivih kapacitet na trgu dela?
V analizi UMAR preverijo obseg izkoriščenosti domačih kapacitet na trgu dela, kar je pomembna informacija v trenutnih razmerah velikega pomanjkanja delovne sile.
Komentar izvršne direktorice Petre Juvančič o aktualnem stanju
Petra Juvančič v studiu N1, kjer sta z državnim sekretarjem na Ministrstvu za finance Tilnom Božičem komentirala aktualno stanje v Sloveniji.
Gospodarska aktivnost se je proti koncu leta večinoma še naprej umirjala, gospodarska klima se je nekoliko izboljšala, a ostaja nižja kot pred letom
Tudi v zadnjem lanskem četrtletju se je v večini dejavnosti nadaljevalo ohlajanje gospodarske
aktivnosti.
Melvis Haskić in Vasja Hramec: Managerski »decision making«, poslanstvo, odličnost in trajnostno poslovanje v podjetjih – obstaja med njimi povezava?
V teoriji je veliko povedanega o vseh naštetih temah. O tem se pišejo cele knjige in včasih velja pravilo, da imajo trije različni avtorji o tem štiri različna mnenja. Na tem mestu k obilici podatkov nimamo več kaj dosti dodati.
Podpišimo poziv za nižje davke
Široka koalicija 13 organizacij s področij gospodarstva in kmetijstva, in med njimi tudi Združenje Manager, je s skupno izjavo pozvala, naj politika zaustavi neustavne korake, ki bi lahko nepopravljivo vplivali na blaginjo vseh prebivalk in prebivalcev Slovenije.
Konec decembra skoraj petina manj brezposelnih kot pred letom dni
V zadnjem mesecu leta 2022 ni bilo izrazitejšega povečanja brezposelnosti, ki smo ga zaradi večjega števila na novo prijavljenih brezposelnih po izteku zaposlitve za določen čas običajno beležili v tem času.
Aktualni Zakon o dohodnini naklonjen prejemnikom minimalne plače in mladim, vendar le v 2023
Po podatkih Analitike GZS bo v treh letih (2023-2025) kumulativna izguba neto prejemka za zaposlenega s povprečno, 2-kratnikom povprečne in 6-kratnikom povprečne plače znašala 1.170, 1.485 in 7.000 evrov glede na predhodno novelo Zakona o dohodnini.
Predsednik vlade pričakuje subvencionirano ceno elektrike za podjetja v višini okoli 200 evrov/MWh
Na včerajšnjem srečanju na GZS so si predsednik vlade in predstavniki gospodarskih organizacij – GZS, OZS, TZS, ZDS, ZDOPS, Združenje Manager, AmCham Slovenija, SBC – Klub slovenskih podjetnikov izmenjali informacije in stališča glede reševanja problematike visokih cen električne energije.
Čestitka predsednika in izvršne direktorice Združenja Manager
Lep božič in vse dobro v letu, ki je pred nami.
Proti neustavnosti novele Zakona o dohodnini
Državni zbor je na izredni seji dne 9.12.2022, po vetu Državnega sveta, ponovno potrdil novelo Zakona o dohodnini (ZDoh-2AA), ki med drugim prinaša nižjo splošno davčno olajšavo, ukinja usklajevanje olajšav z inflacijo (kar zaradi visoke inflacije de facto pomeni nižje neto plače), zvišuje obdavčitev samostojnih podjetnikov (posebej normiranih zavezancev) in visoko izobraženih kadrov, otežuje notranje lastništvo podjetij ter bistveno poslabšuje socialni položaj kmetov na območjih z omejenimi možnostmi za kmetovanje.
Zaradi visokih cen elektrike gospodarstvo pred kolapsom
Predstavniki gospodarskih in podjetniških organizacij so danes na skupni novinarski konferenci opozorili na kritične razmere, v kateri se zaradi visokih cen električne energije nahaja gospodarstvo.
Sekcija mladih managerjev z novim vodstvom
Na skupščini sekcije mladih managerjev, 13. decembra 2022, je bila za novo predsednico sekcije mladih izvoljena mag. Lucija Sajevec. Na tem mestu je nasledila Tanjo Subotić Levanič, ki je sekcijo vodila zadnja tri leta.
Sabina Gros: Naj zmaga najboljša ideja
Vodenje družinskega podjetja sem prevzela po principu »zagazi v blato in potem kupuj škornje«.
Podaljšujemo razpis za predsednika Združenja Manager
Podaljšujemo razpis do 31.12.2022
Novembra spet manj brezposelnih
Po oktobrskem porastu se je novembra brezposelnost ponovno zmanjšala.
Dopis delodajalskih organizacij predsedniku Vlade RS
Delodajalske organizacije so na predsednika vlade naslovile pismo, v katerem so izrazile skupno stališče, da modela pomoči za energente (zlasti električno energijo, pa tudi za zemeljski plin in tehnološko paro) podjetjem, kot izhaja iz Predloga Zakona o pomoči za gospodarstvo za omilitev posledic energetske krize (v nadaljevanju: Predlog zakona), ne podpirajo.
Primož Zelenšek: S polno paro v prihodnost
Čas ob koncu leta je z vseh vidikov za naše podjetje vedno najbolj intenzivno obdobje leta.
Z omejevanjem cen elektrike prvi korak k naslovitvi energetske draginje v gospodarstvu
Uporabljati se začne vladna uredba o določitvi mehanizma oblikovanja cene elektrike za velike poslovne odjemalce, s katero z opredeljeno referenčno nabavno ceno elektrike za čas do konca leta država pomaga podjetjem zaradi visokih cen energije.
MQ trening vodenja v javnem sektorju: nazaj k poslanstvu
Vodenje v javnem sektorju: nazaj k poslanstvu.
Kdo so finalisti za priznanje Mladi/-a manager/-ka 2022?
Finalisti za priznanje Mladi/-a manager/-ka 2022 so direktorica skupine BPT Sabina Gros, direktor Chipolo Primož Zelenšek ter ustanovitelja in direktorja Avantpack Melvis Haskić in Vasja Hramec.
Divna Brkić Hendrickx : Kaj vodstva pričakujejo od komunikatorjev in ali jim ti znajo dostaviti rezultat?
To je bila le ena od tem, ki so se je lotili v globalni raziskavi ICCO (Mednarodna organizacija komunikacijskih svetovalcev) za obdobje 2021-2022.
Najboljša poslovna knjiga 2022
Najboljša poslovna knjiga leta 2022 je Premisli še enkrat Adama Granta
Rešitve za energetsko draginjo v gospodarstvu na vladi prihodnji teden
Robert Golob se je z gospodarskim in infrastrukturnim ministrom Matjažem Hanom in Bojanom Kumrom danes na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) srečal s predstavniki gospodarstva.
Evropski parlament za borzna podjetja uvedel spolne kvote
Evropski parlament je sprejel direktivo o zastopanosti žensk v upravnih odborih.
Marko Podgornik Verdev: Posel je igra, ne tekma
Marko Podgornik Verdev o poslu in igri.
Kako smo odgovorno in okolju prijazno izvedli Managerski kongres?
Zmanjševanje vplivov na okolje in podnebje pri izvedbi Managerskega kongresa v obdobju 2022–2025
Poziv podjetjem, da aktivno pristopijo k pogovorom za sklepanje pogodb z dobavitelji električne energije
Vlada Republike Slovenije zaradi negotovih razmer na energetskih trgih z različnimi deležniki, tudi dobavitelji, sodeluje z namenom izmenjave informacij in iskanja najboljših rešitev za to, da prebrodimo to zahtevno obdobje.
Nadzorniki bodo morali biti bolj zeleni
Velika evropska podjetja bodo morala poročati o vplivu na ljudi in okolje.
Hitro rastoča podjetja 2017-2021
AJPES je iz javno objavljenih letnih poročil gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov posameznikov, v skladu z metodologijo Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, tudi letos pripravil seznam hitro rastočih podjetij za obdobje 2017-2021.
Gospodarstvo zaradi energetske krize v tednu dni zaprosilo za 6,4 milijona evrov pomoči
Javna agencija Spirit Slovenija je v tednu dni od odprtja spletne aplikacije za dodelitev nepovratnih sredstev za strošek nakupa elektrike in zemeljskega plina za pomoč gospodarstvu prejela 162 vlog v skupni vrednosti 6,4 milijona evrov.
Prihodnji teden prihajajo novi ukrepi za pomoč gospodarstvu
Vlada bo prihodnji teden potrdila nove ukrepe in usmeritve za pomoč gospodarstvu pri soočanju z energetsko krizo.
Zagonska podjetja v Srednji in Vzhodni Evropi v letu 2022 ostajajo močna
Dealroom, Google for Startups, Atomico in Credo Ventures so objavili poročilo o zagonskih podjetjih v Srednji in Vzhodni Evropi. Med ključnimi ugotovitvami so navedli, da so zagonska podjetja iz te regije odporna in nadpovprečna v ustvarjanju dodane vrednosti.
Združenje nabavnikov pravi, da smo že v recesiji, prikriti z inflacijo in višjimi plačami
Po zadnjih podatkih Združenja nabavnikov Slovenije se je indeks nabavnih menedžerjev meseca oktobra vnovič znižal, trenutno znaša 35,7 točke. To kaže, da gospodarska dejavnost že nekaj mesecev pada.
Brezposelnost se znova povečuje
Upadanje brezposelnosti se je oktobra prekinilo. Na zavodu za zaposlovanje je bilo konec meseca prijavljenih 52.991 iskalcev zaposlitve, kar je 1,8 odstotka več kot septembra in 20,5 odstotka manj kot oktobra lani.
Analiza razvitosti organizacije je orodje za učinkovito vodenje
Organizacije v javnem sektorju so ustanovljene z drugačnimi nameni kot v gospodarstvu.
Združenje Manager: o minimalni plači, davčni reformi in energetskih izzivih
Odziv Združenja Manager na aktualne izzive v gospodarstvu.
Reprezentativne delodajalske organizacije proti izredni uskladitvi minimalne plače
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), Trgovinska zbornica Slovenije (TZS), Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) nasprotujejo napovedani izredni uskladitvi minimalne plače.
Mesec: Za čas zime pripravljamo začasno shemo čakanja na delo
Vlada bo poleg stalne sheme skrajšanega delovnega časa pripravila tudi začasno shemo čakanja na delo, je danes v DZ razkril minister za delo Luka Mesec.
Katerih kadrov bo primanjkovalo prihodnje leto?
Tudi za prihodnje leto so napovedani primanjkljaji za vrsto poklicev na področjih zdravstvene oskrbe, informacijskih tehnologij, šolstva, gradbeništva, prometa in gostinstva.
GZS za 2023 pričakuje 1,1-odstotno gospodarsko rast
GZS napoveduje upočasnitev in malo manjšo zaposlenost, recesije ni na vidiku
Sabina Sobočan: Hrepenimo po enostavnosti in agilnosti
VARIS je ambasador slovenskega gospodarstva GREEN CREATIVE SMART. S tem sloganom se predstavljamo svetu. In če nekomu daš obljubo, pričakuje, da jo boš izpolnil.
Han poziva gospodarstvenike, naj ne podpisujejo pogodb za elektriko in plin
Gospodarski minister Matjaž Han se je prvič sestal s strateškim svetom za gospodarstvo.
Ministrstvo razmišlja o vzpostavitvi stalne sheme skrajšanega delovnega časa
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti razmišljajo o vzpostavitvi stalne sheme skrajšanega delovnega časa.
Oslo Business Forum: 10 naukov za vodenje v negotovih razmerah
Pred kratkim je na Norveškem potekal poslovni forum, na katerem je bila razprava osredotočena na izzive, s katerimi se managerji in managerke soočajo v aktualnih razmerah.
Golob: Odgovor na veliko negotovost sta fleksibilnost in hitro ukrepanje
Obeti za leti 2023 in 2024 so po besedah premierja Roberta Goloba izredno negotovi. "A odgovor na to je fleksibilnost in pripravljenost na hitro in odločno ukrepanje, kar bomo tudi storili."
Septembra registriranih najmanj brezposelnih doslej
Septembrsko število registriranih brezposelnih je najnižje v samostojni Sloveniji. Še nižje pa je bilo oktobra 1990, in sicer 51.969.
Blaž Brodnjak: Čas je za družbeni dogovor
V zadnjem obdobju si eden za drugim kljuko podajajo »črni labodi« z globalnimi finančnimi, zdravstvenimi, energetskimi, vremenskimi in na veliko žalost znova varnostnimi pretresi tudi v Evropi.
Nejc Novak: Slovenija bi lahko bila središče EU zagonskih podjetij
Nejc Novak, odvetnik in ustanovitelj Nlaw, je izpostavil problem domačega poslovnega okolja: »V Sloveniji iz več razlogov v praksi ni mogoče zgraditi uspešnega globalnega zagonskega podjetja. Slovenski podjetniki zato družbe ustanavljajo v tujini, predvsem v Londonu in Delawaru. Dolgoročno je to za razvoj Slovenije slabo.
Managerja leta 2022 sta Blaž Brodnjak in Sabina Sobočan
Upravni odbor Združenja Manager je za managerja leta 2022 izbral Blaža Brodnjaka, predsednika uprave NLB, in Sabino Sobočan, generalno direktorico družbe Varis Lendava.
Priznanje Vključi.Vse 2022 prejme Mikro+Polo
Uravnotežena vodstvena struktura, okolje, v katerem raznolikost spodbujajo in jo tudi živijo, ter enakovredno vključevanje vseh 150 zaposlenih so razlogi, da priznanje Vključi.Vse 2022 prejme Mikro+Polo.
Ne le pomoč, temveč premik k boljšim rešitvam za razvojni preboj
Združenje Manager je na kongresu, ki je danes v Portorožu zbral skoraj 450 managerk in managerjev, pozvalo k odgovornosti za prihodnost in razvojni preboj Slovenije. V večernem delu programa visoko stanovsko priznanje Manager/-ka leta prejemata Blaž Brodnjak, predsednik uprave NLB, in Sabina Sobočan, generalna direktorica Varis Lendava, podjetju Mikro+Polo pa podeljujejo priznanje Vključi.Vse 2022.
Obrestne mere bodo v prihodnje še naraščale
Hitro naraščanje obrestnih mer bo kratkoročno prizadelo predvsem tista podjetja, ki se v večji meri financirajo z dolgom, pravijo v Dun & Bradstreet.
CEC s pismom evropskim voditeljem ob zasedanju Sveta EU za energijo
Izvršni odbor Evropskega združenja managerjev CEC je naslovil pismo na voditelje EU ob pomembnem zasedanju Sveta ministrov EU za energijo, ki poteka danes.
Državni zbor potrdil rebalans z najvišjo porabo doslej
Državni zbor je sprejel rebalans državnega proračuna, s katerim se odhodki zvišujejo za 640 milijonov evrov na najvišji znesek doslej. Predvsem zaradi rasti potrošnje so višji od lani jeseni načrtovani tudi prihodki. Primanjkljaj se bo nekoliko znižal, a ostal nekaj nad dvema milijardama evrov.
Vlada potrdila predloge petih novel davčnih zakonov
Vlada je na dopisni seji potrdila predloge novel petih davčnih zakonov: Zakona o dohodnini, Zakona o trošarinah, Zakona o davčnem postopku, Zakona o finančni upravi in Zakona o davčnem potrjevanju računov.
Petra Juvančič: Odgovornost za prihodnost
Managerski kongres 2022 bo v javnost poslal pomembno sporočilo: odgovorno sodelujmo za skupno prihodnost in večjo družbeno blaginjo.
Slovenska gospodarska klima se ohlaja
Gospodarska klima je bila septembra za 4,5 odstotne točke nižja kot v prejšnjem mesecu in za 10,3 odstotne točke nižja kot lanskega septembra ter je tako padla pod dolgoletno povprečje.
Minister za finance predstavil paket davčnih sprememb
Vlada je začela obravnavo paketa predlogov novel petih davčnih zakonov: Zakona o dohodnini, Zakona o trošarinah, Zakona o davčnem postopku, Zakona o finančni upravi in Zakona o davčnem potrjevanju računov.
Vlada sprejela predlog pomoči podjetjem zaradi povišanih cen plina in elektrike
Vlada je na seji razširila krog upravičencev ter povišala delež upravičenih stroškov, ki ga bodo podjetja dobila povrnjenega, in sicer iz prvotnih 30 % na 50 % pri enostavni pomoči. Novela zakona prinaša tudi nov ukrep ugodnih likvidnostnih kreditov za podjetja prizadeta zaradi krize v višini 6 milijonov evrov.
Kandidirajte za predsednika/-ico sekcije mladih managerjev
Svojo kandidaturo oddajte do 10. oktobra.
Umarjeva jesenska napoved gospodarskih gibanj: občutnejše umirjanje gospodarske rasti, velika negotovost
Za letos v Jesenski napovedi UMAR predvideva 5-odstotno rast BDP, kar je za 0,8 odstotne točke več, kot so napovedali spomladi. Za leto 2023 se pričakuje 1,4-odstotno rast BDP, ki bo v veliki meri izhajala iz gibanj v drugi polovici leta.
Von der Leynova: Z omejitvijo prihodkov proizvajalcev elektrike bi lahko pridobili 140 milijard evrov
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je v govoru v Evropskem parlamentu zavzela za zmanjšanje porabe elektrike.
Več državnih in borznih družb dosega cilje spolne raznolikosti na vodilnih mestih
Stanje se po lanskem padcu izboljšuje, ugotavljajo v Združenju nadzornikov Slovenije.
Pogajalska skupina dosegla dogovor glede elektronskih evidenc za zaposlene
Zakon o evidencah na področju dela in socialne varnosti je usmerjen zlasti v kršitelje delovno-pravne zakonodaje.
Interventnemu zakonu s področja oskrbe z energijo zelena luč DZ
Ta bo veljal do konca leta 2025 in temelji na štirih stebrih - zagotavljanje normalne oskrbe v primeru krize, skrb za zanesljivost oskrbe, zmanjšanje uvozne odvisnosti in blažitev pritiskov na cene energije.
Slovenija letos 32. na globalni lestvici digitalne kakovosti življenja
Lani je bila Slovenija 36. med 110 državami.
Bruselj odobril več kot tri milijarde evrov vreden partnerski sporazum s Slovenijo
Evropska komisija je danes odobrila partnerski sporazum s Slovenijo za porabo 3,26 milijarde evrov evropskih sredstev iz kohezijske politike za obdobje 2021-2027.
Visoke cene energentov nemško gospodarsko potiskajo v recesijo
Letos bo sicer Nemčija še beležila rast, ki bo po oceni IfW 1,4-odstotna oz. 0,7 odstotne točke nižja od junijske napovedi. Prihodnje leto pa se bo nemški BDP po napovedih skrčil za 0,7 odstotka.
Maja Zalaznik: Vse je drugače. Je res?
Kakšno blaginjo si (res) želimo? Kje smo, kam bi radi prišli, kako? Zahtevno vprašanje za vse deležnike naše družbe, pravi Zalaznikova.
Božič: Uspešna podjetja že izplačujejo božičnice in delijo dobre rezultate z zaposlenimi
Gospodarstvo ne podpira predloga ministra za delo Luke Mesca o obvezni božičnici.
Svet ECB obrestne mere dvignil za 0,75 odstotne točke
Dodatne dvige osrednji organ evrske denarne politike napoveduje tudi za naslednje mesece.
Rast BDP v območju z evrom v drugem četrtletju 0,8-odstotna
Celotna EU je v primerjavi s četrtletjem prej beležila 0,7-odstotno krepitev bruto domačega proizvoda (BPD).
Evropska komisija bo predlagala uvedbo cenovne kapice za ruski plin
Ob tem je napovedala omejitev prihodkov podjetij, ki elektriko proizvajajo s tehnologijami, cenejšimi od plina.
Vlada potrdila predlog rebalansa
Prihodki so načrtovani v višini 12,54 milijarde evrov, kar je približno milijardo več kot v veljavnem proračunu, zgornja meja odhodkov pa je 14,60 milijarde evrov ali okoli 600 milijonov evrov več.
Golob: Za pomoč gospodarstvu ob energetski draginji vsaj 1,5 milijarde evrov
Kakšne bodo dejansko potrebe, pa je odvisno tudi od tega, koliko bomo uspešni pri zagovarjanju nujnosti reforme energetskih trgov v Evropi, je dejal po srečanju na GZS.
Banka Slovenije: V tretjem četrtletju znaki upočasnitve rasti
Povprečje kratkoročnih modelskih ocen za tretje četrtletje nakazuje upočasnitev četrtletne rasti BDP na še vedno solidnih 0,3 odstotka.
Avgusta na mesečni ravni 0,7 odstotka manj registriranih brezposelnih
Do konca avgusta se je število registriranih brezposelnih oseb znižalo na 53.935.
STA po 100 dneh vlade: Poletje usmerjeno v iskanje rešitev za omejevanje draginje in covida-19
STA je pripravil poročilo po prvih 100 dneh vlade.
Slovenija je julija izvozila za 4,64 milijarde evrov blaga, uvozila pa za 4,72 milijarde evrov
Primanjkljaj v menjavi je julija dosegel skoraj 80 milijonov evrov, v sedmih mesecih pa 2,4 milijarde evrov.
Vlada sprejela paket energetske zakonodaje
Vlada je sprejela paket energetske zakonodaje za upravljanje v primeru eskalacije na trgu električne energije in zemeljskega plina.
Tudi avgusta 11-odstotna inflacija
V osmih letošnjih mesecih skupaj je povprečna letna inflacija 8,2-odstotna.
Inflacija v območju evra avgusta pri rekordnih 9,1 odstotka
Rast cen, ki jo poganjajo zlasti cene energentov v luči ruske vojne v Ukrajini, je bila v primerjavi z julijem višja za 0,2 odstotne točke.
Statistični urad oceno lanske rasti BDP povečal na 8,2 odstotka
Statistični urad RS je objavil revizijo letne ocene bruto domačega proizvoda (BDP) in ugotovil, da je ta lani znašal 52,208 milijarde evrov.
DZ soglasno sprejel pomoč gospodarstvu zaradi podražitev elektrike in plina
Pomoč bodo lahko dobili vsi gospodarski subjekti, tudi tisti v sektorju kmetijstva in ribištva.
Gospodarsko razpoloženje v območju z evrom se še slabša
Kazalnik gospodarskega razpoloženja (ESI) v območju z evrom in v celotni EU vztraja najnižje po februarju 2021.
Stopnja brezposelnosti v drugem četrtletju pri 4,2 odstotka
Med prebivalci Slovenije je bilo v zasebnih gospodinjstvih delovno aktivnih 987.000 oseb, kar je 7000 oseb več kot v prvem četrtletju in za 8000 oseb (en odstotek) več kot v drugem lanskem četrtletju.
Nejc Novak: Slovenija bi lahko bila središče EU zagonskih podjetij
"Pred 15-imi leti Luksemburg ni bil središče alternativnih investicijskih skladov, sedež Bugattija ni bil na Hrvaškem, evropski samorogi pa so bili le v pravljicah. Če se bomo odločili, da postanemo središče EU z zagonska podjetja in tvegan kapital, nam to lahko tudi uspe."
Socialni partnerji usklajevali ukrepe ob energetski draginji
Tako delodajalci kot sindikati so bili s slišanim načeloma zadovoljni, bi pa nekatere ukrepe še razširili.
Utrip članstva smo četrtič preverjali na Ptuju
Hvala vsem, ki ste zadnji poletni petek preživeli v naši družbi.
Razpoloženje v gospodarstvu avgusta po treh mesecih padcev boljše
Kazalnik je predvsem na račun zaupanja v storitvenih dejavnostih porasel za 0,9 odstotne točke.
Vlada z rebalansom predvideva največjo proračunsko porabo do zdaj
Ob predvideni precejšnji rasti prihodkov po novem predvideva okoli 14,5 milijarde evrov odhodkov, skoraj 600 milijonov evrov več kot v sprejetem proračunu.
DZ sprejel začasno znižanje DDV na energente
Od 1. septembra 2022 do 31. maja 2023 bo DDV na dobavo elektrike, zemeljskega plina, lesa za kurjavo ter na daljinsko ogrevanje za vse uporabnike znižan z 22 odstotkov na 9,5 odstotka.
Prihodnje leto gospodarstvu tudi do milijarde evrov pomoči
Predlog zakona o pomoči gospodarstvu zaradi višjih cen elektrike in plina, ki predvideva 40 milijonov evrov pomoči, je po besedah premierja Roberta Goloba usmerjen predvsem v letos.
Gospodarska aktivnost v območju evra avgusta vnovič nazadovala
Razlog je inflacija, ki jo poganja ruska invazija na Ukrajino.
Povprečna plača junija realno nižja za skoraj dva odstotka
Povprečna bruto plača v Sloveniji je junija znašala 2007,64 evra, kar je nominalno 0,9 odstotka več, realno pa 1,8 odstotka manj kot maja.
Evro začasno padel pod vrednost enega dolarja
Skupna evropska valuta je pod en dolar padla 13. julija, kar se je zgodilo prvič po decembru 2002.
Agencija Scope potrdila bonitetno oceno Slovenije A
Nemška bonitetna agencija Scope je v petek potrdila bonitetno oceno Slovenije A s stabilnimi obeti.
Za zaposlitev brezposelnih na zelenih delovnih mestih 2,5 milijona evrov
Delodajalci lahko mesečno prejemajo 680 evrov, predvidena pa je subvencionirana zaposlitev 300 brezposelnih oseb iz vse Slovenije.
Julijska inflacija v območju z evrom 8,9-odstotna, v EU 9,8-odstotna
Gre za novo rekordno raven, inflacijo pa še naprej spodbujajo predvsem visoke cene energije.
Kljub krepki rasti BDP že prvi znaki umirjanja
Čeprav je bil BDP v drugem letošnjem četrtletju po prvi oceni realno za 8,2 odstotka večji kot pred letom dni, s čimer se je nadaljevala visoka rast, pa je iz podatkov že razbrati prve znake umirjanja.
Vlada zaradi energetske draginje s 40-milijonskim paketom pomoči gospodarstvu
Vlada je v luči podražitev energije potrdila besedilo predloga zakona o pomoči gospodarstvu zaradi visokih povišanj cen elektrike in plina.
Število delovno aktivnih junija doseglo novo rekordno vrednost
V Sloveniji je bilo junija delovno aktivnih nekaj več kot 922.300 ljudi, kar je 0,2 odstotka več kot mesec prej.
Cene plina in elektrike v Evropi še naprej divjajo
Cena megavatne ure elektrike za dobavo v 2023 na nemški borzi v Leipzigu trenutno dosega 525 evrov, kar je nova rekordna vrednost.
Za zaposlitev brezposelnih mladih do 8820 evrov subvencije
Zavod RS za zaposlovanje je objavil novo javno povabilo delodajalcem za hitrejši vstop mladih na trg dela.
V Sloveniji v drugem četrtletju 8,2-odstotna gospodarska rast
K rasti je po navedbah državnega statističnega urada pripomoglo domače in tuje povpraševanje.
UMAR in Banka Slovenije opozarjata na slabše gospodarske obete v drugi polovici leta
Razlogi za slabše obete so velika negotovost, povezana z vojno v Ukrajini, energetska oskrba in inflacija.
Potrebujemo razvojno davčno politiko
Predlagane spremembe davčne zakonodaje pomenijo ponoven zastoj v razbremenjevanju davčnega primeža, kjer smo pred meseci z dohodninskimi spremembami sicer naredili manjši korak naprej.
Tina Novak Kač: Težko dobite kader? Niste edini in tudi v prihodnje bo tako
Začnimo kar pri jedru: ali pričakujem, da se bo v naslednjih mesecih na trgu kadrov kaj bistvenega spremenilo zaradi recesije? Ne bistveno.
Delova primerjava obdavčitve plač: Slovenci bolj obdavčeni od Nemcev
Če ima dva tisoč evrov bruto plače, posameznik v Sloveniji na leto državi plača 2.815 evrov dohodnine, Nemec z enako plačo pa le 1.869 evrov.
Največ prostih delovnih mest po letu 2008
V drugem četrtletju je bilo v Sloveniji razpisanih skoraj 25.900 prostih delovnih mest, kar je za šest odstotkov več kot v prvem.
"Evropska energetska kriza je neznatna v primerjavi s posledicami podnebnih sprememb"
Vodja Evropske vesoljske agencije (ESA) Josef Aschbacher je opozoril, da bi lahko gospodarske posledice vročinskih valov in hudih suš zasenčile evropsko energetsko krizo.
Nemčija bo visoko inflacijo naslovila z 10-milijardnim paketom davčnih olajšav
Julija je inflacija v največjem evropskem gospodarstvu dosegla 7,5 odstotka, poganjajo pa jo predvsem visoke cene energentov.
Vrednost industrijske proizvodnje junija padla, medletno še vedno višja
Vrednost industrijske proizvodnje je bila junija za 0,2 odstotka nižja kot maja, k čemur so prispevali padci v različnih dejavnostih.
"Glavni izziv podjetij so visoke cene energije"
Gospodarska aktivnost se ohlaja, povpraševanje se znižuje, v intervjuju za Delo pravi Andreja Kelhar Horvat iz Ajpesa.
Za trajnostno in krožno transformacijo podjetij razpisanih skoraj 18 milijonov evrov
Javna agencija Spirit je objavila razpis za podporo zagonskim, mikro, malim in srednje velikim podjetjem pri strateški trajnostni in krožni transformaciji poslovanja v letih 2022-2025.
Regionalno razvojni sklad s posojili za projekte energetske učinkovitosti
Na voljo je za skupno tri milijone evrov posojil, prijaviti se je mogoče od 16. avgusta naprej.
Julija na mesečni ravni nekoliko več brezposelnih
V Sloveniji je bilo konec julija registriranih 54.341 brezposelnih, kar je 0,9 odstotka več kot junija in 23,1 odstotka manj kot julija lani.
Proračun ob nadaljnji krepki rasti prihodkov v sedmih mesecih z 252 milijoni evrov primanjkljaja
V državni proračun se je po preliminarnih podatkih ministrstva za finance nateklo približno 7,3 milijarde evrov prihodkov, kar je 17,9 odstotka več kot v enakem obdobju lani.
Z letom 2023 razveljavitev dela letos uveljavljenih sprememb pri dohodnini
Spremembe zakona o dohodnini predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.
Julija letna inflacija 11 %, anketna brezposelnost 3,8 %
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni v povprečju zvišale za 11 odstotkov, na mesečni pa za odstotek. Območje evra ima medtem rekordno 8,9-odstotno inflacijo. Anketna brezposelnost v Sloveniji je znašala 3,8 %.
Gospodarsko razpoloženje v območju z evrom na 17-mesečnem dnu
Gospodarsko razpoloženje v območju evra in EU-ju se je junija še poslabšalo. Kazalnik gospodarskega razpoloženja (ESI), ki ga izračunava Evropska komisija, se je v območju z evrom znižal za 4,5 točke, na 99 točk.
Delodajalci vlado pozivajo k hitremu in ciljanemu ukrepanju glede cen elektrike in plina
Delodajalske organizacije vlado pozivajo, da čimprej pripravi interventno zakonodajo, ki bo zasledovala cilj ohranitve odpornosti in zagona celotnega zdravega jedra slovenskega gospodarstva.
Gospodarska klima v Sloveniji julija tretji mesec zapored slabša
Vrednost kazalnika gospodarske klime v Sloveniji je julija znašala minus 1,1 odstotne točke, kar je 1,7 odstotne točke manj kot mesec prej.
Junijska inflacija na letni ravni v evroobmočju 8,6 %, v Sloveniji 10,8 %
Letna stopnja inflacije v območju evra je junija 2022 znašala 8,6 %, leto prej je bila 1,9-odstotna.
Aleša Mižigoj: 20 let dobre družbe na poti
Dve desetletji članstva v Združenju Manager sta hitro minili, a veliko dali. Zame je združenje prostor izmenjave pogledov in stališč, znanja, mesto tkanja poslovnih priložnosti ter prijateljskih vezi, meni Aleša Mižigoj, direktorica Medexa.
Bruselj Sloveniji napoved rasti BDP za letos zvišal, za 2023 znižal
Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje 5,4-odstotno gospodarsko rast, kar je 1,7 odstotne točke več, kot je napovedala maja. V letu 2023 pa pričakuje enoodstotno rast slovenskega BDP, kar je 2,1 odstotne točke manj kot v spomladanski napovedi.
Vlada s 1. septembrom za leto dni določila najvišje cene elektrike
Vlada je na današnji seji določila najvišje cene električne energije za gospodinjstva ter mala in srednja podjetja, odločila se je tudi ohraniti znižano omrežnino.
Komisija napoved gospodarske rasti EU za letos ohranila, za območje evra rahlo znižala
Evropska komisija je danes napoved gospodarske rasti celotne EU za letos ohranila pri 2,7 odstotka, kolikor je napovedala že maja. Za območje evra jo je medtem znižala z 2,7 na 2,6 odstotka.
Raziskava: Visoka inflacija bo najverjetneje vztrajala še nekaj let
Stopnja inflacije je po vsem svetu na visokih ravneh, pri čemer naj bi letos v povprečju dosegla 7,7 odstotka, sta v zadnji raziskavi med ekonomisti ugotovila münchenski inštitut Ifo in švicarski inštitut za ekonomsko politiko.
Banka Slovenije: Gospodarske razmere v polletju ugodne, obeti za naprej manj spodbudni
Posledice ruskega napada na Ukrajino so za Slovenijo za zdaj še omejene, ugotavlja Banka Slovenije.
IMF: Obeti za svetovno gospodarsko rast so se znatno poslabšali
Vojna v Ukrajini in visoka inflacija po besedah direktorice IMF Kristaline Georgieve povečujeta tveganje za širitev lakote in revščine.
V strateškem svetu ministra Hana tudi predsednik ZM Andrej Božič
V strateškem svetu za gospodarstvo je 20 predstavnikov podjetij, bank, delodajalcev, sindikatov in ekonomske stroke.
Vrednost evra prvič po letu 2002 izenačena z dolarjem
Skupna evropska valuta je danes v primerjavi z dolarjem še izgubila, tako da je okoli 11.50 prvič po letu 2002 prišlo do izenačitve vrednosti obeh valut.
Gospodarstvu letos za 670,6 milijona evrov razvojnih spodbud
Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je za letošnje leto dodatno zvišalo načrtovana vlaganja v razvojne projekte slovenskih podjetij in podpornega okolja.
Vrednost industrijske proizvodnje maja višja
Vrednost industrijske proizvodnje je bila maja 0,8 odstotka višja kot aprila.
Bloomberg Adria: Tveganje recesije v evroobmočju vse večje
Dviguje se nevarnost pomanjkanja plina, inflacija pa ostaja na rekordnih ravneh.
Evropska komisija bo znižala napoved gospodarske rasti
Obenem bo Bruselj zvišal napoved inflacije.
Vlada bo predvidoma naslednji teden sprejela ukrepe glede energetske draginje
Vlada bo danes po napovedih začela obravnavati predloge ukrepov za naslovitev vse višjih cen elektrike in plina.
Fiskalni svet ob izboljševanju javnofinančnega položaja opozarja na rast porabe
Stanje javnih financ se še naprej postopoma izboljšuje, za kar je zaslužna visoka rast prihodkov ob hitrem okrevanju gospodarske aktivnosti in umikanju podpor za omilitev posledic epidemije.
Prvič se je sestala Gospodarska koordinacija
Danes je potekal prvi sestanek Gospodarske koordinacije, oblike strukturiranega sodelovanja gospodarskih organizacij in vodstva Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki jo jo je oblikoval minister Matjaž Han.
Število brezposelnih junija znova upadlo
Dosežena je bila nova najnižja raven po letu 1990.
Maja nadaljnja rast blagovne menjave, primanjkljaj v petih mesecih 2,7 milijarde evrov
Slovenija je maja izvozila za 4,8 milijarde evrov, uvozila pa za 5,3 milijarde evrov blaga.
Tjaša Redek: "Ključ do uspeha in blaginje je uspešno gospodarstvo"
Višja bo produktivnost in večja bo dodana vrednost, višje bodo plače in večja bo blaginja, poudarja Tjaša Redek, soavtorica akcijskega načrta za večjo blaginjo v Sloveniji.
OECD Sloveniji priporoča ciljano brzdanje inflacije in izvedbo reform
Slovenija naj se kratkoročno osredotoči na boj z visoko inflacijo in nato pospeši izvedbo reform, ki bodo omogočile zvišanje produktivnosti in naslovile izziv staranja prebivalstva.
Anketa GZS: Trenutne razmere ogrožajo obstoj več kot četrtine podjetij
Podjetja se v luči rasti cen energentov, surovin in storitev najpogosteje soočajo z dvigom cen lastnih izdelkov, padcem dobička iz poslovanja, konkurenčnosti ter nižanjem tržnega deleža.
Natalija Zupan: Trajnost – pogum, da začnemo delovati drugače
"Priznajmo si, da so trajnostne spremembe včasih tudi boleče. Vendar veliko manj, kot bo bolelo, če ničesar ne bomo spremenili," poudarja Zupanova.
Letna inflacija v območju evra junija poskočila na rekordnih 8,6 odstotka
Daleč največji razlog za visoko inflacijo so cene energije.
Inflacija v Sloveniji junija na letni ravni pospešila na 10,4 odstotka
Največ so k inflaciji prispevale podražitve naftnih derivatov, hrane in električne energije.
Gospodarstvo prvič po 10 letih s primanjkljajem v transakcijah s tujino
Dosegel je 106 milijonov evrov ali 0,8 odstotka BDP.
Skupen obseg proizvodnje v gospodarstvu aprila še naprej raste
Aprila se je v primerjavi z marcem povečal za 0,2 odstotka, v primerjavi z lanskim aprilom za 11,3 odstotka.
Država v prvem četrtletju s precej nižjim primanjkljajem kot pred letom dni
Sektor država je v prvem četrtletju letos pridelal 405 milijonov evrov primanjkljaja, kar je 3,1 odstotka BDP.
Sloveniji iz EU zaradi ugodnih gospodarskih gibanj manj nepovratnih sredstev za okrevanje
Slovenija bo iz mehanizma EU za okrevanje po koronski krizi prejela 1,49 milijarde evrov nepovratnih sredstev, kar je skoraj 286 milijonov evrov manj od prvotne dodelitve.
Prodaja v storitvah in trgovini aprila za petino višja kot pred letom
V mesečni primerjavi je bil večji za 1,6 odstotka, v primerjavi z lanskim aprilom pa za 20,2 odstotka.
Bojan Ivanc, GZS, za Finance: Prihodnje leto bo bolj bolelo
Bolečino visokih cen energentov in hrane bomo kot gospodarstvo verjetno polno občutili šele v letu 2023, pričakuje glavni ekonomist GZS.
Junija slabše razpoloženje v gospodarstvu
Razpoloženje v gospodarstvu se je junija na mesečni ravni poslabšalo za dve odstotni točki.
Inflacija zavira gospodarsko aktivnost v območju evra
Gospodarska aktivnost v območju evra se je junija upočasnila, potem ko so visoke cene zavrle močno okrevanje po pandemiji.
Svetovno gospodarstvo po ocenah Cofaca drsi v stagflacijo
Rezultati gospodarske rasti so bili v prvem četrtletju v večini razvitih gospodarstev pod pričakovanji, inflacija pa je v drugem četrtletju dobila pospešek.
Povprečna plača za april nižja od plače za marec
Povprečna bruto plača za april je znašala 2001,93 evra. Od plače za prejšnji mesec je bila nižja, nominalno za 0,3 odstotka, realno pa za 2,8 odstotka.
Politični dogovor o trajnostnem poročanju podjetij
O trajnostnem razvoju bo zdaj moralo poročati več velikih podjetij ter mala in srednja podjetja, ki kotirajo na borzi.
Raziskava: Skoraj dve tretjini delodajalcev napovedujeta dvig plač
Med razlogi za dvig sta zadrževanje zaposlenih in privabljanje novih.
V enomesečni javni razpravi predlog novele zakona o gospodarskih družbah
S predlogom novele želijo v slovenski pravni red delno prenesti dve evropski direktivi, hkrati pa prinaša tudi trajno podlago za virtualne skupščine delničarjev.
Uršula Cetinski: Priložnost zamujena ne vrne se nobena
Pri povezovanju kulture in gospodarstva nismo prav uspešni, ker nam manjka veziva, ki bi učinkovito povezalo obe področji, piše Uršula Cetinski, generalna direktorica Cankarjevega doma.
Majska inflacija v območju z evrom 8,1-odstotna, v EU 8,8-odstotna
Inflacija v območju z evrom je maja dosegla 8,1 odstotka, kar je 0,7 odstotne točke več kot aprila, kaže druga ocena evropskega statističnega urada Eurostat.
Gibanje cen v Sloveniji podobno kot v evrskem območju
Slovenija je maja beležila enako inflacijo kot Nemčija ter nekoliko višjo od povprečja v območju evra.
Število delovno aktivnih aprila na novem rekordu
Število delovno aktivnih oseb v Sloveniji je aprila doseglo 918.302, kar je nova najvišja vrednost od začetka spremljanja registrskih podatkov o delovni aktivnosti, je danes objavil statistični urad.
Slovenija na lestvici konkurenčnosti IMD pridobila dve mesti
Slovenija se je letos na lestvici konkurenčnosti švicarskega inštituta IMD med 63 državami uvrstila na 38. mesto.
Recept za uspeh z MQ konference: Več ambicij, enostavnosti in jasne vizije
ZM je danes na Račjem otoku gostil MQ konferenco.
Banka Slovenije letos napoveduje 5,8-odstotno rast BDP, inflacija pri devetih odstotkih
Banka Slovenije je zvišala napoved gospodarske rasti Slovenije za letos.
Umar: Ob umirjanju rasti izvoza še naprej visoka rast domače potrošnje
Rast domače potrošnje ostaja visoka, je pa kupna moč gospodinjstev pod vse večjim vplivom naraščajočih cen, predvsem energentov in hrane, saj se je inflacija maja še okrepila.
Slovenija po kazalcu okoljske učinkovitosti sedma na svetu
Slovenija je na sedmem mestu med 180 državami glede na kazalec okoljske učinkovitosti (Environmental Performance Index - EPI).
ECB bo julija zvišala obrestne mere za 0,25 odstotka
ECB bo obrestno mero, ki je trenutno pri minus 0,5 odstotka, julija zvišala za 0,25 odstotne točke, septembra pa bo predvidoma sledilo še eno zvišanje.
V EU politični dogovor o direktivi za večjo enakopravnost spolov v upravnih odborih
Spol, ki je slabše zastopan, bo moral zasedati 40 odstotkov položajev neizvršnih direktorjev, bo določal predlog direktive.
OECD Sloveniji za letos napoveduje 4,6-odstotno gospodarsko rast
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Sloveniji za letos napoveduje 4,6-odstotno rast, za prihodnje leto pa 2,5-odstotno.
Stroški dela v začetku leta navzgor
Najbolj izrazito so se zvišali v kmetijstvu, po drugi strani pa so se zaradi zmanjšanja izplačil (izrednih) dodatkov, povezanih z epidemijo covida-19, najbolj znižali v zdravstvu in socialnem varstvu.
Ocena četrtletne gospodarske rasti območja z evrom zvišana na 0,6 odstotka
Po sezonsko prilagojenih podatkih je bila ta 0,6-odstotna, potem ko je druga ocena kazala na 0,3-odstotno rast, prva pa na 0,2-odstotno.
OECD zaradi vojne v Ukrajini sklestil napoved svetovne gospodarske rasti
Ta naj bi bila triodstotna, in ne 4,5-odstotna, kot je OECD napovedoval decembra.
Fiskalni svet o tveganju višjih stroškov dela in ukrepov za omilitev vpliva visokih cen
Prihodki državnega proračuna bodo letos ob ohranjanju sedanjih gospodarskih razmer višji od projekcij, ob doseganju ciljne vrednosti odhodkov bi moral biti primanjkljaj nižji.
Trajnost v podjetjih je dolgoročni proces
Za uvajanje trajnosti v podjetju so pomembni povezovanje, osveščanje strank in zaposlenih ter dolgoročno razmišljanje, so soglašali sogovorniki na okrogli mizi, ki jo je ZM pripravil v sodelovanju z MAO.
Svetovna banka občutno poslabšala napoved rasti svetovnega BDP
Potem ko je januarja pričakovala, da bo rast svetovnega BDP letos 4,1-odstotna, zdaj pričakuje, da bo dosegla 2,9 odstotka.
Poročilo: Slovenija po kazalnikih blaginje najboljša pri varnosti, najslabša pri zdravju
Slovenija po kazalnikih blaginje znotraj EU najbolj pozitivno izstopa po varnosti, pri čemer je po občutku varnosti na vrhu lestvice držav.
Timm Urschinger: Zakaj razpršiti, decentralizirati vodenje?
Vsak v organizaciji je lahko voditelj – odvisno pa je od situacije in posameznikovega potenciala, meni Urschinger, ki ga bomo gostili na MQ konferenci.
Nadaljuje se krepka rast blagovne menjave, primanjkljaj v štirih mesecih 2,2 milijarde evrov
Slovenija je aprila izvozila za 4,2 milijarde evrov, uvozila pa za 4,7 milijarde evrov blaga.
Število brezposelnih maja na novi najnižji ravni po 1990
Na zavodu za zaposlovanje je bilo konec maja registriranih 55.854 brezposelnih oseb, kar je 3,8 odstotka manj kot aprila in 25,7 odstotka manj kot pred letom dni.
Han: Cene energentov so ključna težava
Donedavni minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je danes predal posle novemu ministru Matjažu Hanu.
Slovenija je dobila 15. vlado
Vlado bodo sestavljale stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica.
Gospodarska aktivnost v območju z evrom z najpočasnejšo rastjo v 18 mesecih
Zaradi pomanjkanja zalog, visokih inflacijskih pritiskov in šibkejšega povpraševanja je proizvodni sektor v območju z evrom maja zabeležil najpočasnejšo rast v zadnjem letu in pol.
Letna inflacija maja z 8,1 odstotka najvišja po aprilu 2002
K inflaciji so največ prispevale višje cene naftnih derivatov.
Vojna v Ukrajini dodatno krepi inflacijo
Banka Slovenije ob visoki rasti cen energentov in surovin izpostavlja tudi visoko rast cen hrane.
Boštjančič: Ponovno povezati davčno in socialno politiko
Kandidat za finančnega ministra Klemen Boštjančič kakšnih novih davkov še ne želi napovedovati.
Han v predstavitvi pred odborom DZ napovedal močan socialni dialog
Kandidat za gospodarskega ministra Matjaž Han pričakovanja gospodarstva razume, a bo treba pri vsakem ukrepu dobro pretehtati tudi njegove posledice, pravi.
Storitvena dejavnost marca z višjim prihodkom
Prihodek od prodaje storitev je bil marca na mesečni ravni višji za 0,7 odstotka, na letni pa za 20 odstotkov.
V gospodarstvu maja slabše razpoloženi
Razpoloženje v gospodarstvu se je maja na mesečni ravni poslabšalo za 1,4 odstotne točke.
Lagardova: ECB ne pričakuje recesije v območju evra
Evropska centralna banka (ECB) kljub vojni v Ukrajini v območju evra ne pričakuje recesije, je danes ob robu Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v Davosu dejala predsednica ECB Christine Lagarde.
Bruselj Sloveniji priporoča zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv s povečanjem obnovljivih virov
Slovenija lahko po mnenju komisije uporabo obnovljivih virov energije okrepi predvsem s poenostavitvijo postopkov za izdajanje dovoljenj.
Slovensko gospodarstvo lani občutno izboljšalo rezultate poslovanja
Neto čisti dobiček se je skoraj podvojil, skupni prihodki pa so porasli za 24 odstotkov.
Lagardova: Do konca septembra konec z negativno obrestno mero
Evropska centralna banka (ECB) je pripravljena na dvig obrestnih mer v juliju in septembru, ki bi pomenil konec negativne obrestne mere.
prof. dr. Polona Domadenik Muren: Skupaj ZA večjo blaginjo Slovenije
Akcijski načrt za večjo blaginjo predstavlja sokoordinatorka načrta prof. dr. Polona Domadenik Muren.
Slovenske managerke na Dunaju o pomenu raznolikosti in vključenosti
Članice Sekcije managerk so v okviru Evropskega meseca raznolikosti obiskale predstavništvo družbe Generali Avstrija in dunajsko gospodarsko zbornico ter prisluhnile primerom dobrih mednarodnih praks.
Lani 40,4-odstotna davčna obremenitev stroškov dela
Od stroškov dela za zaposleno osebo, ki je zaslužila 67 odstotkov plače povprečne zaposlene osebe, je bilo 40,4 odstotka namenjenih za plačilo davčnih bremen, 59,6 odstotka pa ji je ostalo neto plače.
Združenje Manager praznuje 33. rojstni dan
Na današnji dan pred 33 leti se je na ustanovnem zboru v Cankarjevem domu zbralo 170 managerk in managerjev ob ustanovitvi Združenja Manager.
Inflacija v območju z evrom aprila stabilna pri 7,4 odstotka
K aprilski rasti so spet najbolj prispevale višje cene energije.
Stopnja delovne aktivnosti lani najvišja doslej
Stopnja delovne aktivnosti je lani v Sloveniji znašala 66,7 odstotka in je bila po podatkih državnega statističnega urada najvišja, odkar jo izračunavajo.
Ocena gospodarske rasti območja z evrom v prvem trimesečju zvišana na 0,3 odstotka
Evropski statistični urad Eurostat je malenkost zvišal oceno gospodarske rasti v območju z evrom v letošnjem prvem četrtletju.
Bruselj odobril 150-milijonsko podporo slovenskim podjetjem zaradi koronavirusa
Evropska komisija je danes odobrila ponovno uvedbo slovenske sheme za podporo podjetjem, ki jih je prizadel izbruh novega koronavirusa, ter za raziskave, razvoj in proizvodnjo izdelkov v povezavi s koronavirusom.
Akcijski načrt za večjo blaginjo: Kaj moramo v družbi narediti, da bomo delovali in živeli bolje?
Združenje Manager je na današnjem dogodku Observatorij 2022 – Odgovornost za blaginjo v dvorani Državnega sveta premierno predstavilo Akcijski načrt za večjo blaginjo.
V Sloveniji v prvem četrtletju 9,8-odstotna gospodarska rast
Na visoko gospodarsko rast je po podatkih državnega statističnega urada pozitivno vplivalo domače in tuje povpraševanje.
Umar: Rast visoka predvsem zaradi nizke lanske osnove
Realno se je BDP na četrtletni ravni povečal za 0,8 odstotka, kar je bistveno manj kot v preteklih četrtletjih.
Komisija območju evra in EU za letos napoved gospodarske rasti znižala na 2,7 odstotka
Evropska komisija je za EU in območje z evrom znižala napoved gospodarske rasti. Za letos napoveduje 2,7-odstotno, za prihodnje leto pa 2,3-odstotno rast bruto domačega proizvoda.
Bruselj Sloveniji napoved letošnje gospodarske rasti znižal na 3,7 odstotka
Evropska komisija Sloveniji za letos napoveduje 3,7-odstotno gospodarsko rast, kar je 0,1 odstotne točke manj, kot je napovedala februarja.
V upravah 56 državnih in borznih podjetij 23-odstotna zastopanost žensk
V vodstvu 56 državnih in borznih podjetij, ki jih v okviru pobude 40/33/2026 spremljata Združenje nadzornikov Slovenije in družba Deloitte Slovenija, je konec aprila cilje v zvezi s spolno uravnoteženostjo dosegalo 30 odstotkov družb.
Koalicijska pogodba: Odprava dohodninskih sprememb, preoblikovanje fiskalnega pravila, sprememba načrta za okrevanje
Nastajajoča koalicija na davčnem in javnofinančnem področju med drugim načrtuje odpravo zadnjih sprememb dohodninske zakonodaje.
Koalicijska pogodba: Regulacija cen, dvig minimalne plače, vrnitev k socialnemu dialogu, reševanje stanovanjske krize
Koalicija v nastajanju napoveduje vrnitev k socialnemu dialogu v okviru Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).
Umar: Zaradi povečane negotovosti upočasnjena rast izvoznega sektorja
Rast izvozno usmerjenega dela gospodarstva se je ob izrazito povečani negotovosti v mednarodnem okolju v prvem četrtletju upočasnila, v najnovejši izdaji Ekonomskega ogledala ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
Miha Senčar – optimistični in ambiciozni kameleon z empatijo
Danes smo na Gradu Fužine gostili Spoznavno srečanje novih članov ZM.
Prvi dvig obrestnih mer ECB verjeten že poleti
Neto nakupe obveznic bi lahko ECB zaključila v začetku julija, dvig obrestne mere pa bi lahko temu sledil v nekaj tednih.
Microsoftova raziskava: Slovenija po digitalizaciji nad povprečjem Srednje in Vzhodne Evrope
Slovenija se je po indeksu Digital Futures, ki ga je zasnoval tehnološki velikan Microsoft, da bi izmeril raven digitalizacije v 16 evropskih državah, znašla na sedmem mestu.
Vrednost industrijske proizvodnje višja
Vrednost industrijske proizvodnje je bila marca 3,9 odstotka višja kot mesec prej.
Sloveniji letos še vedno kaže na umiritev gospodarstva, ne pa na recesijo
Letošnja rast slovenskega gospodarstva bi lahko bila 4,2-odstotna.
Barbara Zupančič: Z raznolikostjo do boljšega poslovanja
Postanite del vseevropskega omrežja – skupaj lahko vplivamo!
Kako slovenska podjetja uveljavljajo 10 načel raznolikosti
Kako je z uveljavljanjem raznolikosti v praksi, kje so pasti in kaj lahko naredimo managerji?
Sabina Sobočan, direktorica družbe Varis Lendava, je prejemnica nagrade Primus 2022
Komisijo je prepričala, ker je nosilka in razvijalka komunikacijske strategije navznoter, v podjetju, in ker jo odlikuje premišljena, odgovorna in strukturirana komunikacija do zunanjih javnosti.
Aprila z 58.081 brezposelnimi najnižja brezposelnost po letu 1990
To je 4,1 odstotka manj kot marca in 26,7 odstotka manj kot aprila lani.
Gospodarstvu zaradi podražitve energentov 51,6 milijona evrov pomoči
Prejelo jo bo 5996 upravičencev, so sporočili s Fursa.
Krepka rast blagovne menjave, primanjkljaj v treh mesecih 1,6 milijarde evrov
Slovenija je v prvem četrtletju izvozila za 11,5 milijarde evrov blaga, kar je 21,6 odstotka več kot v enakem obdobju lani, uvoz pa je porasel za 48,1 odstotka na 13,1 milijarde evrov.
Slovenija marca znova z največjo rastjo trgovine na drobno v EU
Največjo mesečno in medletno rast je tako kot februarja imela Slovenija.
Inflacija aprila spet s pospeškom
Cene življenjskih potrebščin so se aprila na letni ravni zvišale za 6,9 odstotka, kar je 1,5 odstotne točke več kot v marcu.
Umarjeva pomladanska napoved gospodarskih gibanj 2022: umirjanje gospodarske rasti
Pomladansko napoved gospodarskih gibanj so v Umarju pripravili v razmerah visoke negotovosti zaradi vojne v Ukrajini. Po globokem padcu leta 2020 in močnem lanskem odboju za letos predvidevajo 4,2-odstotno rast BDP, kar je za 0,5 o. t. nižje kot v Jesenski napovedi.
Februarja rast prihodka od prodaje storitev
Na mesečni ravni je bila rast najvišja v poslovanju z nepremičninami.
Finančne spodbude za najboljši poslovni model podjetnic začetnic
Javna agencija Spirit do 20. maja sprejema prijave na Natečaj za podelitev finančnih spodbud za najboljši poslovni model in njegovo predstavitev podjetnic začetnic 2022.
Andrej Božič: Lovimo zadnji vlak za reforme
“Treba je povrniti zaupanje v institucije in izboljšati delovanje pravne države," po volitvah izpostavlja predsednik Združenja Manager Andrej Božič.
Slovenija potrebuje bolj spodbudno poslovno okolje
Pot do bogate države in blaginje vodi skozi spodbudno poslovno okolje, v katerem ljudje lahko veliko zaposlujejo in ustvarjajo, je po današnjih volitvah poudarila Petra Juvančič, izvršna direktorica ZM.
Gibanju Svoboda ob visoki volilni udeležbi 40 poslanskih mandatov, v DZ pet strank
Volilna udeležba je bila najvišja po letu 2000 - 69,41 odstotka.
Petra Juvančič: Potrebujemo voditelje z razvojnimi rešitvami
"Slovenija je pred velikimi izzivi: postpandemično okrevanje, energetska kriza, inflacija, upočasnjena gospodarska rast, zato v vladi potrebujemo take voditelje, ki bodo predlagali razvojne rešitve, dobre za vse," poudarja Petra Juvančič, izvršna direktorica Združenja Manager.
Aprila izboljšanje gospodarskega razpoloženja
Najbolj se je izboljšalo razpoloženje v storitvenih dejavnostih.
Boštjan Vasle: Vojna v Ukrajini bo znižala rast in zvišala inflacijo
Redno spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke v teh dneh poteka v znamenju ruske vojaške agresije in njenih posledic za naša gospodarstva.
Izšla je nova, jubilejna 50. številka MQ revije
V njej med drugim preberite eksluzivni intervju Petre Juvančič z Nikolausom S. Langom, pogovore z nagrajenci Januarskega srečanja in še in še.
Inflacija v območju z evrom marca 7,4-odstotna, v Sloveniji na mesečni ravni upadla
V Sloveniji je marca inflacija na mesečni ravni upadla, na letni je bila šestodstotna.
IMF napoved rasti za Slovenijo poslabšal na 3,7 odstotka, inflacija pri 6,7 odstotka
Ocena iz najnovejšega poročila o svetovnih gospodarskih obetih je za 0,9 odstotne točke slabša od tiste lani oktobra.
IMF napoved letošnje svetovne gospodarske rasti oklestil na 3,6 odstotka
Najnovejša ocena za letos je tako v luči posledic vojne v Ukrajini za 0,8 odstotne točke nižja od januarskih pričakovanj.
Februarja rast števila delovno aktivnih oseb
Število delovno aktivnih se je najbolj povečalo v dejavnosti gradbeništvo.
Anita Stojčevska: Komunikacija je umetnost poslušanja
Anita Stojčevska je v pogovoru s Petro Juvančič izpostavila, da je najtežji del komunikacije to, da poslušaš in slišiš.
Zavod za zaposlovanje: Povpraševanje delodajalcev v prvih treh mesecih večje za skoraj polovico
Največje pomanjkanje kadra je v zdravstvu, informatiki, šolstvu, gradbeništvu, prometu in gostinstvu.
Petra Juvančič: Za Slovenijo, v kateri bomo lahko ustvarjali
Izvršna direktorica Združenja Manager Petra Juvančič piše o tem, da moramo prevzeti odgovornost za prihodnost.
Slovenski podjetniški sklad razpisal 87,45 milijona evrov garancij za bančne kredite
Sklad želi z razpisom spodbujati rast in razvoj malih in srednje velikih podjetij.
Umar: Negotovost zaradi vojne v Ukrajini predvsem med izvozniki
V razmerah izrazito povečane negotovosti v mednarodnem okolju se pričakuje nadaljnje umirjanje v izvozno usmerjenem delu gospodarstva.
Za sofinanciranje projektov krožnega gospodarstva 30 milijonov evrov
Rok za prijavo na razpis za sofinanciranje pilotno-demonstracijskih projektov, ki se osredotočajo na področje krožnega gospodarstva, je 18. julij.
ECB vztraja pri načrtu za pospešeno zaostrovanje denarne politike
Svet ECB danes pričakovano ni spreminjal obrestnih mer.
Raziskava: Dve tretjini zaposlenih si želita hibridni model dela
Na klasičen način dela bi delalo dobrih 11 odstotkov vprašanih, medtem ko 22 odstotkov anketirancev zagovarja popoln prehod na delo od doma.
Industrijska proizvodnja februarja nižja
Vrednost industrijske proizvodnje se je najbolj znižala v dejavnosti oskrbe z električno energijo, plinom in paro.
Med prijavljenimi brezposelnimi neposredno zaposljivih le do 17 odstotkov
Kar 56 odstotkov vpisanih v evidenco pri Zavodu RS za zaposlovanje je dolgotrajno brezposelnih.
V Sloveniji ima zelo dobro razvite digitalne veščine petina ljudi
Najvišji delež tistih brez digitalnih veščin je bil med najstarejšimi.
Delo o Umarjevi napovedi: gospodarska rast nižja, inflacija pa višja
Delo poroča. da bo gospodarska rast letos pol odstotne točke nižja, inflacija pa višja od prejšnjih napovedi.
Andrej Božič: V Sloveniji je vrednota garanje, ne pa pametno delo
Predsednik Združenja Manager Andrej Božič je v intervjuju za Sobotno prilogo med drugim izpostavil, da je pri vodenju vedno treba iskati dialog, tako z ljudmi kot s planetom, in da dobiček ni več najpomembnejši cilj poslovanja podjetij.
Spirit za pomoč turističnim in gostinskim podjetjem namenja 10 milijonov evrov
Rok za oddajo vlog je do vključno 22. aprila.
Premierni Walk the Talk Mentorske mreže
Mentorska mreža Sekcije managerk se je odpravila na Walk the Talk na Rožnik, ki so ga mentorice in mentoriranke obogatile s pogovori o trajnostnih ciljih.
Volitve 2022: Današnji izzivi podjetij (žal) niso kratkoročnega značaja
Boštjan Gorjup napoveduje, da so današnji izzivi, kot so popandemično okrevanje, visoka inflacija, nenehno višanje cen energentov, visoke cene drugih surovin, pomankanje materialov in komponent ter zamiki v dobavnih verigah, dolgoročni izzivi prihodnosti.
Medeja Lončar: Nihče nima čarobne palčke, ki bi ga spremenila v dobrega vodjo
Osrednja gostja današnjega MQ treninga je bila Medeja Lončar, direktorica Siemensa Slovenija, Hrvaška in Srbija.
Vsak osmi delovno aktivni v Sloveniji tujec
Zavod RS za zaposlovanje zaradi strukturnih neskladij na trgu dela zaznava velik porast vlog na področju zaposlovanja tujcev.
Tudi marca padec števila brezposelnih
Konec meseca je bilo na Zavodu RS za zaposlovanje registriranih 60.534 brezposelnih, kar je 6,6 odstotka manj kot februarja in 26,7 odstotka manj kot ob koncu marca lani.
Banka Slovenije: Ruska vojaška agresija tveganje za inflacijo
Ruska vojaška agresija in uvedene sankcije so poslabšali gospodarske obete.
Petra Juvančič: V športu se ne zmaguje tako, da se javno obračunava s tekmeci
Izvršna direktorica Petra Juvančič je bila gostja oddaje 24ur zvečer po predvolilnem soočenju.
Blagovna menjava tudi februarja višja
Slovenija je februarja izvozila za 3,6 milijarde evrov blaga, kar je 18,7 odstotka več kot februarja lani, uvoz pa pa je bil medletno višji za 50,3 odstotka in je znašal 4,2 milijarde evrov.
Simona Špilak: Spoštujmo drugačnost in bodimo odgovorni
Odgovornost do zaposlenih je najprej na strani delodalajca, pa tudi na strani zaposlenega, ki mora tudi sam skrbeti za svoj razvoj.
Inflacija v evrskem območju s 7,5 odstotka na novem rekordu
Inflacija v evrskem območju še naprej ruši rekorde.
Marca na letni ravni 5,4-odstotna inflacija, na mesečni zaradi cenejše elektrike deflacija
V primerjavi s februarjem so se cene medtem znižale za 1,1 odstotka, deflacijo pa je pripisati predvsem cenejši električni energiji.
Javnofinančni primanjkljaj lani znašal 5,2 odstotka BDP
Bruto dolg je dosegel 74,7 odstotka BDP.
Ključna vprašanja: Pogovor gospodarstva in politike
Gospodarska zbornica Slovenije, Združenje Manager in AmCham Slovenija, ki sestavljajo Gospodarski krog, se zavedajo pomena sodelovanja in dialoga s politiko, zato so na današnjem dogodku gostile predstavnike devetih političnih strank z največjo podporo v javnomnenjskih raziskavah.
Januarja rast prihodka od prodaje storitev
Prihodek od prodaje storitev je bil januarja za 1,1 odstotka višji kot decembra in za 23,8 odstotka višji kot januarja lani.
Slovenija lani z eno višjih rasti povprečnih stroškov dela v evrskem območju
Povprečni stroški dela na uro v gospodarstvu so se v območju z evrom lani glede na leto 2020 zvišali za 1,2 odstotka na 32,80 evra in v celotni EU za 1,7 odstotka na 29,10 evra. Rast v Sloveniji je bila s šestimi odstotki ena višjih v območju evra.
Mala in srednje velika podjetja v EU si prizadevajo za trajnostno poslovanje
89 odstotkov vprašanih je uvedlo vsaj en ukrep za učinkovitejše ravnanje z viri.
Marca poslabšanje gospodarskega razpoloženja
Vrednost kazalnika gospodarske klime je dosegla 1,5 odstotne točke in bila za 5,2 odstotne točke nižja kot februarja.
Vojna v Ukrajini upočasnjuje gospodarsko aktivnost v območju evra
V gospodarstvu se negativno odražajo visoke cene in zaskrbljenost, da bo vojna v Ukrajini ustavila okrevanje.
Slovenski BDP na prebivalca deset odstotkov pod povprečjem EU
Bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca, izražen v standardih kupne moči, se je leta 2021 v Evropi gibal od 45 odstotkov pod povprečjem EU do 177 odstotkov nad njim.
Tone Stanovnik: Agilnost je gonilo uspeha
Tone Stanovnik, direktor Špice International, izpostavlja tri ključne prednosti Slovenije, ki so hkrati temeljni stebri agilnosti.
Mladi managerji na Expu o trajnostnem vodenju podjetij
ZM je danes v slovenskem paviljonu na Expu v Dubaju organiziral poslovni forum na temo trajnostnega vodenja in navdihovanja ljudi v organizacijah.
Lagardova kljub vojni v Ukrajini pričakuje rast v območju evra
Vojna bo sicer imela posledice za območje evra, vendar pa ECB tudi po najbolj črnem scenariju pričakuje gospodarsko rast.
Mednarodne finančne institucije pričakujejo velik vpliv vojne v Ukrajini na svetovno gospodarstvo
Pričakujejo obsežen vpliv vojne na življenje ljudi in na celotno svetovno gospodarstvo.
Z zasaditvijo 200 dreves je Managerski kongres 2021 postal ogljično nevtralen dogodek
Verjetno gre za enega prvih takih večjih poslovnih dogodkov v Sloveniji.
Na voljo 88,5 milijona evrov za spodbujanje velikih investicij za večjo produktivnost in konkurenčnost
Gre za drugi Spiritov razpis v okviru izvajanja načrta za okrevanje.
Gospodarsko ministrstvo s 44 milijoni evrov za digitalno preobrazbo
Namen razpisa je spodbuditi k celoviti digitalni preobrazbi podjetij ali njihovih posameznih poslovnih funkcij.
OECD: Zaradi vojne v Ukrajini za več kot odstotno točko manjša globalna gospodarska rast
Inflacija bi lahko bila zaradi vojne v Ukrajini višja za 2,5 odstotne točke.
Inflacija v območju z evrom februarja 5,9-odstotna, v EU 6,2-odstotna
K februarski rasti so znova najbolj prispevale višje cene energije.
Januarja manj delovno aktivnih
Januarja prvi mesečni padec števila delovno aktivnih po 11 mesecih.
Novih 25 ukrepov za digitalizacijo: tudi e-volitve
Potem ko je vlada junija lani potrdila prvih 40 ukrepov za digitalizacijo in se ti že uresničujejo, je strateški svet za digitalizacijo pripravil še 25 novih.
Slovenija po uspešnosti trajnostnega prehoda sedma v EU
Evropska komisija je objavila indeks uspešnosti prehodov, s katerim opisuje napredek držav EU pri uresničevanju trajnostne politike v zadnjem desetletju.
ZM za STA: Ključni izziv Slovenije je poskrbeti za nadaljnji razvoj države v globalnem konkurenčnem okolju in s tem zagotoviti kakovost življenja ter rast blaginje
Zato smo v Združenju Manager oblikovali Akcijski načrt za večjo družbeno blaginjo in ukrepe za izboljšanje naše produktivnosti in dodane vrednosti ter za spodbujanje delovne aktivnosti.
Zadržanje zakona o posojilih v frankih zaradi več morebitnih škodljivih posledic
Med temi so posledice za banke same, za Banko Slovenije in sodne postopke ter za bančni in gospodarski sistem kot celoto, kaže sklep sodišča.
Evroskupina: Evropsko gospodarstvo bo čutilo posledice vojne v Ukrajini
Vojna v Ukrajini bo imela posledice za rast evropskega gospodarstva, je v Bruslju danes dejal šef evroskupine Paschal Donohoe.
Vasle: ECB bo s prilagoditvijo denarne politike stabilizirala inflacijo
Svet Evropske centralne banke (ECB) je ob solidni gospodarski aktivnosti, vse širše osnovani inflaciji in povečanju negotovosti v četrtek prilagodil denarno politiko.
DZ je sprejel novelo zakona o dohodnini
DZ je s 45 glasovi za in 40 proti sprejel predlog novele zakona o dohodnini, ki prek postopnega dviga splošne olajšave med drugim prinaša nekoliko višje plače za vse zaposlene.
Gospodarski krog s pozivom poslankam in poslancem: Sprejmite predlagane spremembe Zakona o dohodnini
Zakon o dohodnini po mnenju organizacij predstavlja korak dlje k ugodnejšemu poslovnemu okolju in k večji blaginji prebivalk in prebivalcev Slovenije.
Industrijska proizvodnja januarja z minimalno rastjo, medletna rast skoraj desetodstotna
Industrijska proizvodnja se je zvišala v oskrbi z elektriko, znižala pa v predelovalni industriji in rudarstvu.
ECB ohranja obresti in zaostruje denarno politiko
Svet Evropske centralne banke (ECB) je sporočil, da bo v luči ruskega napada na Ukrajino in njegovih posledic storil "kar koli bo treba" za izpolnitev mandata cenovne stabilnosti in za zagotovitev finančne stabilnosti.
Drage članice, iskrene čestitke ob mednarodnem dnevu žena
To je tudi priložnost, da se vam v ZM zahvalimo za vse, kar počnete.
Lanska rast BDP v evrskem območju in EU 5,3-odstotna
To je za 0,1 odstotne točke več od predhodnih ocen.
Raznolikost, enake možnosti in vključenost so lahko vzvodi poslovnih priložnosti
76 % vseh zaposlenih po svetu meni, da je raznolikost eden od ključnih dejavnikov, ko razmišljajo o zaposlitvi.
Ob mednarodnem dnevu žensk: Potrebujemo več Artemid = žensk na vodstvenih mestih
Združenje Manager (ZM) že več kot 15 let spodbuja večjo spolno uravnoteženost na vodstvenih mestih, tudi z nagrajevanjem managerk, ki jim je uspelo prebiti stekleni strop oz. zavzeti prvo in najodgovornejšo pozicijo v organizaciji.
Slovenski izvoz blaga januarja medletno višji za 20,5 %, uvoz za 52,1 %
Slovenija je januarja izvozila za 3,5 milijarde evrov blaga, kar je za 20,5 odstotka več kot januarja lani, uvoz pa je po podatkih državnega statističnega urada na letni ravni porasel za 52,1 odstotka na 3,9 milijarde evrov.
Slovenija 2020 s tretjo najmanjšo plačno vrzeljo med spoloma v EU
V EU je leta 2020 plačna vrzel med spoloma znašala 13 odstotkov.
Volitve 2022: Kako do večje družbene blaginje?
Odgovarjajo člani upravnega odbora ZM: Marko Lotrič, Melanie Seier Larsen in Žiga Hieng.
Banka Slovenije: Zaradi dogajanja v Ukrajini se tveganja za slovensko gospodarstvo povečujejo
Dogajanje v Ukrajini ima za zdaj še razmeroma omejen vpliv na slovensko gospodarstvo in inflacijo, se pa tveganja povečujejo, ocenjuje Banka Slovenije.
Anita Stojčevska: Ekipa je veter v moja jadra
Prejemnica Artemide 2021 v zapisu managerskim kolegom poudarja, da je mogoče uspeti le, če imaš v ekipi dobre soigralce in če podrediš ego skupnemu cilju.
V Sloveniji več žensk na vodstvenih in nadzorniških funkcijah, a je napredek prepočasen
Združenje nadzornikov Slovenije (ZNS) in Združenje Manager (ZM) pred mednarodnim dnevom žensk poudarjata, da se stanje glede spolne uravnoteženosti v upravah in nadzornih svetih državnih in javnih delniških družb sicer izboljšuje, a so ti koraki prepočasni in premajhni.
Gospodarstvu prek štirih razpisov 55 milijonov evrov nepovratnih sredstev
Glavnina sredstev je namenjenih za spodbujanje začetnih investicij na podlagi izvajanja načrta za okrevanje in odpornost.
Februarja po dveh mesecih rasti znova padec števila brezposelnih
Zavod RS za zaposlovanje je minuli mesec naštel 64.783 brezposelnih oseb, kar je 4,5 odstotka manj kot januarja in 26,4 odstotka manj kot februarja lani.
Javni dolg konec leta 2021 po prvi oceni pri 74,9 odstotka BDP
Po tej prvi oceni se je tako dolg v letu dni znižal za 4,9 odstotne točke.
Februarja v območju evra nova rekordna inflacija
Cene življenjskih potrebščin so bile za 5,8 odstotka višje kot februarja lani, potem ko se je januarja rast ustavila pri 5,1 odstotka.
Skupaj s slovenskim Unicefom pomagajmo otrokom v Ukrajini
Že vnaprej hvala za vse donacije: https://doniraj.unicef.si/pomoc/ukrajina-pomocpodjetij/.
Skrajšuje se obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca
Z današnjim dnem se skrajšuje obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca s 30 na 20 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar na največ 80 dni v koledarskem letu.
Evropsko združenje managerjev CEC obsodilo vojno v Ukrajini
V pismu predsednikoma Evropske komisije in parlamenta so v imenu milijon evropskih managerjev izrazili podporo ukrepom in prizadevanjem za mir.
BDP se je lani okrepil za 8,1 odstotka
Slovenski BDP se je lani realno okrepil za 8,1 odstotka, potem ko se je po izbruhu epidemije covida-19 in delnem zaprtju javnega življenja v 2020 zmanjšal za 4,2 odstotka, je danes objavil statistični urad.
Februarja na letni ravni 6,9-odstotna inflacija
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin februarja na letni ravni v povprečju zvišale za 6,9 odstotka, od januarskih pa so bile višje za 1,4 odstotka.
V zadnjem četrtletju 2021 manj delovno aktivnih, stopnja brezposelnosti ostala pri 4,5 odstotka
Stopnja brezposelnosti se glede na tretje četrtletje ni spremenila in je znašala 4,5 odstotka.
Banka Slovenije: Prihodnja gospodarska gibanja pod vplivom ruske invazije na Ukrajino
Neposredna odvisnost slovenskega gospodarstva od ruskega in ukrajinskega trga je sicer razmeroma majhna, a so lahko posledice na rast BDP in inflacijo precejšnje, je ocenila Banka Slovenije.
Raziskava: Ženske globalno zasedajo okoli petino stolčkov v upravah
Če se bo ta trend nadaljeval, bo svet približno enako zastopanost spolov po svetu predvidoma dosegli šele leta 2045, ugotavlja raziskava družbe Deloitte Global in organizacije The 30% Club.
Prihodki od prodaje storitev lani tri odstotke nad predkoronsko ravnjo
Prihodki od prodaje storitev so bili lani za 16 odstotkov višji kot v letu 2020, ko so bili sprejeti prvi ukrepi za preprečitev širjenja okužb z novim koronavirusom.
Direktorica IMF Georgieva posvarila pred bistvenimi gospodarskimi tveganji zaradi konflikta v Ukrajini
Izvršna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Kristalina Georgieva je danes posvarila, da bo imel konflikt v Ukrajini posledice za svetovno gospodarsko okrevanje po pandemiji covida-19.
Evropska komisija sprejela predlog direktive za trajnostno in odgovorno ravnanje podjetij
Nova pravila bodo zajemala podjetja v EU z več kot 500 zaposlenimi in več kot 150 milijoni evrov čistega prihodka.
EU napovedala nove sankcije proti Rusiji
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik Evropskega sveta Charles Michel sta danes napovedala nove sankcije EU proti Rusiji, potem ko je ta sprožila invazijo na Ukrajino.
Volitve 2022: Trajnostno gospodarstvo potrebuje spodbudno, podporno, učinkovito in urejeno poslovno okolje
Lucija Sajevec, Aleša Mižigoj, Tjaša Kolenc Filipčič in Ana Struna Bregar o trajnostnih izzivih pred parlamentarnimi volitvami 2022.
Z novelo zakona o investicijah do hitrejšega zelenega prehoda
Zakon predvideva spodbude za investicije v raziskave in razvoj ter inovacije.
Februarja nadaljevanje pozitivnega gospodarskega razpoloženja
Vrednost kazalnika gospodarske klime je dosegla 6,8 odstotne točke in se je na mesečni ravni povečala za 1,2 odstotne točke, na letni pa za 10,1 odstotne točke.
Konec epidemioloških omejitev v storitvenih dejavnostih
Vlada z današnjim dnem odpravlja vse epidemiološke omejitve v industriji, trgovini, turizmu in gostinstvu in drugih storitvenih dejavnostih.
Andrej Božič: S trajnostnimi principi do večje blaginje
Trajnostno voditeljstvo, podpora članicam in članom, povezovanje z odločevalci in dialog o prihodnosti združenja so začrtane smeri predsednika ZM Andreja Božiča.
Cene storitev pri proizvajalcih lani za 4,1 odstotka višje
Najizraziteje so se zvišale v drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih ter v dejavnosti promet in skladiščenje.
IMF: Težave v dobavnih verigah bi se lahko nadaljevale v 2023
Brez težav, ki so vključevale zaprtje tovarn in pomanjkanje delov, bi bila evropska gospodarska rast lani za okoli dve odstotni točki višja.
Adrian Ježina: Vsi želimo zmagati, tudi če igramo monopoli
Danes smo na MQ treningu gostili Adriana Ježino in njegovo ekipo iz Telemacha, Zvezdano Lubej, Tomaža Berločnika in Raša Nesterovića.
Konec lanskega leta znova rekordno število delovno aktivnih
V Sloveniji je bilo decembra 916.765 delovno aktivnih oseb, kar je 0,4 odstotka več kot novembra in 2,9 odstotka več kot decembra lani.
Povprečna plača lani višja tako v javnem kot zasebnem sektorju
Povprečna mesečna bruto plača je znašala 1969,59 evra, povprečna neto plača pa 1270 evra.
Raziskava PwC: (Slovenski) direktorji optimistični
Izboljšanje rasti slovenskega gospodarstva pričakuje kar 72 odstotkov direktorjev.
Umar: Januarja precej okrepljena inflacija
Inflacija se je januarja ob hitri rasti cen energentov, hrane in storitev precej okrepila.
Petra Juvančič: Spoštovanje podjetništva je navdihujoče
Petra Juvančič, izvršna direktorica Združenja Manager, izpostavlja 10 korakov na poti do uspešnega podjetništva.
Bruselj Sloveniji znižal napoved letošnje rasti
Evropska komisija je danes napoved gospodarske rasti v Sloveniji za letos poslabšala za 0,4 odstotne točke na 3,8 odstotka.
V zadnjem četrtletju rekordno število prostih in zasedenih delovnih mest
V Sloveniji je bilo v zadnjem četrtletju lani zabeleženih 22.900 prostih delovnih mest, kar predstavlja nov rekord.
Andrej Božič, predsednik Združenja Manager: Nujno je razbremeniti plače zaposlenih
Če želimo, da bo slovensko gospodarstvo držalo korak v globalni tekmi, potrebujemo razvojno davčno politiko – za poslovni razvoj ter za ohranjanje in pridobivanje najbolj usposobljenih in izobraženih zaposlenih, poudarja predsednik Združenja Manager Andrej Božič.
Inflacija januarja pri skoraj šestih odstotkih
Letna inflacija je januarja dosegla 5,8 odstotka, kar je 0,9 odstotne točke več kot decembra lani in največ po avgustu 2008.
Poročilo: Vodilni v podjetjih občutijo posledice podnebnih sprememb, a mnogi ne ukrepajo zadostno
Vodilni kadri v podjetjih po svetu so po ugotovitvah poročila o trajnostnem razvoju za 2022se bolj zaskrbljeni zaradi podnebnih sprememb.
Igor Mervič: Vodenje in komunikacija
Komunikacija managerjev je izjemno pomembna. Če je ne obvladajo, imajo kot po pravilu slab(š)e rezultate, meni Igor Mervič, prejemnik priznanja za življenjsko delo 2021.
V letu 2021 visoka rast tako izvoza kot tudi uvoza blaga
Izvoz je bil z 39,4 milijarde evrov za 19,8 odstotka višji kot leto prej, uvoz pa se je povečal za 30,8 odstotka na 42 milijard evrov.
Lani nekaj več spolne uravnoteženosti v vodstvu podjetij
Je bilo pa stanje slabše pri imenovanjih novih članov nadzornih svetov, ki jih je predlagal SDH.
Januarja ob izteku zaposlitev za določen čas nekoliko več brezposelnih
Konec januarja je bilo registriranih 67.834 brezposelnih, kar je 2,8 odstotka več kot konec decembra in 25,9 odstotka manj kot konec januarja lani.
Inflacija v območju evra januarja s 5,1 odstotka znova rekordno visoka
Gre za novo rekordno rast cen na letni ravni, odkar so leta 1997 začeli beležiti te podatke.
Banke v presojo ustavnosti zakona za ureditev problematike posojil v frankih
Združenje bank Slovenije je po sprejetju zakona za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih ponovilo, da bodo banke vložile pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona s predlogom za začasno zadržanje njegovega izvajanja.
Stopnja brezposelnosti v evrskem območju decembra še padla
Slovenija se uvršča med članice z nižjo brezposelnostjo.
Območje z evrom in EU lani po prvi oceni s 5,2-odstotno rastjo
V zadnjem lanskem četrtletju se je BDP na četrtletni ravni v evrskem območju okrepil za 0,3 odstotka, v EU pa za 0,4 odstotka.
Banke vnovič opozorile na škodljive posledice predloga zakona glede posojil v frankih
Banke so danes znova posvarile pred potrditvijo predloga zakona za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih.
Državni proračun lani s 3,1 milijarde evrov primanjkljaja
Primanjkljaj je za 406 milijonov evrov nižji kot v letu 2020.
Vlada predlaga shemo enkratne pomoči podjetjem v višini 70 milijonov evrov
Vlada je danes pripravila predlog zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu.
Predsedniška rotacija: Božič predsednik ZM, Lončar podpredsednica
Trajnostno voditeljstvo ostaja v središču delovanja Združenja Manager.
Anita Stojčevska je prejemnica priznanja Artemida 2021
Združenje Manager podeljuje priznanje Artemida 2021 Aniti Stojčevski, glavni izvršni direktorici SKB banke.
Mladi manager leta 2021 je Miha Senčar
Miha Senčar je direktor komerciale v družinskem podjetju Tenzor.
Januarsko srečanje 2022: Odgovornost za prihodnost
V pogovoru s predstavniki političnih strank SDS, SD, NSi in SAB so ti predstavili svoje gospodarske zaveze pred parlamentarnimi volitvami.
Igor Mervič je prejemnik priznanja za življenjsko delo na področju managementa 2021
Združenje Manager priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2021 podeljuje Igorju Merviču, dolgoletnemu generalnemu direktorju družbe Spar Slovenija.
Gospodarsko razpoloženje se je januarja izboljšalo
Vrednost kazalnika gospodarske klime se je oblikovala pri 5,7 točke, kar je 0,6 odstotne točke več kot decembra in 12,2 odstotne točke več kot pred letom dni.
Gospodarstvu letos na voljo več kot 640 milijonov evrov razvojnih spodbud
640,7 milijona evrov razvojnih spodbud bo namenjenih za dvig produktivnosti gospodarstva skozi zeleni in digitalni prehod ter za enakomeren razvoj slovenskih regij.
Banka Slovenije: Vpliv zaostrenih epidemioloških razmer na gospodarstvo za zdaj razmeroma majhen
V centralni banki obenem opozarjajo na tveganja zaradi dragih energentov in visoke inflacije.
IMF zaradi omikrona in težav velikih znižal obete za 2022
Po lanskem 5,9-odstotnem odboju je napoved letošnje gospodarske rasti znižana za pol odstotne točke, s 4,9 na 4,4 odstotka.
Gospodarska aktivnost v območju z evrom na najnižji ravni v skoraj letu dni
Vzrok za to je negativni učinek hitrega širjenja okužb z virusno različico omikron na storitveni sektor.
ILO: Ljudje kot odgovor na pandemijo zapuščajo nekdanje službe
Številni so bili primorani zamenjati vrsto dela, tudi zaradi omejitev mednarodnega potovanja in turizma.
Peter Wostner za Delo: Produktivnost je edina pot do izboljšanja življenja
Za dvig produktivnosti in s tem večjo blaginjo moramo spremeniti smer in narediti preskok, ki zahteva vrsto sprememb na ravni države, javnih politik, podjetij, podjetniškega sektorja in tudi nas kot posameznikov in celotne družbe.
Finance: letos bo razpisanih več kot 400 milijonov evrov subvencij za gospodarstvo
Na voljo bodo sredstva za naložbe, spodbujanje raziskav in razvoja v podjetjih, digitalizacijo, lesno panogo.
Petra Juvančič: Odgovornost za prihodnost
Odgovornost je ena od temeljnih vrednot Združenja Manager in ključna beseda, s katero vstopamo v leto 2022, poudarja Juvančič.
ZM v supervolilnem letu poudarja: Pot do bogate države in blaginje vodi skozi spodbudno poslovno okolje
Združenje Manager izpostavlja glavne izzive za gospodarstvo: večja produktivnost in družbena blaginja, razvojna davčna politika, trenutni in bodoči izzivi (po)pandemične realnosti (vključno z zelenim prehodom), korporativno upravljanje in trajnost.
Umarjevo poročilo o produktivnosti: Napredek je, a premajhen
Slovenija z upočasnitvijo produktivnosti po letu 2008 še bolj zaostaja za razvitejšimi državami. Leta 2020 je dosegla 89 odstotkov povprečja EU. Za izboljšanje produktivnosti so odločilne naložbe in strukturne reforme.
Anketa GZS: Zaradi rasti cen energentov ogrožen obstoj skoraj polovice podjetij
GZS zato poziva k posegu v cene energentov, vsaj kratkoročno in začasno.
Lani novembra rekordno število delovno aktivnih
V Sloveniji je bilo novembra lani 913.420 delovno aktivnih oseb.
Raziskava WEF: izrazit pesimizem glede svetovnih obetov
Svetovni gospodarski forum WEF je sporočil, da so odločevalci letos kot najresnejše tveganje prepoznali neuspešnost podnebnih ukrepov.
V območju evra še vedno pričakujejo zmanjševanje inflacijskih pritiskov
Finančni ministri držav območja evra se zavedajo učinka inflacije na življenjski standard ljudi, a ocenjujejo, da se bodo inflacijski pritiski letos zmanjšali.
Umar: Ob koncu leta 2021 ohranjanje ugodnih gospodarskih gibanj
Na trgu dela razmere še naprej ostajajo ugodne, ugotavlja Umar.
Bonitetna ocena Slovenije tudi po oceni nemške agencije stabilna
Slovenska ocena ostaja pri AA-.
Razpisi za pomoči in spodbude na enem mestu
Finance so pripravile pregled novih razpisov za pomoči in spodbude.
Lani velika rast izvoza, še bolj pa uvoza
V prvih enajstih mesecih 2021 za 32,2 milijarde evrov blagovnega izvoza in 31,7 milijarde uvoza.
Do sobote oddajte vlogo za denarno nadomestilo zaradi karantene
Upravičencem bo pomoč nakazana najpozneje do 15. februarja, sporočajo iz Fursa.
Za digitalno preobrazbo podjetij namenjenih 56,5 milijona evrov
Samo iz načrta za okrevanje bo za digitalno preobrazbo podjetij namenjenih 56,5 milijona evrov, bo pa denar tudi iz drugih virov.
Do konca leta v načrtu stalna krizna shema skrajšanega delovnika
S stalno krizno shemo subvencioniranega skrajšanega delovnika želijo okrepiti odpornost trga dela, saj izkušnje v času covidne krize kažejo, "da je v primeru gospodarskih šokov in epidemij potreben hiter odziv".
Vrednost industrijske proizvodnje novembra lani višja
Skupna vrednost industrijske proizvodnje je bila lani novembra za 2,8 odstotka višja kot oktobra, zvišala se je v predelovalnih dejavnostih in rudarstvu.
Razpisi za turizem, gostinstvo, mlade podjetnike
Preverite aktualne razpise za subvencije in druge oblike spodbud.
Miha Senčar: Oh, ta neskončna igra
Miha Senčar, finalist za priznanje Mladi manager, piše o tem, da se moramo pri sprejemanju odločitev zavedati dolgoročnih posledic sprejetega in tega, kaj je dobro za vse, ne samo za nas same.
Kakšno pomoč podjetjem bo vlada sprejela v začetku februarja
Vlada bo predvidoma februarja sprejela uredbo za pomoč energetsko intenzivni industriji za kritje posrednih stroškov emisij.
Inflacija v območju z evrom decembra pri rekordnih petih odstotkih
To je največje povišanje cen na letni ravni, odkar so leta 1997 začeli beležiti te podatke.
Nov val epidemije je velik izziv - ključno je spoštovanje vseh preventivnih ukrepov in zaupanje stroki
V poslovnih združenjih AmCham Slovenija in Združenje Manager, ki sta tudi del Gospodarskega kroga, se zavedamo pomena odgovornosti posameznika in vseh nas, da skupaj in vsak po svojih močeh prispevamo k izboljšanju epidemioloških razmer, saj bomo le tako normalno zaživeli in ohranili delovanje države in gospodarstva.
Vlada sprejela strategijo digitalne preobrazbe gospodarstva
Slovenija se želi do 2030 uvrstiti med prve tri države na področju uporabe naprednih digitalnih tehnologij po Indeksu digitalnega gospodarstva in družbe, ki ga izračunava Evropska komisija.
Decembra za slab odstotek več brezposelnih
Decembra je bilo 65.969 registriranih brezposelnih oseb, kar je 0,9 odstotka več kot novembra in 24,4 odstotka manj kot decembra 2020.
Slovenija z 1,75 milijarde evrov nove dolgoročne zadolžitve
Slovenija se je z izdajo štiri- in 40-letne obveznice zadolžila za 1,75 milijarde evrov.
Minimalna plača se bo zvišala na 1074,43 evra bruto
Uskladitev minimalne plače za leto 2022 bo enaka višini rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu - 4,9 odstotka.
The Economist: Slovenija druga pri spopadu z gospodarskimi vidiki pandemije
Pred Slovenijo so pri Economistu po petih uporabljenih merilih uvrstili le Dansko.
Novembrska rast izvoza pri 24,1 %, uvoz medletno večji za 25,6 %
V 11 mesecih lani je šel izvoz navzgor za 19,3 %, uvoz za 30 %.
Gospodarska napoved za leto 2022
Michael Weidokal, globalni ekonomist in futurist, za 2022 napoveduje ...
Rezervirajte si datume ZM dogodkov v letu 2022
Že na začetku novega leta si rezervirajte čas za Združenje Manager.
Letos 4,9-odstotna inflacija
Dizelsko gorivo se je podražilo za 34,5 odstotka, bencin za 31,8 odstotka, tekoča goriva pa za 13,7 odstotka.
Delo: Leto epidemije v znamenju rekordov
Gospodarska aktivnost je večja kot pred covidom-19, posojila še nikoli niso bila tako poceni in država še nikoli tako potratna, pišejo v Delu.
Slovenija je po blaginji 18 odstotkov pod evropskim povprečjem
Generalni direktor statističnega urada Tomaž Smrekar v intervjuju za Delo pravi, da so leto 2021 najbolj zaznamovale spremembe.
Petra Juvančič: Festival negativne selekcije
Čudoviti angleški humor pozna duhovit rek: »You pay peanuts, you get monkeys.« Če plačuješ z arašidi, boš dobil opice, v kolumni v Delu piše Petra Juvančič, izvršna direktorica ZM.
Poslanci sprejeli PKP 10 ter zakona o debirokratizaciji in DDV-ju
Finančne posledice PKP-ja 10 so ocenjene na 280 milijonov evrov.
Kakšna bo cena denarja v letu 2022?
Kaj se napoveduje pri obrestnih merah in kaj je pričakovati pri vrednosti evra.
Medeja Lončar: Ključna (bo)sta povezovanje in vseživljenjsko učenje
Predsednica Združenja Manager je v intervjuju za Večer poudarila, da mora država vsa podjetja obravnavati pozorno in enako: "Dejstvo je namreč, da niso vsa podjetja odgovorna ali trajnostno naravnana.”
Alma Čaušević Klemenčič: So napake res napačne?
"Napake nas delajo bolj človeške, povezujejo nas in nam kažejo, da zmoremo veliko in več, kot smo mislili in pričakovali," je v zapisu managerskim kolegom poudarila Alma Čaušević Klemenčič, izvršna direktorica in prokuristka Beletrine ter finalistka za priznanje Mladi/-a manager/-ka 2021.
Gospodarsko razpoloženje decembra boljše, izjema so storitve
Zaupanje potrošnikov se je decembra izboljšalo, opazen pa je vpliv podražitev.
Slovenija se mora prihodnje leto zadolžiti najmanj za pet milijard evrov
Od tega zneska je treba 2,8 milijarde evrov zbrati za financiranja proračunskih potreb, malo manj kot 2,3 milijarde pa bo država porabila za refinanciranje javnega dolga.
Finance: Kaj so glavna tveganja za poslovanje v 2022
Preverite, katerih 10 dejavnikov bi po mnenju Financ lahko upočasnilo gospodarsko okrevanje v letu 2022.
Manager leta Adrian Ježina: Dončić ali Messi ne more biti vsak
Ne zamudite velikega intervjuja v Sobotni prilogi Dela z managerjem leta 2021 Adrianom Ježino.
Banka Slovenije je napoved o BDP v 2022 močno poslabšala
Razlog: večina zadržane porabe se je sprostila že letos.
Poslanci prestavili odločanje o dohodninskem zakonu
Poslanci še niso glasovali o sprejemu novele zakona o dohodnini, s katero vlada predlaga razbremenitev pri obdavčitvi plač in kapitala.
ECB ne bo dvignil obrestnih mer
Evropska centralna banka je predstavila ukrepe za znižanje inflacije in inflacijskih pričakovanj ter nove gospodarske napovedi.
Umar: Letošnja gospodarska rast bo višja od napovedane
Rast pospešuje zasebna potrošnja, zato bo ta skoraj sedemodstotna.
Najboljši poslovni knjigi za leti 2020 in 2021 sta Plan B Boštjana Videmška in Neskončna igra Simona Sineka
Združenje Manager ter Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev pri GZS sta po enoletnem predahu znova podelila naziv Najboljše poslovne knjige.
Gospodarski krog podpira predlagane spremembe Zakona o dohodnini
Predlagane spremembe so korak dlje k ugodnejšemu poslovnemu okolju in k večji blaginji prebivalk in prebivalcev.
Prednovoletni masters in kaj bi finalisti za mladega managerja naredili s super močjo
Na zaključnem dogodku ZM smo spoznali finaliste za priznanje Mladi/-a manager/-ka 2021, nagradili naj poslovni knjigi leta 2020 in 2021 ter si zaželeli uspešno in zdravo leto 2022.
Trajnostno vlaganje postaja trend
Družbeno odgovorna podjetja niso za vlagatelje privlačna samo zato, ker delujejo »dobro za okolje«, pač pa so tudi s stališča »dobro za vlagatelja« boljša od konkurence.
Industrija oktobra izdelala več v Evropi in pri nas
V Sloveniji je industrija oktobra proizvedla dobrih šest odstotkov več kot v istem mesecu lani, v primerjavi s septembrom je prirastek znašal pol odstotka.
Bogdan Pevec: Odgovorno v prihodnost
"Managerji imamo eno najbolj zahtevnih nalog v sodobni družbi – vodenje ljudi," je v zapisu managerskim kolegom poudaril Bogdan Pevec, finančni in operativni direktor družbe HS Plus ter finalist za priznanje Mladi/-a manager/-ka 2021.
Slovenski izvoz oktobra na letni ravni zrasel za 14,2 odstotka
Slovenija je oktobra izvozila za 3,6 milijarde blaga, kar je za 14,2 odstotka več kot oktobra lani, uvozila pa za štiri milijarde blaga, to je za 35,7 odstotka več kot v enakem obdobju lani.
Pogled Financ v 2022: Katere panoge bodo cvetele in katere bodo še okrevale
V Financah so pogledali, kaj lahko pričakujemo v energetiki, transportu in logistiki, gradbeništvu, avtomobilski industriji, turizmu, kovinski in elektroindustriji, IKT, trgovini na drobno in kmetijstvu.
Pogled Financ v 2022: svež denar za naložbe podjetij
Na voljo bodo sredstva za digitalno preobrazbo, zelene rešitve, inovacije, zaposlovanje, krepitev blagovnih znamk in drugo.
Poslovni forum ZM z rekordno udeležbo na slovenskem paviljonu Expa v Dubaju
Na slovenskem paviljonu Expa v Dubaju se je danes odvil poslovni forum na temo digitalizacije in večje vloge žensk v managementu, na katerem so sodelovale štiri članice Združenja Manager.
Dušan Mramor za N1: V politiki prevladuje populizem, in to nas tudi veliko stane
Vsaka stranka ljudem daje tisto, kar bi radi danes, ne pa tisto, kar bi bilo potrebno, da bi bili na dolgi rok uspešna, konkurenčna in sodobna država, pravi Mramor v intervjuju za N1.
Podjetja v krču zaradi višjih cen energentov
Brez državne pomoči se utegnejo podjetja soočiti z manjšo konkurenčnostjo na izvoznih trgih ter manjšimi vlaganji v razvoj in investicije.
Združenje Manager na Expu v Dubaju
Danes je na Expo odletela 15-članska delegacija Ženske v managementu, ki jo Združenje Manager soorganizira z javno agencijo SPIRIT Slovenija in Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Število brezposelnih medletno upadlo za dobro petino
Konec novembra je bilo registriranih 65.379 brezposelnih.
Proračun 2021 za zdaj z več kot 2,6 milijarde primanjkljaja
Celotni primanjkljaj državnega proračuna letos bo predvidoma kar tri milijarde 958 milijonov evrov oziroma za 1,2 milijarde evrov več, kot predvideva lani sprejet proračun za 2021.
Kdo so finalisti za priznanje Mladi/-a manager/-ka 2021?
Finalisti za priznanje Mladi/-a manager/-ka 2021 so Alma Čaušević Klemenčič, Bogdan Pevec in Miha Senčar.
OECD izboljšal napoved gospodarske rasti za Slovenijo na 5,9 odstotka
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) Sloveniji za letos napoveduje 5,9-odstotno gospodarsko rast, kar je občutno več od napovedi v maju, ko je predvidevala 3,5-odstotno rast.
Observatorij 2022: V povečanje blaginje vodi spremenjen način delovanja gospodarstva
Združenje Manager je na današnjem dogodku Observatorij 2022 iskalo rešitve na aktualne izzive v družbi, s katerimi bomo lahko v Sloveniji povečali družbeno blaginjo.
Petra Juvančič na Observatoriju 2022: Več bomo ustvarili, več bomo imeli
Petra Juvančič, izvršna direktorica Združenja Manager, je na Observatoriju 2022 poudarila, da več bomo ustvarili, več bomo imeli. Za to pa potrebujemo tudi pozitivno naravnanost.
Tri sporočila predsednice ZM Medeje Lončar na Observatoriju 2022
Medeja Lončar je izpostavila, da jo skrbi, ali imamo prave ljudi na mestih odločanja in vplivanja, da je treba vztrajati na povezovanju in da ohranja optimizem za evropska podjetja.
Petra Juvančič: Dovolj našivašizma
Preberite Delovo kolumno Petre Juvančič, izvršne direktorice Združenja Manager, o korporativnem upravljanju.
Inflacija medletno že 4,6-odstotna, rast BDP se umirja
BDP je bil v tretjem četrtletju za 4,8 odstotka višji kot v tretjem četrtletju lani, inflacija pa na letni ravni 4,6-odstotna.
Ifo: Pomanjkanje surovin v nemški industriji se zaostruje
Med najbolj prizadetimi je še vedno avtomobilska industrija.
Najboljšo poslovno knjigo 2020 & 2021 bomo razglasili 14. decembra
Po enoletnem predahu bosta Združenje Manager in Zbornica knjižnih založnikov in knjigotržcev pri GZS znova podelila naziv Najboljše poslovne knjige. Tokratni izbor bo zajemal bero 2 let – 2020 in 2021.
Aktualni razpisi za subvencije in druge oblike spodbud
Preverite priložnosti doma in v tujini.
Zaupanje kot ključ do blaginje
"Višja produktivnost je nadvse pomembna, a naša pot do uspešnega razvoja lahko vodi le prek širšega družbenega konsenza, ki temelji na medsebojnem zaupanju," piše Miha Jenko v Delu.
Sanja Savič: Trajnost zahteva 'potrpežljiv' kapital
Vabljeni k branju uvodnika e-novičnika Združenja Manager izpod peresa Sanje Savič, vodje pravnega oddelka v PwC Slovenija.
Delodajalci bodo potrebovali 33 tisoč delavcev v prvi polovici 2022
Na vrh seznama najbolj iskanih poklicev skočili zidarji, ki jim sledijo vozniki tovornjakov, proizvodni delavci, varilci in prodajalci.
Zaposlenih je rekordno število Slovencev
Za podjetja je vse večja težava pomanjkanje usposobljenega kadra.
Izšla je nova MQ revija. Prelistajte jo.
Vabljeni k branju 49. številke MQ revije.
Počasnejši zagon zaradi nizke precepljenosti
Analitiki so Sloveniji znižali napoved gospodarske rasti za 2022 zaradi posledic novega vala epidemije.
Vlada pripravila 180-milijonski sveženj ukrepov
Predlog novega interventnega zakona za omilitev posledic epidemije covida-19 čaka na potrditev v državnem zboru.
Državni zbor sprejel državna proračuna za prihodnji dve leti
Državni zbor je sprejel ržavna proračuna za prihodnji dve leti, ki ju je vlada pripravljala v okoliščinah postopnega okrevanja gospodarstva po epidemiji covida-19, a bo ta še naprej zahtevala visoke stroške.
Prvi razpis za digitalizacijo podjetij bo vreden 44 milijonov evrov
Razpis za digitalizacijo podjetij bo na voljo že v prihodnjih mesecih.
Umar: V Sloveniji v tretjem četrtletju zaznati upočasnitev rasti
V Sloveniji se je po nekaterih kazalnikih v tretjem četrtletju rast aktivnosti v izvoznem delu gospodarstva upočasnila. Blagovna menjava se je glede na drugo četrtletje celo nekoliko znižala, rast proizvodnje predelovalnih dejavnosti pa upočasnil. Hkrati se je v poletnih mesecih okrepilo trošenje gospodinjstev, še posebej na področju turizma.
Anja Božac, Addiko Bank: Ustvarjamo okolje, v katerem lahko ljudje pustijo sled
V Addiko Bank, ki je prejemnik priznanja Vključi.Vse 2021, so zgradili kulturo, v kateri sta raznolikost in vključenost samoumevni del.
"Mladi gospodarstveniki smo proti nesprejemljivim praksam korporativnega upravljanja"
Odziv mladih gospodarstvenikov Sekcije mladih pri Združenju Manager in Izvršnega odbora Young Leaders kluba pri AmCham na slabe, nesprejemljive in neetične prakse korporativnega upravljanja.
Slovenija nekoliko napredovala pri digitalizaciji
Slovenija je zasedla 13. mesto v EU po digitalizaciji.
Matjaž Čemažar: Srebrnina podjetja so naši zaposleni
Na današnjem dogodku 'MQ znanje - Vodenje za inovativne rešitve z višjo dodano vrednostjo' smo predstavili rezultate raziskave ZM o trajnostnem voditeljstvu in prisluhnili pogovoru z Matjažem Čemažarjem, prvim možem Domela.
ECB verjetno ne bo zviševala obrestnih mer
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde je napovedala, da ECB zelo verjetno ne bo zviševala obrestnih mer v letu 2022.
Pomanjkanje čipov je strukturni problem
Enkratni šok s pomanjkanjem čipov je mimo.
Prava smer: trajnostno (korporativno) upravljanje podjetij
Gre za pomik od lastniškega k deležniškemu kapitalizmu, kar pomeni, da je treba pri upravljanju podjetja upoštevati tudi okolje, družbene vplive, zaposlene, dobavitelje ...
Uvoz in izvoz blaga višja
Po podatkih Sursa je bil izvoz blaga višji za 19,1 odstotka in je znašal 28,9 miljarde, uvoz pa se je povečal za 29,4 odstotka na 29,7 milijarde evrov.
To so subvencije, ki jih še lahko izkoristite
Od sofinanciranja stroškov za digitalno usposabljanje zaposlenih do subvencije za plače raziskovalnega kadra.
Število brezposelnih oktobra rahlo poraslo na 66.654
V primerjavi s septembrom se je število iskalcev zaposlitve povečalo za 532 oseb oziroma 0,8 odstotka.
Kdo so najvplivnejše slovenske managerke?
Med 15 najvplivnejšimi managerkami v Sloveniji po izboru Financ je kar 11 članic Združenja Manager.
Letošnji primanjkljaj za pol milijarde višji od lanskega
Proračunski primanjkljaj naj bi znašal štiri milijarde evrov.
Podnebna konferenca: zaveza k zaustavitvi krčenja gozdov in k zmanjšanju izpustov metana za 30 odstotkov
Na podnebni konferenci v Glasgowu je prišlo do prvih dveh večjih dogovorov.
Do 10. novembra se prijavite na razpis za ugodna naložbena posojila
Slovenski regionalno razvojni sklad je prijavni rok na javni razpis skrajšal s 13. decembra na 10. november oziroma do porabe sredstev.
V Glasgowu se je začela 26. podnebna konferenca Združenih narodov
Pozivi k takojšnjim in bolj ambicioznim ukrepom za omilitev posledic globalnega segrevanja
Stopnjevanje gospodarske rasti EU pred valom podražitev
Cene izdelkov in storitev v Sloveniji rastejo nekoliko manj kot v preostali Evropi.
Višje redne neto plače, še višje letne nagrade
Spremembe zakonodaje za 26 evrov zvišujejo povprečno neto plačo.
Petra Juvančič: Izzivi zdrave rasti
Morda so prav ugodne razmere za življenje vzrok, da se danes težje pogovarjamo o nujnih razvojnih spremembah, ambicijah in potrebnih reformah, v kolumni v Delu piše Petra Juvančič, izvršna direktorica Združenja Manager.
Banka Slovenije: Nadaljevanje visoke gospodarske aktivnosti; zavorni dejavnik motnje v dobavnih verigah
V evrskem območju, tudi v Sloveniji, se okrevanje gospodarstva nadaljuje, vendar je ob motnjah v dobavnih verigah, ki ovirajo poslovanje predelovalnih in nekaterih storitvenih dejavnosti izgubilo nekaj moči. Inflacija se zvišuje, ob čemer prevladujejo ocene, da je okrepljena rast cen ob številnih enkratnih dejavnikih začasne narave.
Mojca Kunšek: Višje cene energentov bodo znižale letošnje dobičke
Zaradi podnebnih sprememb in naraščajočih cen energentov lahko pričakujemo prestrukturiranje gospodarstva in investicij v smeri zelene energije.
Adrian Ježina, manager leta 2021: Da, zmoremo, a samo skupaj
Dobro podjetje odlikujejo jasna strategija, vizija, usmerjenost v razvoj in nenehno vlaganje v zaposlene, hkrati pa tudi vpetost v okolje, pravi manager leta 2021 Adrian Ježina.
Marko Lukić: S potencialom zaposlenih je le nebo meja
Osrednji gost MQ treninga je bil Marko Lukić, direktor Lumarja.
Svetovni javni dolg s pandemijo v rekordne višave
Opozorila IMF: Javni dolg je lani narasel s 84 na 100 odstotkov svetovnega BDP, celoten dolg pa na skoraj 200 tisoč milijard evrov
Pretirana začasna javna poraba lahko postane trajna
Fiskalni svet: ključni razlog za slabšanje javnih financ je epidemija covida-19.
Mentorski miks v Cukrarni
Zaključek 5. generacije Skupinskega mentorstva in začetek 7. generacije Mentorske mreže
Inflacija je začasna, tveganja pa prinašajo predvsem pritiski povišanja plač
Inflacija v luči epidemije - kaj lahko pričakujemo?
Slovenija v drugem četrtletju zabeležila najvišjo rast stopnje zaposlenosti v EU
Stopnja zaposlenosti v EU se je v drugem letošnjem četrtletju spovečala v 25 državah EU, med njimi pa je največjo rast zabeležila Slovenija, in sicer za 2,8 odstotka.
UMAR: Gospodarska aktivnost višja kot pred razmahom epidemije; rast cen energentov, negotovosti zaradi motenj v dobavnih verigah
Obeti v evrskem območju ostajajo ugodni, ob povečani negotovosti v mednarodnem okolju v zadnjih mesecih, ki je povezana z motnjami v dobavnih verigah. V Sloveniji nekateri gospodarski kazalniki v poletnih mesecih nakazujejo umirjanje rasti, vseeno kazalniki gospodarske klime ostajajo na višji ravni kot pred epidemijo.
IMF zvišal napoved rasti slovenskega BDP-ja s 3,9 na 6,3 odstotka
Mednarodni denarni sklad (IMF) je za Slovenijo krepko zvišal napoved letošnje gospodarske rasti. Za letos je napoved dvignil za 2,4 odstotne točke.
Kako do večje blaginje v prihodnosti?
Varovanje okolja in staranje prebivalstva sta dva ključna izziva.
Pred vrati energetska kriza?
Cena električne energije se je letos podvojila, cena zemeljskega plina pa povečala skoraj za trikratnik.
Lucija Sajevec: Mladi/a manager/ka - superjunak/inja?
Lucija Sajevec: "Pogumno s predlogi, nominacijami in idejami za mladega/o managerja/ko 2022"
Slovenija znova zdrsnila na lestvici trajnostne konkurenčnosti
Slovenija je letos zasedla 18. mesto, potem ko je bila lani 16., predlani pa 13.
Za MSP in s.p.-je na voljo 3,45 milijona evrov
Prek Slovenskega podjetniškega sklada sta za mikro, mala in srednja podjetja ter tudi samostojne podjetnike na voljo vavčerja za pripravo digitalne strategije in za kibernetsko varnost.
Posojila EIB za mala in srednja podjetja
Na voljo bo 30 milijonov evrov za posojila malim in srednjim podjetjem ter občinam za hitrejše pokoronsko okrevanje.
Padec nemške (avtomobilske) industrije, v krču tudi slovenska podjetja
Adria Mobil ustavlja proizvodnjo, nedelovni dnevi tudi v Revozu.
Število brezposelnih septembra upadlo na 66.122
Registriranih brezposelnih za petino manj kot ob istem času lani.
Managerski kongres 2021 = ogljično nevtralen dogodek
Združenje Manager bo jeseni na Obali posadilo toliko dreves, kolikor CO2 emisij je bilo ustvarjenih na Managerskem kongresu.
Priznanje Vključi.Vse 2021 prejme Addiko Bank
Sekcija managerk Združenja Manager bo priznanje podelila danes, 30. septembra 2021, na Managerskem kongresu v Portorožu.
Manager leta 2021 je Adrian Ježina
Predsednik poslovodstva Telemacha bo priznanje prejel na današnjem Managerskem kongresu.
Brez izboljšanja poslovnega okolja bo Slovenija še naprej drvela vzvratno
Združenje Manager podpira ukrepe za izboljšanje poslovnega okolja, spodbudnejšo davčno politiko, uvedbo razvojne kapice in debirokratizacijo.
Kakšna je bila kondicija slovenskega gospodarstva v letu 2020?
Podjetja v Sloveniji so kljub pandemiji pripravljena na dolge proge, saj so investirala v lastna sredstva, ob tem pa več svoje dejavnosti financirala z lastnimi viri in manj z zadolževanjem.
Petra Juvančič: Volindija Koromandija
"Treba se bo zazreti vase in oceniti, ali res izbiramo tiste, ki resno in odgovorno razmišljajo o razvoju in napredku, ali pa imamo raje politične bonbončke," piše Petra Juvančič v Delu.
Finance: Če Nemčija kihne, se Slovenija prehladi
Koliko smo navezani na Nemčijo in kaj po volitvah pričakujejo podjetja? Odgovarjajo v Financah.
Razpoloženje boljše v gradbeništvu in storitvah
Surs v storitvenih dejavnostih in gradbeništvu pričakuje povečanje zaposlovanja, v trgovini in industriji pa zmanjšanje.
Pri doseganju deleža žensk v upravah in nadzornih svetih nazadujemo
Daleč smo od cilja, ki smo si ga zastavili v Združenju Manager – najmanj 40 odstotkov manj zastopanega spola v nadzornih svetih ter tretjina manj zastopanega spola v upravah in nadzornih svetih skupaj.
V Gospodarskem krogu obžalujemo umik predloga uvedbe razvojne oz. socialne kapice
Z razočaranjem ugotavljamo, da se kot družba nismo zmožni dogovoriti o ključnih razvojnih vprašanjih za prihodnost Slovenije in nadaljnje blaginje njenih prebivalk in prebivalcev.
Kaj je ključ do uspešnega in kakovostnega zdravstvenega sistema?
Petra Juvančič s sogovorniki o grajenju vzdržljivosti zdravstvenega sistema
Debirokratizacija in razvojna kapica sta investicija države v razvoj
Prvi korak, ki vodi k večji blaginji, je prijazno poslovno okolje, v katerem lahko zaposlujemo in ustvarjamo.
OECD zvišuje napovedi inflacije
Ob tem opozarja na tveganje dolgotrajnega zvišanja cen.
Plačna vrzel med spoloma se je v Sloveniji lani zmanjšala
V zasebnem sektorju je bila plačna vrzel s 6,5 odstotka nižja kot v javnem sektorju, kjer je dosegla 10,7 odstotka.
Slovenija prejela 231 milijonov za okrevanje in odpornost
Predfinanciranje bo namenjeno za železnice, digitalizacijo in obnovo infekcijskih klinik.
Rast cen surovin se umirja, dobave bodo krajše do konca leta
Najbolj so se znižale cene železove rude, cena aluminija pa je dosegla nov vrh.
Medeja Lončar: Prehajamo z 'jaz' na 'mi'
Preberite pogovor s predsednico Združenja Manager v Dnevniku.
Premiera uspela - teniški turnir ZM in A1 Open bo postal tradicionalen
Zmago na turnirju dvojic sta si v Portorožu priigrala Marko Rikato in Marko Rems.
ZN: Pandemija covida-19 ni upočasnila podnebnih sprememb
Prometno onesnaženje manjše, a skupna raven toplogrednih plinov višja
Umar zvišal napoved gospodarske rasti za Slovenijo na 6,1 odstotka
Za leto 2022 napovedujejo 4,7-odstotno rast.
Prednostni nalogi EU: ukrepanje proti podnebnim spremembam in digitalizacija
Predsednica EK Ursula von der Leyen je imela tradicionalni govor na septembrskem plenarnem zasedanju Evropskega paramenta.
Bančni sistem do konca julija s kar 290 milijoni dobička
Glavni generator visokega dobička je veliko letošnje neto sproščanja oslabitev in rezervacij, ki prevladuje pri že skoraj vseh bankah.
Delodajalci: Posamezniki naj nosijo odgovornost za izpolnjevanje pogoja PCT
Delodajalske organizacije zagovarjajo čim večjo precepljenost prebivalstva proti covidu-19.
Od srede velja odlok, ki za skoraj vse zaposlene zapoveduje izpolnjevanje pogoja PCT
Kot dokazilo za izpolnjevanje pogoja PCT se upošteva vsako verodostojno dokazilo, iz katerega sta razvidna identiteta in datum cepljenja, testiranja oz. obdobje prebolevnosti.
Vrednost industrijske proizvodnje letos višja kot pred korono
Slovenija je med državami EU z najvišjim letnim povečanjem obsega proizvodnje.
Čas je za korenite spremembe v načinu dela
Rezultati Adeccove raziskave Resetting Normal 2021 kažejo, da je hibridno delo nova realnost.
Etika je dobra za posel
Etika in integriteta sta lepilo trajnosti. Še več: če etiko in integriteto sistematično uvedemo v podjetje, bomo izboljšali svoje rezultate.
Dr. Igor Cesarec: Globalno gospodarstvo na razpotju
Ključno vlogo pri naslavljanju gospodarskih izzivov bosta odigrali monetarna in fiskalna politika, piše dr. Igor Cesarec.
Trajnost je priložnost in skupinski podvig
Managerji so tisti, ki morajo biti agenti trajnostnih sprememb.
Kakšne spremembe delovnega okolja si lahko obetamo v prihodnje
Adeccova globalna raziskava Resetting Normal 2021: Defining the new era of work izpostavlja tri ključne ugotovitve.
Slovenski izvoz julija na letni ravni zrasel za 17 odstotkov
Slovenija je julija izvozila za 3,45 milijarde evrov blaga, to je za 17,3 odstotka več kot julija lani.
Vanja Hrovat: V sodelovanju je moč
Sodelovanje in povezovanje sta nujna tudi v prizadevanjih za okrevanje gospodarstva po eni največjih in najtežjih preizkušenj, ki so nas doletele v zadnjih desetletjih.
CEC in ZM predstavljata pilotni program Trajnostno voditeljstvo
Slovenija od danes do petka gosti slovenske in tuje managerje, udeležence pilotnega izobraževalnega programa Trajnostno voditeljstvo (Sustainable Leadership).
Proračunski primanjkljaj je po osmih mesecih presegel 2,4 milijarde evrov
Fiskalni svet opozarja, da je proračunski primanjkljaj po osmih mesecih skoraj dosegel številko, predvideno za vse leto 2021.
O zdrsu Slovenije na lestvici konkurenčnosti
Slovenija je na lestvici globalne konkurenčnosti padla za pet mest. Poslabšali so se kar trije od štirih ključnih dejavnikov konkurenčnosti.
Avgusta v Sloveniji po skoraj dveh letih spet manj kot 70 tisoč brezposelnih
Na zavodu za zaposlovanje je bilo konec avgusta prijavljenih 69.292 brezposelnih, kar je 1,9 odstotka manj kot julija.
EIB želi podpreti slovenske zelene naložbe
Werner Hoyer, predsednik Evropske investicijske banke, v intervjuju za Delo o okrevanju, pandemiji, načrtih v Sloveniji, digitalizaciji in nujnem pospešku pri podnebnih odzivih.
Zlatim članicam in članom ZM smo podelili priznanja
Priznanja smo podelili tistim članom, ki so del Združenja Manager že več kot 20 let.
BSF: Zdaj je treba vlagati v nove tehnologije, digitalizacijo, znanje, zeleno in infrastrukturo
Na BSF so govorili tudi o okrevanju evropskega gospodarstva.
Petra Juvančič: Tujega nočemo …
Petra Juvančič, izvršna direktorica ZM, piše o dveh fenomenih – o odporu do migrantov in nacionalizmu pod krinko domoljubja ter na drugi stran o odporu do tujih investitorjev z izgovorom nacionalnega interesa.
BDP v drugem četrtletju medletno višji za kar 16,3 odstotka
K rasti so največ prispevale za skoraj petino večja končna potrošnja gospodinjstev in bruto investicije, ugotavlja Surs.
Vlogo za subvencijo za digitalno transformacijo lahko oddate le še do srede
Javni razpis Spodbude za digitalno transformacijo MSP
Trajnostno voditeljstvo in pomembnost sledenja ESG načelom
Daniela Bervar Kotolenko poudarja, da bodo podjetja morala slediti ESG načelom.
Višja obdavčitev dela zniža gospodarsko rast
Analiza münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo kaže, da zvišanje davčne obremenitve višjih prihodkov negativno vpliva na gospodarsko rast in zaposlenost.
Utrip članstva smo preverjali na Ptuju
Hvala za gostoljubje Manager klubu Ptuj in podjetju Reseda.
Vabljeni na razpravo o trajnostnem voditeljstvu
ZM bo septembra gostil seminar v okviru evropskega projekta Sustainable leadership.
Gospodarski obeti za Slovenijo se izboljšujejo
V zadnjih treh mesecih se je povprečna napoved letošnje rasti za našo državo zvišala s 4,4 na pet odstotkov.
Junija v Sloveniji po dobrem letu in pol spet več kot 900 tisoč delovno aktivnih
V juniju 2021 je bilo približno 901.700 delovno aktivnih oseb oziroma za 2,0 % več kot v juniju 2020. V prvi polovici leta 2021 je bilo število delovno aktivnih oseb v primerjavi z istim obdobjem lanskega leta višje.
Izvozniki v prvem polletju prodali za skoraj petino več
Blagovni izvoz je dosegel skoraj 17 milijard evrov in je bil za približno 2,7 milijarde višji kot v istem obdobju lani, kažejo podatki Banke Slovenije.
Marjana Lavrič Šulman: Z odgovornostjo nad 'ageism'
Lavrič Šulman o tem, da so lahko starost in izkušnje tudi izjemna prednost za podjetje.
Število brezposelnih še kar upada
Število registriranih brezposelnih se je julija znižalo na 70.655.
Slovenija tretja po povečanju prodaje na drobno v EU
Promet v maloprodaji je bil junija pri nas za kar 12,6 odstotka večji kot v istem mesecu lani.
Petra Juvančič: Slovenija, šampion!
Vzporednice iz športa nas lahko marsičesa naučijo o vodenju.
Pomanjkanje vmesnih proizvodov ovira nemško proizvodnjo
O težavah z dobavo vmesnih proizvodov poroča že več kot 60 odstotkov nemških industrijskih podjetij
Stresni testi pokazali stabilnost slovenskih bank
Rezultati kažejo primerno kapitalsko ustreznost bank tudi ob neugodnem scenariju.
Aktualni razpisi za nepovratna sredstva, subvencije in druge spodbude
Za elektronsko poslovanje podjetij je do leta 2022 razpisanih dodatnih 2,9 milijona evrov nepovratnih sredstev.
Evrsko območje je izšlo iz recesije
Evrski BDP se je v drugem četrtletju okrepil za 2 odstotka.
Julija 2-odstotna inflacija na letni ravni
Letno inflacijo so najbolj zvišale podražitve naftnih derivatov.
Država s skoraj dvema milijardama primanjkljaja
Proračunski primanjkljaj naj bi po načrtih države letos dosegel 4,2 milijarde evrov.
IMF razvitim in bolje precepljenim obeta boljše okrevanje
Mednarodni denarni sklad pričakuje šestodstotno rast svetovnega gospodarstva.
V Sloveniji nastaja razvojni sklad vreden 40 milijonov evrov
Sklad bo financiral odcepljena (spin-off) podjetja.
Slovenija septembra do 231 milijonov evrov
Slovenija septembra do 231 milijonov evrov
Gospodarstveniki so v juniju postali bolj zaskrbljeni
Gospodarstveniki so v juniju postali bolj zaskrbljeni
Jasna Dominko Baloh: Učimo se iz prihodnosti
Jasna Dominko Baloh: Učimo se iz prihodnosti
Eurostat: slovenski primanjkljaj je bil v prvem četrtletju 7,5-odstoten, kar je med višjimi v EU
Eurostat: slovenski primanjkljaj je bil v prvem četrtletju 7,5-odstoten, kar je med višjimi v EU
V Sloveniji že skoraj 900 tisoč delovno aktivnih
V Sloveniji že skoraj 900 tisoč delovno aktivnih
Stopnja evrske inflacije je prvič po pol leta nižja kot prejšnji mesec
Stopnja evrske inflacije je prvič po pol leta nižja kot prejšnji mesec
UMAR: Obeti za gospodarsko rast ostajajo ugodni
Obeti za gospodarsko rast ostajajo ugodni, večina kratkoročnih kazalnikov izkazuje visoke medletne rasti, poroča UMAR v svojem zadnjem Ekonomskem ogledalu.
Pomanjkanje kadrov in materialov ovirata hitro rast
Pomanjkanje kadrov in materialov ovirata hitro rast
Aktualni razpisi za subvencije pri zaposlovanju, digitalni preobrazbi, prodoru na tuje trge ...
Aktualni razpisi za subvencije pri zaposlovanju, digitalni preobrazbi, prodoru na tuje trge ...
Izvoz v petih mesecih za skoraj petino višji od lanskega
Izvoz v petih mesecih za skoraj petino višji od lanskega
V kateri fazi evolucije je vaše podjetje? Sodelujte v ZM raziskavi.
V kateri fazi evolucije je vaše podjetje? Sodelujte v ZM raziskavi.
Evropska komisija izboljšala gospodarsko napoved za Slovenijo
Evropska komisija izboljšala gospodarsko napoved za Slovenijo
Poslanci potrdili interventni zakon za pomoč turizmu in gospodarstvu
Poslanci potrdili interventni zakon za pomoč turizmu in gospodarstvu
EBRD lahko prispeva k digitalizaciji malih in srednjih podjetij
EBRD lahko prispeva k digitalizaciji malih in srednjih podjetij
Evropska komisija je potrdila slovenski načrt za okrevanje in odpornost
Evropska komisija je potrdila slovenski načrt za okrevanje in odpornost
Storitvene dejavnosti bodo zaradi daljšega okrevanja še potrebovale državno pomoč
Storitvene dejavnosti bodo zaradi daljšega okrevanja še potrebovale državno pomoč
Bagola: Zdravje je ključna valuta prihodnosti
Bagola: Zdravje je ključna valuta prihodnosti
Za digitalno transformacijo podjetij na voljo 30 milijonov evrov
Za digitalno transformacijo podjetij na voljo 30 milijonov evrov
Pogovor z Žigo Hiengom: Zaupanje je na prvem mestu
Pogovor z Žigo Hiengom: Zaupanje je na prvem mestu
Slovenija med državami z največjim padcem na lestvici konkurenčnosti
Slovenija med državami z največjim padcem na lestvici konkurenčnosti
Banka Slovenije: Letos in prihodnje leto visoka rast gospodarske aktivnosti; negotovost glede razvoja epidemije ostaja velika
V Banki Slovenije ob izboljševanju epidemiološke slike pričakujejo, da bo gospodarska rast letos dosegla 5,2 %, visoka bo ostala tudi v prihodnjem letu (4,8 %). Tako naj bi predkrizno raven BDP dosegli že v začetku prihodnjega leta.
Umar: Krepi se gospodarska aktivnost, prodaja maja presegla ravni izpred epidemije
Umar: Krepi se gospodarska aktivnost, prodaja maja presegla ravni izpred epidemije
Samo Javornik: Srednja pot je pot do uspeha
Samo Javornik: Srednja pot je pot do uspeha
Delo: Socialna kapica pomembna tudi za slabše plačane
Delo: Socialna kapica pomembna tudi za slabše plačane
MQ konferenca: Trajnostni razvoj ni več izbira, ampak nuja
MQ konferenca: Trajnostni razvoj ni več izbira, ampak nuja
Pri posojilih in zavarovanjih vse bolj pomembna okoljska merila
Pri posojilih in zavarovanjih vse bolj pomembna okoljska merila
Zeleni prehod bi lahko podražil končne izdelke
Zeleni prehod bi lahko podražil končne izdelke
Slovenski izvoz aprila na letni ravni zrasel za 55 odstotkov, v primerjavi z aprilom 2019 pa za 14 odstotkov
Slovenski izvoz aprila na letni ravni zrasel za 55 odstotkov, v primerjavi z aprilom 2019 pa za 14 odstotkov
Nemška podjetja bi dodatno investirala v Slovenijo
Nemška podjetja bi dodatno investirala v Slovenijo
Slovenija pri tridesetih: napredek s tremi padci
Slovenija pri tridesetih: napredek s tremi padci
Kje bodo podjetja lahko črpala evropske milijarde
Kje bodo podjetja lahko črpala evropske milijarde
Izračunajte ogljični odtis s pomočjo Financ
Izračunajte ogljični odtis s pomočjo Financ
Ajpes: V določenih dejavnostih bo bistveno več plačilne nesposobnosti
Ajpes: V določenih dejavnostih bo bistveno več plačilne nesposobnosti
Proračun maja z milijardo 350 milijonov primanjkljaja
Proračun maja z milijardo 350 milijonov primanjkljaja
Brezposelnih manj, narašča povpraševanje po delavcih
Brezposelnih manj, narašča povpraševanje po delavcih
IKT strokovnjaki, pridružite se pozivu podpore razvojni kapici
IKT strokovnjaki, pridružite se pozivu podpore razvojni kapici
V prvem trimesečju BDP na letni ravni večji za 1,6 odstotka
V prvem trimesečju BDP na letni ravni večji za 1,6 odstotka
Kaj predvideva predlog interventnega zakona za pomoč gospodarstvu in turizmu
Kaj predvideva predlog interventnega zakona za pomoč gospodarstvu in turizmu
ZM podpira akcijo ZA transparentnost plač – s preglednimi plačnimi izpiski
ZM podpira akcijo ZA transparentnost plač – s preglednimi plačnimi izpiski
Pozitiven trend gospodarske klime se nadaljuje
Gospodarsko razpoloženje je bilo tudi v maju 2021 boljše kot v prejšnjem mesecu, tokrat za 6,2 odstotne točke. To je bilo že šesto zaporedno mesečno zvišanje tega kazalnika.
Junij bo pester z #ZM dogodki. Rezervirajte si datume!
Junij bo pester z #ZM dogodki. Rezervirajte si datume!
Insolvenčna slika v Sloveniji – kje smo in kakšna so pričakovanja
Insolvenčna slika v Sloveniji – kje smo in kakšna so pričakovanja
Gospodarska rast evroobmočja maja 2021 največja v zadnjih treh letih
Gospodarska rast evroobmočja maja 2021 največja v zadnjih treh letih
Poslovanje slovenskih podjetij v 2020: prihodki upadli za šest, dobiček za 38 odstotkov
Poslovanje slovenskih podjetij v 2020: prihodki upadli za šest, dobiček za 38 odstotkov
Katere subvencije in ugodna posojila so na voljo za MSP
Katere subvencije in ugodna posojila so na voljo za MSP
Inflacija na evrskem območju aprila 1,6-odstotna, v Sloveniji 2,2-odstotna
Inflacija na evrskem območju aprila 1,6-odstotna, v Sloveniji 2,2-odstotna
Za boj proti podnebnim spremembam tudi do štiri milijone evrov subvencije
Za boj proti podnebnim spremembam tudi do štiri milijone evrov subvencije
Eurostat: Evrski BDP se je v prvem četrtletju skrčil za 0,6 odstotka
Eurostat: Evrski BDP se je v prvem četrtletju skrčil za 0,6 odstotka
Medeja Lončar: Novi prekarci bodo tisti, ki ne bodo imeli dostopa do znanja
Medeja Lončar: Novi prekarci bodo tisti, ki ne bodo imeli dostopa do znanja
Zakaj so bile plače v Sloveniji marca medletno višje za 14 odstotkov?
Zakaj so bile plače v Sloveniji marca medletno višje za 14 odstotkov?
Andraž Štalec: Sodelavce razvijam v poslovneže
Andraž Štalec: Sodelavce razvijam v poslovneže
Slovenski izvoz v prvem četrtletju se je okrepil za 4,4 odstotka
Slovenski izvoz v prvem četrtletju se je okrepil za 4,4 odstotka
Umar: Ugodnejši obeti za postopno gospodarsko okrevanje
Umar: Ugodnejši obeti za postopno gospodarsko okrevanje
Evropska komisija: Izboljšana napoved rasti za EU in Slovenijo
Evropska komisija je občutno izboljšala napoved gospodarske rasti območja evra in celotne EU. Letos območju evra namesto 3,8-odstotne napoveduje 4,3-odstotno rast, prihodnje leto pa namesto 3,8-odstotne 4,4-odstotno. Napoved za Slovenijo se je izboljšala za 0,2 odstotne točke: rast naj bi bila letos 4,9-odstotna, naslednje leto pa 5,1-odstotna.
Čas je, da prepoznamo vrednost raznolikih posameznikov
Čas je, da prepoznamo vrednost raznolikih posameznikov
Združenje Manager je objavilo razpis za priznanje Manager/-ka leta 2021
Združenje Manager je objavilo razpis za priznanje Manager/-ka leta 2021
Proizvodnja, izvoz in uvoz na višjih vrtljajih kot lani
Proizvodnja, izvoz in uvoz na višjih vrtljajih kot lani
Slovenija marca z rekordnim povečanjem trgovine na drobno
Slovenija marca z rekordnim povečanjem trgovine na drobno
Nemčija pospešuje: ogljično nevtralnost hočejo doseči leta 2045
Nemčija pospešuje: ogljično nevtralnost hočejo doseči leta 2045
Število brezposelnih v aprilu padlo pod 80.000
Število brezposelnih v aprilu padlo pod 80.000
Posojila za naložbene projekte in inovacije v okviru zelenega dogovora
Posojila za naložbene projekte in inovacije v okviru zelenega dogovora
Državni proračun v prvem trimesečju z 1,27 milijarde evrov primanjkljaja
Državni proračun v prvem trimesečju z 1,27 milijarde evrov primanjkljaja
Črpanje denarja iz načrta za okrevanje po optimističnem scenariju letos
Črpanje denarja iz načrta za okrevanje po optimističnem scenariju letos
Kaj predvideva načrt za okrevanje in odpornost?
Kaj predvideva načrt za okrevanje in odpornost?
Na vsakega Slovenca dodatnih 6000 evrov dolga
Na vsakega Slovenca dodatnih 6000 evrov dolga
Agilnost podjetij ključna tudi v nadaljevanju nove realnosti
Agilnost podjetij ključna tudi v nadaljevanju nove realnosti
Poročilo o razvoju 2021: med ključnimi dolgoročnimi razvojnimi izzivi Slovenije je tudi pospešitev rasti produktivnosti
Urad vlade za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) je objavil letošnje Poročilo o razvoju – publikacijo, ki letno spremlja uresničevanje Strategije razvoja Slovenije 2030 in prinaša pomembna priporočila razvojni politiki.
Žiga Vavpotič: Zakaj si ne želimo biti najboljši?
Žiga Vavpotič: Zakaj si ne želimo biti najboljši?
Fiskalni svet opozarja: letošnje poslabšanje javnih financ je strukturno
Fiskalni svet opozarja: letošnje poslabšanje javnih financ je strukturno
Aktualni razpisi za subvencije in druge oblike spodbud
Aktualni razpisi za subvencije in druge oblike spodbud
Virus bo zamaknil letošnje okrevanje v naši regiji
Virus bo zamaknil letošnje okrevanje v naši regiji
Kaj prinaša davčna reforma Andreja Širclja
Kaj prinaša davčna reforma Andreja Širclja
Umar: Izvozniki zdaj povečujejo tržne deleže
Umar: Izvozniki zdaj povečujejo tržne deleže
Recept za cepljenje: sistematičnost, ne stihija
Recept za cepljenje: sistematičnost, ne stihija
Obeta se posebna pomoč gostinstvu in turizmu
Obeta se posebna pomoč gostinstvu in turizmu
Februarja porast trgovine na drobno v EU in Sloveniji
Februarja porast trgovine na drobno v EU in Sloveniji
Primanjkljaj in dolg države bosta še poskočila
Primanjkljaj in dolg države bosta še poskočila
V Strateškem svetu za digitalizacijo tudi predsednica ZM Medeja Lončar
V Strateškem svetu za digitalizacijo tudi predsednica ZM Medeja Lončar
Mrak o okrevanju: Več bi morali nameniti za zdravstvo in zeleno digitalizacijo
Mrak o okrevanju: Več bi morali nameniti za zdravstvo in zeleno digitalizacijo
Izvoz februarja na letni ravni zrasel za 2,6 odstotka, uvoz upadel
Izvoz februarja na letni ravni zrasel za 2,6 odstotka, uvoz upadel
Marec je v evrsko gospodarstvo vrnil rast, poganjala pa jo je zlasti industrija
Marec je v evrsko gospodarstvo vrnil rast, poganjala pa jo je zlasti industrija
Dušan Mramor: Za Slovenijo bi bila dogovorjena minimalna obdavčitev podjetij dobra
Dušan Mramor: Za Slovenijo bi bila dogovorjena minimalna obdavčitev podjetij dobra
Proračunski primanjkljaj že skoraj 1,3 milijarde evrov
Proračunski primanjkljaj že skoraj 1,3 milijarde evrov
Število brezposelnih upadlo za dobrih pet tisoč na 82.638
Število brezposelnih upadlo za dobrih pet tisoč na 82.638
Mitja Bobnar, generalni direktor ZRSZ: Z ukrepi smo ohranili več kot 200.000 delovnih mest
Mitja Bobnar, generalni direktor ZRSZ: Z ukrepi smo ohranili več kot 200.000 delovnih mest
Aleksander Zalaznik: Za rastoče, profitabilno gospodarstvo
Aleksander Zalaznik: Za rastoče, profitabilno gospodarstvo
IMF za Slovenijo še naprej napoveduje 3,7-odstotno rast
IMF za Slovenijo še naprej napoveduje 3,7-odstotno rast
Vlada namerava ukrep čakanja na delo podaljšati do konca maja
Vlada namerava ukrep čakanja na delo podaljšati do konca maja
Razpisanih 103 milijone evrov za jamstva za likvidnostna in investicijska posojila
Razpisanih 103 milijone evrov za jamstva za likvidnostna in investicijska posojila
Slovencem je odnos s sodelavci pomembnejši kot višina plače
Slovencem je odnos s sodelavci pomembnejši kot višina plače
Gospodarski krog za vitko Slovenijo, z manj predpisi in z razvojno kapico
Gospodarski krog za vitko Slovenijo, z manj predpisi in z razvojno kapico
GZS letos pričakuje 4,7-odstotno gospodarsko rast
GZS letos pričakuje 4,7-odstotno gospodarsko rast
Start 5. generacije skupinskega mentorstva ZM
Start 5. generacije skupinskega mentorstva ZM
Gospodarstveniki optimistični glede letošnjega preobrata
Gospodarstveniki optimistični glede letošnjega preobrata
Izvoljeni novi člani Nadzornega odbora in Častnega razsodišča ZM
Izvoljeni novi člani Nadzornega odbora in Častnega razsodišča ZM
Slovenski BDP lani upadel dvakrat bolj kot švedski
Slovenski BDP lani upadel dvakrat bolj kot švedski
Nova covid-19 mikroposojila in drugi aktualni razpisi
Nova covid-19 mikroposojila in drugi aktualni razpisi
Medeja Lončar: Hibridno vodenje temelji na rezultatih in zaupanju
Medeja Lončar: Hibridno vodenje temelji na rezultatih in zaupanju
Rok za oddajo letnih poročil je podaljšan do 30. aprila
Rok za oddajo letnih poročil je podaljšan do 30. aprila
Umar zvišal napoved rasti v 2021 na 4,6 odstotka
Umar zvišal napoved rasti v 2021 na 4,6 odstotka
Gospodarska klima boljša že četrti mesec zapored
Gospodarska klima boljša že četrti mesec zapored
Pobuda Digitalna znanja za delovna mesta prihodnosti
Pobuda Digitalna znanja za delovna mesta prihodnosti
Marca razpoloženje potrošnikov slabše kot mesec prej
Marca razpoloženje potrošnikov slabše kot mesec prej
Vlada pripravlja rešitve za podaljšanje moratorijev na posojila
Vlada pripravlja rešitve za podaljšanje moratorijev na posojila
Pomoč tudi za turizem in industrijo srečanj?
Pomoč tudi za turizem in industrijo srečanj?
Melanie Seier Larsen: Uravnoteženost spolov po letu pandemije
Melanie Seier Larsen: Uravnoteženost spolov po letu pandemije
Članice in člani, do petka glasujte na e-Občnem zboru
Članice in člani, do petka glasujte na e-Občnem zboru
IMF poslabšal napoved letošnje rasti slovenskega gospodarstva
IMF poslabšal napoved letošnje rasti slovenskega gospodarstva
Lani manj novih in več izbrisanih poslovnih subjektov
Lani manj novih in več izbrisanih poslovnih subjektov
Vlada sprejela predlog Zakona o debirokratizaciji
Vlada sprejela predlog Zakona o debirokratizaciji
Green Recovery Tracker: Slovenija ima neambiciozen načrt za okrevanje in odpornost
Green Recovery Tracker: Slovenija ima neambiciozen načrt za okrevanje in odpornost
Na razpisih je na voljo za več kot 60 milijonov evrov
Na razpisih je na voljo za več kot 60 milijonov evrov
V drugi polovici leta višja potrošnja in gospodarska rast
V drugi polovici leta višja potrošnja in gospodarska rast
Gospodarski krog podpira uvedbo razvojne kapice
Gospodarski krog podpira uvedbo razvojne kapice
Janez Novak, RLS: Brez dobička ni nič, a dobiček je le posledica
Janez Novak, RLS: Brez dobička ni nič, a dobiček je le posledica
Nataša Kraškovic, Artemida 2020: Najboljše je vodenje z lastnim zgledom
Nataša Kraškovic, Artemida 2020: Najboljše je vodenje z lastnim zgledom
Ob mednarodnem dnevu žensk: tudi ob izzivih pandemije do večje uravnoteženosti spolov na vodstvenih mestih
Ob mednarodnem dnevu žensk: tudi ob izzivih pandemije do večje uravnoteženosti spolov na vodstvenih mestih
Banke odložile plačilo za 2,6 milijarde evrov posojil
Banke odložile plačilo za 2,6 milijarde evrov posojil
Februarja skoraj 3500 manj registriranih brezposelnih
Februarja skoraj 3500 manj registriranih brezposelnih
Bruto domači proizvod je v zadnjem četrtletju 2020 upadel za 4,5 odstotka, v letu 2020 za 5,5 odstotka
Bruto domači proizvod je v zadnjem četrtletju 2020 upadel za 4,5 odstotka, v letu 2020 za 5,5 odstotka
Mojca Leskovar: Artemida – potrditev Thermanine zgodbe odličnosti
Mojca Leskovar: Artemida – potrditev Thermanine zgodbe odličnosti
Sveži razpisi za razvoj, likvidnost in naložbe podjetij
Sveži razpisi za razvoj, likvidnost in naložbe podjetij
Tri tisoč direktorjev o popandemični prihodnosti dela
Tri tisoč direktorjev o popandemični prihodnosti dela
Prihajajo sveži nepovratni milijoni za zelene projekte
Prihajajo sveži nepovratni milijoni za zelene projekte
39 odstotkov podjetij bo moralo vračati državno pomoč
39 odstotkov podjetij bo moralo vračati državno pomoč
Osnutek predloga zakona o debirokratizaciji vključuje tudi socialno kapico
Osnutek predloga zakona o debirokratizaciji vključuje tudi socialno kapico
Neustrezni interventni ukrepi za ohranjanje likvidnosti podjetij
Neustrezni interventni ukrepi za ohranjanje likvidnosti podjetij
Slovenija v 10 grafih: kako se pozna koronaleto
Slovenija v 10 grafih: kako se pozna koronaleto
10 milijonov evrov spodbud za mala in srednja podjetja
10 milijonov evrov spodbud za mala in srednja podjetja
Evropska komisija poslabšala gospodarske napovedi za Slovenijo
Evropska komisija poslabšala gospodarske napovedi za Slovenijo
MQ trening z Robertom Agničem: Trajnostni razvoj pred milijoni
MQ trening z Robertom Agničem: Trajnostni razvoj pred milijoni
Industrijska proizvodnja lani navzdol, letos spet navzgor
Industrijska proizvodnja lani navzdol, letos spet navzgor
Lanski izvoz za dva, uvoz pa šest odstotkov nižji kot 2019
Lanski izvoz za dva, uvoz pa šest odstotkov nižji kot 2019
Čestitamo štirim štipendistom Sklada za talente
Čestitamo štirim štipendistom Sklada za talente
Stane Rožman: Sodelovanje na temelju zaupanja za skupno dobro
Stane Rožman: Sodelovanje na temelju zaupanja za skupno dobro
Evropska investicijska banka bo financirala zeleno okrevanje
Evropska investicijska banka bo financirala zeleno okrevanje
Odpira se glavnina gospodarskih dejavnosti, a ob rednem testiranju
Odpira se glavnina gospodarskih dejavnosti, a ob rednem testiranju
Gospodarski upad v zadnjem četrtletju 2020
Gospodarski upad v zadnjem četrtletju 2020
Medeja Lončar o zaupanju, opolnomočenju in prevzemanju odgovornosti
Medeja Lončar o zaupanju, opolnomočenju in prevzemanju odgovornosti
Medeja Lončar: Trajnostno voditeljstvo je odgovorno delovanje na vseh ravneh
Medeja Lončar: Trajnostno voditeljstvo je odgovorno delovanje na vseh ravneh
Mojca Leskovar in Nataša Kraškovic sta prejemnici priznanja Artemida 2020
Mojca Leskovar in Nataša Kraškovic sta prejemnici priznanja Artemida 2020
Z debirokratizacijo do večje produktivnosti
Z debirokratizacijo do večje produktivnosti
Stane Rožman je prejemnik priznanja za življenjsko delo na področju managementa 2020
Stane Rožman je prejemnik priznanja za življenjsko delo na področju managementa 2020
Sarah Jezernik: Skupaj zmoremo biti še boljši
Sarah Jezernik: Skupaj zmoremo biti še boljši
Gospodarsko razpoloženje januarja rahlo navzgor
Gospodarsko razpoloženje januarja rahlo navzgor
Vlada sprejela 8. protikoronski zakonski paket
Vlada sprejela 8. protikoronski zakonski paket
Vasle: Pogoji zadolževanja Slovenije so se izboljšali
Vasle: Pogoji zadolževanja Slovenije so se izboljšali
ECB brez sprememb obresti, nadaljuje s spodbujevalnimi ukrepi
ECB brez sprememb obresti, nadaljuje s spodbujevalnimi ukrepi
Na voljo so subvencije za zelena delovna mesta
Na voljo so subvencije za zelena delovna mesta
Letos za 660 milijonov evrov razvojnih spodbud za gospodarstvo
Letos za 660 milijonov evrov razvojnih spodbud za gospodarstvo
Umar: Drugi val epidemije je prizadel zlasti storitve
Umar: Drugi val epidemije je prizadel zlasti storitve
Vodenje, usmerjeno v zaposlene, je prava smer
Vodenje, usmerjeno v zaposlene, je prava smer
Petra Juvančič: Brez zaupanja, brez razvoja
Petra Juvančič: Brez zaupanja, brez razvoja
Okrevanje po koronakrizi: kam bo treba usmeriti naložbe?
Okrevanje po koronakrizi: kam bo treba usmeriti naložbe?
Po protikoronski zakonodaji je mogoče zaprositi za do devetmesečni odlog posojila
Po protikoronski zakonodaji je mogoče zaprositi za do devetmesečni odlog posojila
Slovenski izvoz novembra medletno večji, zrasel tudi izvoz v EU
Slovenski izvoz novembra medletno večji, zrasel tudi izvoz v EU
Vse več slovenskih podjetij z likvidnostnimi težavami
Vse več slovenskih podjetij z likvidnostnimi težavami
Decembra 3.144 več brezposelnih, skupaj že 87.283
Decembra 3.144 več brezposelnih, skupaj že 87.283
Jamstvena shema za protikrizna posojila: "Postopki preveč zapleteni in zbirokratizirani"
Jamstvena shema za protikrizna posojila: "Postopki preveč zapleteni in zbirokratizirani"
Koledar dogodkov Združenja Manager v letu 2021
Koledar dogodkov Združenja Manager v letu 2021
Kakšno bo okrevanje v Sloveniji in na njenih glavnih izvoznih trgih v 2021
Kakšno bo okrevanje v Sloveniji in na njenih glavnih izvoznih trgih v 2021
Janez Kranjc: Zdravi, ko delujemo uspešno na vseh ravneh
Janez Kranjc: Zdravi, ko delujemo uspešno na vseh ravneh
Zimska napoved gospodarskih gibanj 2020: okrevanje se bo zamaknilo
Zimska napoved gospodarskih gibanj 2020: okrevanje se bo zamaknilo
Prijavite se na razpis za subvencije Sklada za talente
Prijavite se na razpis za subvencije Sklada za talente
Slovenski management v leto 2021 vstopa z enotnim razvojnim dokumentom
Slovenski management v leto 2021 vstopa z enotnim razvojnim dokumentom
Žiga Hieng: Temeljni gradnik odličnosti so naši zaposleni
Žiga Hieng: Temeljni gradnik odličnosti so naši zaposleni
Akcijski načrt za dvig produktivnosti - dokument, ki smo ga čakali desetletja
Akcijski načrt za dvig produktivnosti - dokument, ki smo ga čakali desetletja
Ključ do uspeha so delo, red in disciplina
Ključ do uspeha so delo, red in disciplina
Nova predsednica Sekcije managerk pri Združenju Manager je Sarah Jezernik
Nova predsednica Sekcije managerk pri Združenju Manager je Sarah Jezernik
Finalisti za mladega managerja bi se ocenili s 7 na lestvici dobrih vodij od 1 do 10
Finalisti za mladega managerja bi se ocenili s 7 na lestvici dobrih vodij od 1 do 10
Melanie Seier Larsen: vodi jo poslanstvo uravnoteženosti spolov v poslovnem svetu
Melanie Seier Larsen: vodi jo poslanstvo uravnoteženosti spolov v poslovnem svetu
Ob strogih ukrepih za zaščito zdravja je nujno sprostiti gospodarstvo, ne pa zaostriti ukrepe
Ob strogih ukrepih za zaščito zdravja je nujno sprostiti gospodarstvo, ne pa zaostriti ukrepe
Do petka e-glasovanje o novi predsednici Sekcije managerk
Do petka e-glasovanje o novi predsednici Sekcije managerk
Predlog PKP 7: najemnine, fiksni stroški in druge subvencije
Predlog PKP 7: najemnine, fiksni stroški in druge subvencije
Drugi val epidemije v novembru povečal brezposelnost
Drugi val epidemije v novembru povečal brezposelnost
Pogled v 2021: Kaj se bo dogajalo v vaši panogi
Pogled v 2021: Kaj se bo dogajalo v vaši panogi
Pogled v 2021: Kje bodo evropski in domači milijoni za podjetja
Pogled v 2021: Kje bodo evropski in domači milijoni za podjetja
Akcijski načrt za višjo produktivnost je tudi pokojninska reforma
Akcijski načrt za višjo produktivnost je tudi pokojninska reforma
Slovenija 16. na lestvici trajnostne konkurenčnosti
Slovenija 16. na lestvici trajnostne konkurenčnosti
OECD Sloveniji napoveduje izboljšanje v drugi polovici 2021
OECD Sloveniji napoveduje izboljšanje v drugi polovici 2021
Ob napovedih OECD: preobrazba avtomobilske industrije bo eden od pokoronskih izzivov
Ob napovedih OECD: preobrazba avtomobilske industrije bo eden od pokoronskih izzivov
Finalisti za priznanje Mladi manager 2020 so Žiga Hieng, Janez Kranjc in Blaž Strle
Finalisti za priznanje Mladi manager 2020 so Žiga Hieng, Janez Kranjc in Blaž Strle
BDP v tretjem četrtletju porasel za 12,4 odstotka, na letni ravni nižji za 2,6 odstotka
BDP v tretjem četrtletju porasel za 12,4 odstotka, na letni ravni nižji za 2,6 odstotka
Kako do subvencioniranja fiksnih stroškov
Kako do subvencioniranja fiksnih stroškov
Državni proračun v desetih mesecih z 2,43-milijardnim primanjkljajem
Državni proračun v desetih mesecih z 2,43-milijardnim primanjkljajem
"Trajnost ni le beseda, za naše podjetje je nov izziv"
"Trajnost ni le beseda, za naše podjetje je nov izziv"
Načrt Slovenije za višjo produktivnost in višje plače
Načrt Slovenije za višjo produktivnost in višje plače
Poslanci sprejeli 6. protikoronski paket, vreden milijardo evrov
Poslanci sprejeli 6. protikoronski paket, vreden milijardo evrov
Banka Slovenije: V storitvenem sektorju velika verjetnost dolgotrajnejše krize
Banka Slovenije: V storitvenem sektorju velika verjetnost dolgotrajnejše krize
Zavod za zaposlovanje za interventne ukrepe izplačal 323 milijonov evrov
Zavod za zaposlovanje za interventne ukrepe izplačal 323 milijonov evrov
Rezervirajte si 7. 12. za pogovor o prihodnosti managerk
Rezervirajte si 7. 12. za pogovor o prihodnosti managerk
Strateški pristop k digitalni preobrazbi ključen za višjo produktivnost
Strateški pristop k digitalni preobrazbi ključen za višjo produktivnost
Glavni ekonomist ECB: Učinki jesenske epidemije blažji, a polnega okrevanja ne bo pred jesenjo 2022
Glavni ekonomist ECB: Učinki jesenske epidemije blažji, a polnega okrevanja ne bo pred jesenjo 2022
Finance o krvni sliki gospodarstva: Čez nekaj tednov utegne biti hudo, a luč na koncu predora je
Finance o krvni sliki gospodarstva: Čez nekaj tednov utegne biti hudo, a luč na koncu predora je
Nemčija z "zgodovinsko" žensko kvoto v upravah
Nemčija z "zgodovinsko" žensko kvoto v upravah
GoDigital: Digitalna preobrazba ni več izbira
GoDigital: Digitalna preobrazba ni več izbira
MQ znanje: Za višjo dodano vrednost inovirajte in vlagajte v odnose
MQ znanje: Za višjo dodano vrednost inovirajte in vlagajte v odnose
Božič: Demografski sklad je le dimna zavesa
Božič: Demografski sklad je le dimna zavesa
Sloveniji prvih 200 milijonov iz sheme za krajši delovni čas SURE
Sloveniji prvih 200 milijonov iz sheme za krajši delovni čas SURE
Povprečna bruto in neto plača od septembra lani višji za 5 odstotkov
Povprečna bruto in neto plača od septembra lani višji za 5 odstotkov
Poudarek na raznolikosti zdaj med krizo? Da.
Poudarek na raznolikosti zdaj med krizo? Da.
Delodajalci v prvem polletju 2021 napovedujejo 26.000 novih zaposlitev
Delodajalci v prvem polletju 2021 napovedujejo 26.000 novih zaposlitev
EIB odobrila 7,8 milijarde evrov za boj proti pandemiji
EIB odobrila 7,8 milijarde evrov za boj proti pandemiji
UMAR: Digitalna preobrazba kot ključ za dvig blaginje v Sloveniji
UMAR: Digitalna preobrazba kot ključ za dvig blaginje v Sloveniji
Predlagajte kandidat(k)e za Artemido in za priznanje za življenjsko delo
Predlagajte kandidat(k)e za Artemido in za priznanje za življenjsko delo
Minister za finance o načrtovanih davčnih spremembah in protikoronskih ukrepih
Minister za finance o načrtovanih davčnih spremembah in protikoronskih ukrepih
Digitalizacija je ključna za dvig produktivnosti
Digitalizacija je ključna za dvig produktivnosti
Brezplačne zaščitne maske za samozaposlene in mikro podjetja
Brezplačne zaščitne maske za samozaposlene in mikro podjetja
MQ znanje: Zdaj je ključno zavedanje pomena duševnega zdravja
MQ znanje: Zdaj je ključno zavedanje pomena duševnega zdravja
Tomaž Žnidarič: Dobri rezultati temeljijo na odnosih
Tomaž Žnidarič: Dobri rezultati temeljijo na odnosih
Kako prek SID banke do sredstev za omilitev posledic epidemije covida-19
Kako prek SID banke do sredstev za omilitev posledic epidemije covida-19
Kako motivirati zaposlene med koronakrizo
Kako motivirati zaposlene med koronakrizo
Vprašanja in odgovori o protikoronski pomoči za s. p.
Vprašanja in odgovori o protikoronski pomoči za s. p.
Zakaj trajnostno voditeljstvo ni več izbira
Zakaj trajnostno voditeljstvo ni več izbira
S primeri dobrih trajnostnih praks spodbujamo in ozaveščamo
S primeri dobrih trajnostnih praks spodbujamo in ozaveščamo
Ukrepi pomoči za blažitev posledic koronakrize
Ukrepi pomoči za blažitev posledic koronakrize
Veljati bo začel peti paket protikoronskih ukrepov
Veljati bo začel peti paket protikoronskih ukrepov
Pismo ministra Zdravka Počivalška zaposlenim v gospodarstvu
Pismo ministra Zdravka Počivalška zaposlenim v gospodarstvu
Enzo Smrekar, manager leta 2020: Trajnost je zame odnos
Enzo Smrekar, manager leta 2020: Trajnost je zame odnos
Kako upravljate z raznolikostjo? Preverite 10 načel
Kako upravljate z raznolikostjo? Preverite 10 načel
Ključni nasveti za podjetja (v času krize): proti-intuitivno delovanje, vlaganje v odpornost in uporaba domišljije
Ključni nasveti za podjetja (v času krize): proti-intuitivno delovanje, vlaganje v odpornost in uporaba domišljije
ZM podpira akcijo Za transparentnost plač
ZM podpira akcijo Za transparentnost plač
Medeja Lončar: Čas je, da v Sloveniji udejanjimo vizijo razvoja
Medeja Lončar: Čas je, da v Sloveniji udejanjimo vizijo razvoja
Kje so priložnosti za slovenska podjetja v tujini?
Kje so priložnosti za slovenska podjetja v tujini?
Ko mladi (po Managerskem kongresu) spregovorijo o odgovornosti
Ko mladi (po Managerskem kongresu) spregovorijo o odgovornosti
Število brezposelnih v septembru upadlo za pet odstotkov
Število brezposelnih v septembru upadlo za pet odstotkov
Tomislav Čizmić: Kako povrniti samoumevno?
Tomislav Čizmić: Kako povrniti samoumevno?
Dodatnih 95 milijonov za omilitev posledic epidemije
Dodatnih 95 milijonov za omilitev posledic epidemije
Managerke, prijavite se v program Mentorska mreža
Managerke, prijavite se v program Mentorska mreža
Priznanje Vključi.Vse 2020 prejmejo Ljubljanske mlekarne
Priznanje Vključi.Vse 2020 prejmejo Ljubljanske mlekarne
Manager leta 2020 je Enzo Smrekar, glavni direktor Atlantic Droge Kolinske
Manager leta 2020 je Enzo Smrekar, glavni direktor Atlantic Droge Kolinske
Akcijski načrt: Biblija gospodarskega in družbenega preporoda Slovenije
Akcijski načrt: Biblija gospodarskega in družbenega preporoda Slovenije
Martin Reeves: Kako postati podjetje za vse 'vremenske razmere'
Martin Reeves: Kako postati podjetje za vse 'vremenske razmere'
Zbiramo prijave za priznanje Mladi manager 2020
Zbiramo prijave za priznanje Mladi manager 2020
Skupinsko mentorstvo smo zaključili na Vranskem
Skupinsko mentorstvo smo zaključili na Vranskem
Povezujemo regionalno: Utrip članstva na Ptuju
Povezujemo regionalno: Utrip članstva na Ptuju
Maja Lotrič: Ko prihodnost spregovori o sedanjosti
Maja Lotrič: Ko prihodnost spregovori o sedanjosti
Renata Salecl: Zdaj je treba filozofirati, v katero smer razvijati družbo
Renata Salecl: Zdaj je treba filozofirati, v katero smer razvijati družbo
Glavni ekonomist GZS: Dno koronakrize smo že dosegli
Glavni ekonomist GZS: Dno koronakrize smo že dosegli
Akcijski načrt za dvig produktivnosti: Z družbenim dogovorom do boljšega življenja za vse
Akcijski načrt za dvig produktivnosti: Z družbenim dogovorom do boljšega življenja za vse
Preverite razpise za nepovratne spodbude, subvencije, posojila
Preverite razpise za nepovratne spodbude, subvencije, posojila
Vanja Hrovat: Trajnostno delovanje je korak v uspešno prihodnost
Vanja Hrovat: Trajnostno delovanje je korak v uspešno prihodnost
Adrian Ježina: Brez močne telekomunikacijske osnove ni razvoja družbe
Adrian Ježina: Brez močne telekomunikacijske osnove ni razvoja družbe
SDH sprejel priporočila za trajnostno poslovanje družb s kapitalsko naložbo države
SDH sprejel priporočila za trajnostno poslovanje družb s kapitalsko naložbo države
Dobre zgodbe podjetij članov ZM, ki jih covid-19 ni ustavil
Dobre zgodbe podjetij članov ZM, ki jih covid-19 ni ustavil
Trajnost, ključ do okrevanja po covidu-19: od strateških odločitev do konkretnih dejanj
Trajnost, ključ do okrevanja po covidu-19: od strateških odločitev do konkretnih dejanj
Novice iz gospodarstva: sprejet 4. protikoronski zakon, za slovenska podjetja je prek SID banke na voljo 222 milijonov evrov
Novice iz gospodarstva: sprejet 4. protikoronski zakon, za slovenska podjetja je prek SID banke na voljo 222 milijonov evrov
V Nemčiji za več žensk na vodilnih položajih
V Nemčiji za več žensk na vodilnih položajih
Slovenija na lestvici trajnostnega razvoja ostala na 12. mestu
Slovenija na lestvici trajnostnega razvoja ostala na 12. mestu
Novice iz gospodarstva: Bruselj poslabšal gospodarsko napoved za EU
Novice iz gospodarstva: Bruselj poslabšal gospodarsko napoved za EU
Andrej Božič: Le s trajnostnimi standardi bomo lahko krepili odpornost
Andrej Božič: Le s trajnostnimi standardi bomo lahko krepili odpornost
Pospešitev rasti produktivnosti med ključnimi razvojnimi izzivi Slovenije
Pospešitev rasti produktivnosti med ključnimi razvojnimi izzivi Slovenije
Barbara Domicelj: Nova normalnost – poslovanje v novem obdobju
Barbara Domicelj: Nova normalnost – poslovanje v novem obdobju
Petra Juvančič: Z zdravjem, znanjem in zaupanjem do razvoja in blaginje
Petra Juvančič: Z zdravjem, znanjem in zaupanjem do razvoja in blaginje
Petra Juvančič, nova izvršna direktorica Združenja Manager: Povezovanje in razvoj na prvi tir
Petra Juvančič, nova izvršna direktorica Združenja Manager: Povezovanje in razvoj na prvi tir
Pismo (mladim) managerjem s povabilom k sodelovanju v evropski raziskavi o trajnostnem vodenju
Pismo (mladim) managerjem s povabilom k sodelovanju v evropski raziskavi o trajnostnem vodenju
Ko so šteti dnevi – moje pismo v slovo tej krasni skupnosti
Ko so šteti dnevi – moje pismo v slovo tej krasni skupnosti
Prožnost dela bo ohranila delo in delovna mesta
Prožnost dela bo ohranila delo in delovna mesta
Združenje Manager za zeleno okrevanje gospodarstva
Združenje Manager za zeleno okrevanje gospodarstva
Podjetja pozivajo k hitrosti, dostopnosti in enostavnosti ukrepov za podporo gospodarstva in ponovnega zagona Slovenije
Podjetja pozivajo k hitrosti, dostopnosti in enostavnosti ukrepov za podporo gospodarstva in ponovnega zagona Slovenije
Cilj ukrepov države naj bo ne le preživetje, temveč krepitev odpornosti
Cilj ukrepov države naj bo ne le preživetje, temveč krepitev odpornosti
Poziv Gospodarskega kroga k upoštevanju pripomb gospodarstva
Poziv Gospodarskega kroga k upoštevanju pripomb gospodarstva
Zdaj je čas samo za eno: učinkovito sodelovanje
Zdaj je čas samo za eno: učinkovito sodelovanje
Pridružite se iniciativi Gospodarskega kroga Skupaj solidarni
Pridružite se iniciativi Gospodarskega kroga Skupaj solidarni
Nova predsednica Združenja Manager je Medeja Lončar, mesto izvršne direktorice bo 1. junija prevzela Petra Juvančič
Nova predsednica Združenja Manager je Medeja Lončar, mesto izvršne direktorice bo 1. junija prevzela Petra Juvančič
Pobuda vladi: Skupaj rešimo slovensko gospodarstvo!
Pobuda vladi: Skupaj rešimo slovensko gospodarstvo!
Članice in člani, predstavite svoje ukrepe in dobre prakse v času epidemije koronavirusa
Članice in člani, predstavite svoje ukrepe in dobre prakse v času epidemije koronavirusa
Aleksander Zalaznik v intervjuju za Večer: Kadar je ogroženo zdravje ljudi, je težko biti pameten
Aleksander Zalaznik v intervjuju za Večer: Kadar je ogroženo zdravje ljudi, je težko biti pameten
V popotnico novi vladi: Bodite odgovoren manager
V popotnico novi vladi: Bodite odgovoren manager
Aleksander Zalaznik: Ni uspešne države brez uspešnega gospodarstva
Aleksander Zalaznik: Ni uspešne države brez uspešnega gospodarstva
Združenje Manager do nadaljnjega odpoveduje vse svoje dogodke
Združenje Manager do nadaljnjega odpoveduje vse svoje dogodke
Ob mednarodnem dnevu žensk: Priporočila niso dovolj, uravnoteženost je treba uzakoniti
Ob mednarodnem dnevu žensk: Priporočila niso dovolj, uravnoteženost je treba uzakoniti
Povej mi, kdo je tvoj vzornik, in povem ti, kdo si
Povej mi, kdo je tvoj vzornik, in povem ti, kdo si
Podaljšan je razpis za novega/-o izvršnega/-o direktorja/-ico Združenja Manager
Podaljšan je razpis za novega/-o izvršnega/-o direktorja/-ico Združenja Manager
Priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2019 Jožetu Mermalu
Priznanje za življenjsko delo na področju managementa 2019 Jožetu Mermalu
Martina Perharič in Melanie Seier Larsen sta prejemnici priznanja Artemida 2019
Martina Perharič in Melanie Seier Larsen sta prejemnici priznanja Artemida 2019
Rekordno Januarsko srečanje v znamenju aktualnega političnega dogajanja in podelitve priznanj
Rekordno Januarsko srečanje v znamenju aktualnega političnega dogajanja in podelitve priznanj
Ob odstopu vlade: "Majemo barko sredi razburkanega morja, kot da ne bi slišali napovedi neurja."
Ob odstopu vlade: "Majemo barko sredi razburkanega morja, kot da ne bi slišali napovedi neurja."
Bi na mestu predsednika ZM nasledili Aleksandra Zalaznika? Prijavite se.
Bi na mestu predsednika ZM nasledili Aleksandra Zalaznika? Prijavite se.
Objavljen je razpis za novega/-o izvršnega/-o direktorja/-ico Združenja Manager
Objavljen je razpis za novega/-o izvršnega/-o direktorja/-ico Združenja Manager
Ob izteku predsednikovega drugega mandata v Združenju Manager tudi novi izvršni direktor ali direktorica
Ob izteku predsednikovega drugega mandata v Združenju Manager tudi novi izvršni direktor ali direktorica
Svet na bolje spreminja tehnologija in ne politika
Svet na bolje spreminja tehnologija in ne politika
Članice in člani, ste izdali knjigo in bi jo želeli predstaviti pred Januarskim srečanjem?
Članice in člani, ste izdali knjigo in bi jo želeli predstaviti pred Januarskim srečanjem?
Koledar dogodkov Združenja Manager v 2020
Koledar dogodkov Združenja Manager v 2020
Združenje Manager je prejelo platinasto nagrado Horus 2019
Združenje Manager je prejelo platinasto nagrado Horus 2019
Nova predsednica Sekcije mladih managerjev je Tanja Subotić Levanič
Nova predsednica Sekcije mladih managerjev je Tanja Subotić Levanič
Pogled 2020: Konkurenčnost, inovativnost in pot do razvojnega dogovora
Pogled 2020: Konkurenčnost, inovativnost in pot do razvojnega dogovora
Finalisti za priznanje Mladi manager 2019 so Borut Čeh, Lucija Sajevec in Marko Bitenc
Finalisti za priznanje Mladi manager 2019 so Borut Čeh, Lucija Sajevec in Marko Bitenc
Najboljša poslovna knjiga 2019 je Velesili umetne inteligence: Kitajska, Silicijeva dolina in novi svetovni red
Najboljša poslovna knjiga 2019 je Velesili umetne inteligence: Kitajska, Silicijeva dolina in novi svetovni red
Hočemo biti trajnostni, v bistvu pa nočemo
Hočemo biti trajnostni, v bistvu pa nočemo
Skladnost in etika sta lahko temelj konkurenčnosti slovenskega gospodarstva
Skladnost in etika sta lahko temelj konkurenčnosti slovenskega gospodarstva
Anketa ZM: Podjetja so bolje pripravljena na morebitno krizo
Anketa ZM: Podjetja so bolje pripravljena na morebitno krizo
Ob podnebnih protestih: V poslovnem svetu imamo lahko plan B, nihče pa nima planeta B
Ob podnebnih protestih: V poslovnem svetu imamo lahko plan B, nihče pa nima planeta B
Managerski kongres 2019: Na morebitno gospodarsko krizo smo v Sloveniji bolje pripravljeni
Managerski kongres 2019:
Na morebitno gospodarsko krizo smo v Sloveniji bolje pripravljeni
Analiza Bisnoda: Slovensko gospodarstvo je bolje pripravljeno na morebitno novo krizo
Analiza Bisnoda: Slovensko gospodarstvo je bolje pripravljeno na morebitno novo krizo
Manager leta 2019 je Tomaž Berločnik, predsednik uprave Petrola
Manager leta 2019 je Tomaž Berločnik, predsednik uprave Petrola
Slovenija čez 30 let? Pogumnejša in uspešna!
Slovenija čez 30 let? Pogumnejša in uspešna!
Strokovnost, etičnost in uspeh nimajo spola, starosti ali poklica
Strokovnost, etičnost in uspeh nimajo spola, starosti ali poklica
Ne prodajmo prihodnosti za kratkoročni dobiček
Ne prodajmo prihodnosti za kratkoročni dobiček
»Združenje Manager ključen zobnik motorja, ki poganja gospodarstvo naprej«
»Združenje Manager ključen zobnik motorja, ki poganja gospodarstvo naprej«
Vojko Čok prejemnik častnega priznanja ob 30. obletnici Združenja Manager
Vojko Čok prejemnik častnega priznanja ob 30. obletnici Združenja Manager
Vrednote prvih 30 let – gradnik uspešne prihodnosti
Vrednote prvih 30 let – gradnik uspešne prihodnosti
Združenje Manager pozdravlja prvi korak k prenovi plačnega sistema v gospodarstvu in rast plač
Združenje Manager pozdravlja prvi korak k prenovi plačnega sistema v gospodarstvu in rast plač
Združenje Manager za uravnoteženje zastopanosti spolov na najvišjih pozicijah v gospodarstvu
Združenje Manager za uravnoteženje zastopanosti spolov na najvišjih pozicijah v gospodarstvu
Pometimo s stereotipi in uravnotežimo zastopanost spolov na vodstvenih pozicijah
Pometimo s stereotipi in uravnotežimo zastopanost spolov na vodstvenih pozicijah
Združenje Manager pozdravlja predlagane ukrepe za razbremenitev dela, pri obremenitvi kapitala pa si želimo boljše rešitve
Združenje Manager pozdravlja predlagane ukrepe za razbremenitev dela, pri obremenitvi kapitala pa si želimo boljše rešitve
Raziskava PwC Slovenija: Slovenski direktorji še posebej črnogledi
Raziskava PwC Slovenija: Slovenski direktorji še posebej črnogledi
Združenje Manager predlaga sklenitev družbenega dogovora o rasti plač in zmanjšanju davkov
Združenje Manager predlaga sklenitev družbenega dogovora o rasti plač in zmanjšanju davkov
Priznanje za življenjsko delo na področju managementa Bogomirju Strašku
Priznanje za življenjsko delo na področju managementa Bogomirju Strašku
Priznanje Artemida Anki Brus in Sonji Šmuc
Priznanje Artemida Anki Brus in Sonji Šmuc
Igor Verstovšek: Ambicije za rast in razvoj
Igor Verstovšek: Ambicije za rast in razvoj
Filip Remškar o rasti: Vse se začne z ZAKAJ
Filip Remškar o rasti: Vse se začne z ZAKAJ
Manager leta v Srbiji je Dejan Turk, predsednik uprave A1 Slovenija in Vip mobile
Manager leta v Srbiji je Dejan Turk, predsednik uprave A1 Slovenija in Vip mobile
Z zavzetostjo za spremembe do zavzetih zaposlenih
Z zavzetostjo za spremembe do zavzetih zaposlenih
Pogled 2019: Ekonomska politika Slovenije in družbena blaginja
Pogled 2019: Ekonomska politika Slovenije in družbena blaginja
Dvig minimalne plače naj pospremi nižja dohodnina
Dvig minimalne plače naj pospremi nižja dohodnina
Za vsak preskok je potreben pogum
Obstaja beseda, ki jo lahko uporabimo v opisu čisto vseh uspešnih inovatorjev.
MQ portal za sodobno voditeljstvo je LIVE
V četrtek, 27. septembra, smo v okviru Managerskega kongresa premierno otvorili novo zakladnico znanja.
Preminul je prvi predsednik Združenja Manager
Preminul je prvi predsednik Združenja Manager Ivo Marenk, ki je bistveno prispeval k ustanovitvi in uveljavitvi združenja.
Lokalno, globalno, unikatno
Področje turizma in hotelirstva je v preteklih 40 letih doživelo neverjeten razcvet.
Summit100 2018 o izboljšanju večje povezljivosti regije in povečanju konkurenčnosti
Summit100 bo v letošnjem letu potekal med 1. in 2. oktobrom v Beogradu, Srbiji.
Zaposleni so ključ do uspeha
Tudi v Zavarovalnici Triglav verjamemo, da so zaposleni ključ uspeha.
Ženske citirane v samo 5% medijskih objav na temo “volitve”
Na zadnjih parlamentarnih volitvah 2018 je delež žensk – kandidatk za poslanke
Združenje Manager novi vladi: želimo si konstruktivnega sodelovanja politike in gospodarstva
Združenje Manager je pretekli teden gostilo neformalni zajtrk z uredniki in novinarji na temo poudarjanja pomena človeškega kapitala.
Zasidrani v nezavidljivem povprečju
Na lestvici Globalnega indeksa konkurenčnosti talentov (GTCI) se je Slovenija ves čas gibala med 25. in 28 mestom-
V Sloveniji o prihodnosti evropskega managementa
Združenju Manager je med 23. in 24 avgustom v Ljubljani pod okriljem CEC evropskega združenja managerjev gostilo različne predstavnike.
Zakaj je odvržena kravata pravo izhodišče za spremembe, ki jih prinaša digitalna transformacija
Danes so spremembe stalnica, razlogi zanje pa različni.
Klubski dogodki Sekcije managerk: nov format druženja, izobraževanja in povezovanja
Klubski dogodki so tako nov format druženja, izobraževanja in povezovanja.
Perspektiva je vse
»Kako je lepo biti član Združenja Manager!« se mi je utrnila misel.
Vzpostavitev Delovne skupine za sodobno voditeljstvo
Sledeč poslanstvu združenja »Z odgovornim voditeljstvom in strokovnim managementom do skupnega napredka« smo v aprilu 2018 oblikovali delovno skupina za sodobno voditeljstvo.
Želimo agilno in inovativno organizacijsko kulturo!
Premik k inovativni in agilnejši organizaciji ni le nov napis v avli, kljukica v obliki inovativnega team buildinga.
Odziv Združenja Manager na rezultate volitev v Državni zbor Republike Slovenije 2018
V Združenju Manager si želimo konstruktivnega sodelovanja pri ključnih razvojnih vprašanjih in omenjenih temah, saj prihodki podjetij naših članov predstavljajo eno tretjino prihodkov gospodarstva.
(Novi) preizkusi upravljanja
Živimo v času gospodarske rasti in pozitivnih izzivov, s katerimi se srečujemo pri managerskem delu.
IMD lestvica konkurenčnosti – Slovenija napredovala, a vladna in poslovna učinkovitost ostajata na nizki ravni
Slovenija je na svetovni lestvici konkurenčnosti, ki jo vsako leto objavi Mednarodni inštitut za razvoj menedžmenta (IMD), napredovala za 6 mest na 37. mesto.
Bolj konkurenčen je tisti, ki ima strastno ekipo
Nekoč smo konkurenčnost ustvarjali z razliko v ceni, s kvaliteto rešitve, kasneje s poslovnim modelom; vedno bolj pa tekmujemo med seboj z ljudmi, z ekipami, z organizacijsko kulturo.
Gospodarski krog: Višje neto plače za vse
V Gospodarskem krogu so združene gospodarske zbornice in združenja.
Kako najbolje ravnati glede volitev in Nobelove nagrade?
V ekonomiji in poslovnih vedah še vedno prevladuje predpostavka racionalnega obnašanja posameznikov, institucij in ostalih družbenih skupin.
SAP NOW Slovenija 2018
SAP Slovenija vabi na dogodek leta – SAP NOW Slovenija 2018 – ki bo 12. junija na Brdu pri Kranju!
Enakost v različnosti
Čeprav vsako leto več žensk postane direktoric in članic uprave večjih podjetij v EU in ZDA, je skupni delež žensk na vrhu še vedno zelo majhen.
V konkurenčni bitki na trgu intuicija že dolgo ni več dovolj
Zanimanje za uporabo podatkov v poslovnem odločanju se je v zadnjih letih povečalo tudi v Sloveniji.
Nepremičnine ostajajo najbolj pogoste in varne naložbe slovenskih managerjev
Ob številnih možnostih finančnih naložb, investicije v nepremičnine še vedno veljajo za eno najbolj pogostih in varnih naložb slovenskih managerjev.
Ob mednarodnem dnevu žensk – vse smo lahko Artemide
Z veseljem sporočamo, da letos na parket managerskih dosežkov vračamo priznanje Artemida.
Mednarodna sekcija v novo leto vstopa z novim predsednikom
Na Januarskem srečanju, kjer je potekal tradicionalni letni sprejem managerk in managerjev, je zasedal tudi Upravni odbor.
˝Stopiti skupaj je začetek. Ostati skupaj je napredek. Delati skupaj je uspeh.˝ Henry Ford
Kako danes poiskati nove rešitve, sodobne ter uporabniku prijazne in učinkovite, a ob tem uporabiti le lastno znanje in izkušnje?
Ali bomo še boljši skupaj, ali pa ne bomo boljši
Ko je bilo moje imenovanje na to mesto potrjeno, so me prijatelji in tisti, ki me malo bolje poznajo, predvsem spraševali, zakaj me ta izziv zanima.
Če gre podjetju dobro, moraš nagraditi sodelavce, saj nisi sam vsega ustvaril
Podjetje Oro met sestavlja mlad kader s povprečno starostjo 29 let, pri čemer se soočamo s skorajda ničelno fluktuacijo.
Talenti: gonilna sila inovativnih podjetij
Ne število patentov ali draga oprema - zaposleni so glavna vrednost in srce družbe. To vsekakor velja za ACIES BIO, katerega osnovna dejavnost temelji na raziskavah, razvoju in inovacijah, polovica zaposlenih v podjetju pa ima doktorat znanosti.
Predsednica Sekcije managerk ostaja Melanie Seier Larsen
Na skupščini Sekcije managerk, ki je potekala 6. decembra 2017 v Ljubljani, so
članice za predsednico sekcije ponovno izvolile Melanie Seier Larsen.
Početi velike stvari z mirom v duši
Ob iztekajočem se letu 2017, si lahko priznamo, da smo v še enem obdobju priložnosti.
Upravni odbor Združenja Manager potrdil Sašo Mrak za izvršno direktorico
Upravni odbor Združenja Manager je na seji 7. decembra soglasno potrdil Sašo Mrak za
izvršno direktorico združenja. Mrakova bo položaj nastopila 1. januarja 2018.
Soustvarjanje organizacij prihodnosti
Organizacije prihodnosti so bile rdeča nit letošnje MQ konference za inovativno voditeljstvo.
Slovenija kot laboratorij zelene mobilne prihodnosti
Nahajamo se sredi izjemnega prehoda iz ogljično bazirane ekonomije in družbe.
Javni sektor je gonilo razvoja vsake države!
Javni sektor je gonilo razvoja vsake države !
Vsi ljudje so enako pomembni
“Niti ni en človek ali eno ljudstvo boljše od ostalega človeštva. Enako načelo velja vsepovsod. Vsi ljudje so enako pomembni.”
Kdo so najaktivnejši člani Združenja Manager v letu 2017?
Želja Združenje Manager je, da bi se v aktivnosti združenja vključilo čim večje število članic in članov.
Manager leta 2017 je Janez Škrabec, direktor Rika
Priznanje stanovskih kolegic in kolegov visoko cenim.
Povezani lahko dosežemo več
Le kaj bi lahko bil bolj primeren začetek mandata novega vodstva kot delavnica na potrjeno temo sodelovanja in povezovanja, kot enega izmed strateških ciljev Združenja Manager, ki je potekala na seji upravnega odbora prejšnji mesec v Portorožu?
Managerji podpirajo managerske Verdije
Po desetih letih Managerskega plesa je Združenje Manager letos prvič preselilo večerno gala druženje članov v SNG Opero in balet Ljubljana.
Mladi slovenski managerji na priznanih poslovnih šolah
Z novim vodstvom je Sekcija mladih managerjev spremenila tudi namen sklada za štipendiranje, s katerim je 10 let podeljevala štipendije mladim tujim podiplomskim študentom, ki so študirali v Sloveniji.
Združenje Manager ima nove podpredsednike
Pa jih imamo: nove podpredsednike Združenja Manager.
Za podjetniško prihodnost Slovenije se ni bati
Aprila sem se kot član Združenja Manager za en dan prelevil v sodnika na državnem tekmovanju Mladi podjetnik, ki ga organizirajo na Fakulteti za podjetništvo GEA College.
Kdo smo managerji - Skupaj rastemo že 28 let
Kaj so o managerskem poklicu, njegovih prednostih in izzivih povedali člani Združenja Manager?
Čas je za ... Managerja leta 2017
Združenje Manager vas vabi, da predlagate kandidatke in kandidate za priznanje Manager leta 2017.
Slovenske managerke na Women Economic Forumu v New Delhiju (8. maj – 13. maj 2017)
Največja mednarodna mreža žensk ALL Ladies League (ALL), ki povezuje preko 40.000 žensk po vsem svetu, v ponedeljek odpira eno največjih ženskih konferenc v New Delhiju Women Economic Forum.
Naziv častni meščan Ljubljane je letos prejel član Združenja Manager - Jože Mermal
Častni meščan mesta Ljubljana je Jože Mermal, ki smo ga na podlagi izčrpne utemeljitve njegovih izjemnih dosežkov Mestni občini Ljubljana predlagali v Združenju Manager.
Brez tega, da se kdaj spotakneš, ne moreš naprej
V okviru Spoznavnega srečanja za nove člane je v petek 14. aprila potekal tudi pogovor s posebnima gostoma Alešem in Alešo Mižigoj.
Nov mandat dosedanjemu predsedniku Aleksandru Zalazniku
Na Občnem zboru 30. marca so člani Združenja Manager potrdili nov triletni mandat dosedanjemu predsedniku združenja Aleksandru Zalazniku. Iskrene čestitke!
Volilni občni zbor 2017
Združenje Manager vas vljudno vabi na Občni zbor, ki bo v četrtek, 30. marca ob 17.00 uri, v Domu gospodarstva (GZS na Dimičevi 13) v Ljubljani.
Spoznavno srečanje
Na pobudo sekcije mladih Združenje Manager večkrat letno organizira spoznavno srečanje za nove člane združenja. Na dogodku imajo člani priložnost iz prve roke prisluhniti izkušnjam najuspešnejših slovenskih managerjev.
Ste zamudili Hitro šolo o digitalni preobrazbi?
15. in 22. marca 2017 je v prostorih GZS in TZS potekala naša deveta Hitra šola digitalne preobrazbe. Digitalna preobrazba, kot trenutno ena izmed aktualnejših tem, predstavlja izziv podjetjem iz različnih panog, ki delujejo tako na lokalnem kot tudi globalnem nivoju.
Predstavniki gospodarstva se zavzemajo za pametno zdravstveno reformo
Današnje tiskovne konference, ki je potekala na temo zdravstvene reforme, se je udeležila tudi izvršna direktorica Združenja Manager.
Dan poslovno izobraževalnih iger
Team Building Lab v sodelovanju z Združenjem Manager, 28. marca od 9.00 do 15.30, organizira Dan poslovno izobraževalnih iger.
Razpis za predsednika ZM 2017-2020
Združenje Manager objavlja razpis za predsednika oz. predsednico Združenja Manager za mandatno obdobje 2017–2020.
Mentorska mreža – razpis 2017
Sekcija managerk pri Združenju Manager že tretje leto zapored razpisuje program Mentorske mreže.
Prejemnik priznanja za življenjsko delo 2016 je Aleš Mižigoj
Upravni odbor Združenja Manager je priznanje za življenjsko delo na področju managementa za leto 2016 podelilo Alešu Mižigoju.
Mladi manager 2016 je Gorazd Lampič
Hvala za to lepo priznanje, ki je potrditev ne samo mojega dela in truda, ampak truda cele ekipe.
Ekskluzivna mednarodna konferenca na temo pametnih mest
DOBA Fakulteta ob podpori Združenja Manager 6. februarja že sedmič organizira mednarodno strokovno konferenco.
Januarsko srečanje 2017
Januarsko srečanje je odlična priložnost za ponovno srečanje članic in članov Združenja Manager. Izrecimo si čestitke za uspešno izpeljano leto in skupaj z več kot 300 vodilnimi managerji, številnimi predstavniki parlamentarnih strank, vodji poslanskih skupin ter veleposlaniki začrtajmo cilje, da bo novo leto postreglo z vrhunskimi rezultati.
Finalisti za priznanje Mladi manager 2016
Sekcija mladih managerjev vam predstavlja tri zjemne mlade managerje, finaliste za priznanje Mladi manager 2016.